«Այս հրատապ ուղերձով ահազանգում եմ, որ հենց հիմա Արցախի ժողովուրդը ենթարկվում է ցեղասպանության». ԼՂ նախագահ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրատապ ուղերձ է հղել միջազգային հանրության դերակատարներին՝ Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության կասեցման և շրջափակման վերացման նպատակով:
Ուղերձի տեքստը՝ ստորև.
«Միջազգային հանրության հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Ես՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանս, այս հրատապ ուղերձով ահազանգում եմ, որ հենց հիմա Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը ենթարկվում է ցեղասպանության և կանգնած է ոչնչացման ու հայրենազրկման իրական սպառնալիքի առջև։
Լաչինի միջանցքով անցնող՝ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի վերահսկողության նպատակով ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նախաձեռնված և 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին որպես «բնապահպանական» ցույց սկսված ներկայացումը իրականում ցեղասպանության հանցագործության նախերգանք էր, որը պաշտոնական և համակարգային բնույթ ստացավ 2023թ. ապրիլի 23-ին՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական ապօրինի անցակետի տեղադրմամբ։ Հունիսի 15-ին Ադրբեջանը ամբողջությամբ արգելափակեց Լաչինի միջանցքով անցնող ճանապարհը՝ լիակատար պաշարման մեջ վերցնելով Արցախի Հանրապետությունը և նրա 120 հազար բնակչությանը։ Արդեն գրեթե ութ ամիս է, ինչ Արցախի բնակչությունը զրկված է Լաչինի միջանցքով անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժի հնարավորությունից, իսկ արդեն մոտ երկու ամիս շարունակ՝ նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից սննդամթերքի, դեղորայքի և կենսական նշանակության մնացած բոլոր ապրանքների ներկրման հնարավորությունից։ Ադրբեջանի գործողությունները խախտում են ոչ միայն միջազգային համընդհանուր իրավական նորմերը, այլև Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ընդունված կոնկրետ միջազգային իրավական ակտերը, որոնց թվում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի ապարգելափակման վերաբերյալ իրավաբանորեն պարտադիր որոշումները։
Լաչինի միջանցքի արգելափակումը մեկուսացված դրվագ չէ. այն պետք է դիտարկել որպես Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին ոչնչացնելուն ուղղված Ադրբեջանի ծրագրված լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մաս։ Արցախի շրջափակումը ուղղակի շարունակությունն է 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքից ահաբեկչական կազմակերպությունների անմիջական մասնակցությամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի։ Ադրբեջանը հետևողականորեն վարում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ուժի միջոցով ճնշելու քաղաքականություն՝ ուղեկցելով իր գործողություններն ուժի կիրառմամբ և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով: Այս քաղաքականության վերջնանպատակն է ձերբազատվել Արցախի ժողովրդից և փակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցը։
Նույն համատեքստում է անհրաժեշտ նաև դիտարկել Արցախի պետականության դեմ Ադրբեջանի ոտնձգումները, քանի որ Արցախի ժողովրդի և նրա ավանդույթների, արժեքների, մշակույթի պահպանման, ինչպես նաև նրա բնականոն զարգացման կարևորագույն պայմանը և միջոցը միջազգային-իրավական սուբյեկտայնություն ունեցող ազգային պետության առկայությունն է։
Հրադադարի մասին հայտարարությունից ավելի քան երկու տարի անց, չկարողանալով հասնել իր հանցավոր նպատակներին՝ Արցախի ժողովրդին ռազմական ճանապարհով վտարել հայրենիքից, Ադրբեջանը շարունակում է հետևողական փորձեր կատարել իր հանցավոր նպատակներին ոչ ռազմական ուժով, բայց ոչ պակաս անմարդկային մեթոդներով հասնելու համար։ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը, որի ակնհայտ հանցավոր նպատակն էր միտումնավոր սահմանափակել, ապա նաև ամբողջությամբ դադարեցնել Արցախի ժողովրդի բնականոն կյանքի ապահովման համար իրականացվող՝ մարդկանց, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժը, դարձել է Արցախի ժողովրդի դեմ ուղղված նոր զինատեսակ Ադրբեջանի զինանոցում: Այդ ապօրինի անցակետի անմիջական զոհ է դարձել Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Վագիֆ Խաչատրյանը, ում ադրբեջանցի զինծառայողները ուղղակիորեն առևանգել են ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ այդ անցակետով տեղափոխվելիս՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Ադրբեջանական կողմը, փորձելով քողարկել իր ցեղասպանական մտադրությունները, առաջարկում է կեղծ այլընտրանքներ՝ իբր թե մեղմելու իր իսկ ստեղծած հումանիտար աղետը։ Ներկայիս ծայրահեղ բարդ իրավիճակը, որից դուրս գալու համար Արցախին խիստ անհրաժեշտ է ինչպես միջազգային մարդասիրական, այնպես էլ քաղաքական աջակցություն, ուղիղ հետևանք է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և Արցախի ժողովրդի փաստացի պաշարման։ Ադրբեջանն այսպիսով փորձում է պատրանք ստեղծել, թե Արցախը կենսունակ չէ և կախված է արտաքին օգնությունից։ Իսկ օգնության տրամադրման պարտադրվող առաջարկով Ադրբեջանի իշխանությունները ձգտում են Արցախը և նրա ժողովրդին հպատակեցնել իրենց, ինչպես նաև կախվածության մեջ դնել Ադրբեջանից։
Այնուամենայնիվ, մոլորության մատնվել պետք չէ. Ադրբեջանից Արցախ մարդասիրական բեռնափոխադրումների առաջարկն Ադրբեջանի հանցավոր ծրագրի իրականացման ևս մեկ միջոց է, որը կհանգեցնի նրա կամքի պարտադրման, մարդկային արժանապատվության չարամտորեն ոտնահարման և Արցախի ժողովրդին Ադրբեջանին հպատակեցնելու այլ հանցավոր վերջնարդյունքների։ Նման քայլերով Ադրբեջանը նաև նպատակ է հետապնդում կանխել Արցախի բնականոն զարգացումը և ժողովրդի կենսամակարդակի բարելավումը։
Ադրբեջանի իշխանություններն իրենք էլ չեն թաքցնում, որ իրենց նպատակն Արցախի բնիկ հայ ժողովրդին հայրենիքից վտարումն է։ Ըստ այդմ՝ հակամարտության ենթադրյալ կարգավորման տեսլականի և դրա հիման վրա ներկայացվող առաջարկների փաթեթի առաջ քաշմամբ Ադրբեջանը փորձում է բանակցություննների շղարշի տակ քողարկել իր ցեղասպանական մտադրության իրացման այս նոր ճանապարհը։
Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի առաջ քաշած շինծու օրակարգը իրականում Ադրբեջանի հանցավոր արարքները լեգիտիմացնելու փորձ է։ Առանց միջնորդների և գործուն երաշխիքների նման բանակցություններում Արցախի մասնակցությունը խրախուսելու ցանկացած կոչ ընկալում ենք որպես օժանդակություն Ադրբեջանի ցեղասպանական քաղաքականության իրացմանը։ Այս պայմաններով որևէ նման բանակցություններին Արցախի մասնակցությունը կլինի Ադրբեջանի ցեղասպանական մտադրության իրացման քողարկված ծրագրի ընդունում և օրինականացում։
Բանակցությունների արդյունավետության ու լեգիտիմության համար անհրաժեշտ է ապահովել, որ կողմերն առնվազն հետևեն միջազգային իրավունքի նորմերին։ Ընդ որում, ինչպես բուն հակամարտության կարգավորմանն ուղղված առաջարկները, այնպես էլ դրանց իրականացման հնարավոր հետևանքները պետք է մշտապես համահունչ լինեն միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և համամարդկային արժեքներին։ Այս բոլորը, սակայն, մինչ օրս հաջողությամբ և անպատժելիորեն խախտվում են Ադրբեջանի կողմից։
Արցախն իր հերթին մշտապես հանդես է եկել և շարունակում է հանդես գալ կենսունակ և առարկայական բանակցությունների մեկնարկի օգտին, որոնց չափանիշները կհամապատասխանեն արդարության, արժանապատվության և հավասարության համընդհանուր սկզբունքներին։
Մեր անդրդվելի դիրքորոշումն է, որ անհրաժեշտ է առաջին հերթին ապահովել բանակցությունների համար բարենպաստ ու հավասար պայմաններ, ապա սկսել համաձայնեցնել բանակցությունների միջազգային մեխանիզմը, որն օժտված կլինի համապատասխան միջազգային մանդատով և կսահմանի բանակցային գործընթացի չափանիշները՝ հիմնվելով միջազգային իրավունքի նորմերի և միջազգային պրակտիկայի վրա։ Այլապես, առաջարկը բանակցելու մի կողմի հետ, որը չի հրաժարվում մյուս կողմին ցանկացած՝ թե՛ ռազմական, թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական միջոցներով ոչնչացնելու իր հանցավոր մտադրությունից, քննարկման առարկա լինել չի կարող։
ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ակտերում, միջազգային կառույցների, առանձին պետությունների և կազմակերպությունների կողմից պարբերաբար արվող կոչերում և հայտարարություններում բոլորն առանց բացառության արձանագրում են Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման փաստը և ընդգծում միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնման անհրաժեշտությունը, սակայն, այդ ուղղությամբ որևէ գործուն և կոնկրետ քայլեր չեն ձեռնարկվում։ Մինչդեռ, Արցախի բնակչության ֆիզիկական ոչնչացման նպատակով կյանքի անտանելի պայմանների միտումնավոր ստեղծումն Ադրբեջանի կողմից ոչ այլ ինչ է քան ցեղասպանության հանցագործություն՝ բաղկացած հանցավոր մտադրությունից և հստակ գործողություններից։ Դա արձանագրում են նաև միջազգային առաջատար փորձագետները, ինչպես, օրինակ, Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոն՝ իր վերջին համապարփակ զեկույցով: Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումը և կասեցումը պետություների համընդհանուր պարտավորությունն է, և յուրաքանչյուր պետություն պետք է ակտիվ և շարունակական ջանքեր գործադրի նման հանցագործությունը կանխելու համար։
Նման իրավիճակում անգործության կամ անտարբերության դրսևորումը ոչ այլ ինչ է, քան ցեղասպանության հանցագործության թողտվություն։ Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործուն անհատական և հավաքական քայլեր ձեռնարկել թույլ չտալու Ադրբեջանին մարդկության պատմությունը համալրել եւս մեկ զանգվածային սովամահության և ցեղասպանական էջով։
Ըստ այդմ՝ վճռականորեն հորդորում եմ միջազգային դերակատարներին՝ իրենց պարտավորությունների շրջանակում, գործուն և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել կասեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ցեղասպանության հանցագործութունը՝ մասնավորապես.
Հայաստանի Հանրապետությանը
• հորդորում եմ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Արցախի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետը որը վերածվել է ցեղասպանության հանցագործության, անհապաղ ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը՝ հրատապ և կոնկրետ քայլեր ենթադրող բանաձևի ընդունման նպատակով,
• կոչ եմ անում բազմապատկել ջանքերը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և Արցախի ապօրինի շրջափակման խնդիրը տեղեկատվական, քարոզչական և այլ հարթակներով ակտիվորեն բարձրաձայնելու և միջազգային հանրությանն իրազեկելու ուղղությամբ,
• Հորդորում եմ դիմել միջազգային գործընկերներին՝ քննարկելու և սահմանելու պատժամիջոցներ Ադրբեջանի դեմ՝ վերջինիս կողմից իրականացվող միջազգային հանցագործությունները դադարեցնելու նպատակով
• միաժամանակ վճռականորեն կոչ եմ անում ՀՀ իշխանություններին, հասարակական և քաղաքական գործիչներին՝ զգույշ լինել իրավիճակի վերաբերյալ իրենց հրապարակային հայտարարություններում, գնահատականներում. որևէ հայտարարություն կամ գործողություն չպետք է կասկածի տակ դնի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և չպետք է նպաստի Ադրբեջանի հետագա հանցավոր ու ագրեսիվ գործողություններին,
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին
• հորդորում եմ համախմբել ջանքերը՝ իրենց բնակության երկրների իշխանությունների և հասարակությունների ուշադրությունը սևեռելու Արցախում տեղի ունեցող միջազգային հանցագործություններին և պահանջելու անհապաղ ու գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանք կանխելու ուղղությամբ,
• Սփյուռքի մեր հայրենակիցներից ակնկալում ենք աշխատանքներ հետևյալ ուղղություններով՝
• պահանջել կառավարություններից խստիվ դատապարտել և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Արցախի շրջափակումը վերացնելու նպատակով Ադրբեջանի վրա ճնշումը մեծացնելու ուղղությամբ,
• պահանջել կառավարություններից, իրավապաշտպան կազմակերպությունններից, զանգվածային լրատվամիջոցներից և այլ դերակատարներից ուղիղ իրավական որակումներ և քաղաքական գնահատականներ տալ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ իրականացվող հանցագործություններին,
• պահանջել կառավարություններից քննարկել և սահմանել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի դեմ՝ վերջինիս կողմից իրականացվող միջազգային հանցագործությունները դադարեցնելու նպատակով
Ռուսաստանի Դաշնությանը
• կարևորելով ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ներկայությունն Արցախում՝ վճռականորեն կոչ եմ անում բազմապատկել ջանքերը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու և 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված Լաչինի միջանցքի գործառնությունը վերականգնելու ուղղությամբ,
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին և Ֆրանսիայի Հանրապետությանը
• վճռականորեն կոչ եմ անում՝ որպես հակամարտության կարգավորման գործում անմիջականորեն ներգրավված և միաժամանակ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ պետություններ, իրենց առաջնային պարտավորության շրջանակում գործուն քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու և Լաչինի միջանցքի անխափան գործառնությունը վերականգնելու ուղղությամբ,
• կոչ եմ անում համանախագահող երկրներին անհատական և միասնական ջանքեր գործադրել՝ ստեղծելու համապատասխան միջազգային մանդատով օժտված ամուր բանակցային ձևաչափ, որը կերաշխավորի բանակցությունների գործընթացի, դրա չափանիշների և վերջնարդյունքի համապատասխանությունը միջազգային իրավունքի նորմերին և համամարդկային արժեքներին,
• լիահույս եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները հետևողականություն կցուցաբերեն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորման հարցում և ակտիվ ջանքեր կգործադրեն հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատով օժտված բանակցային մեխանիզմը վերագործակելու ուղղությամբ,
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին
• հորդորում եմ անհապաղ հրավիրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ քննարկելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով մեկնարկած ցեղասպանությունը և առաջացած հումանիտար աղետը, ինչպես նաև ընդունելու բանաձև, որը կպարտավորեցնի Ադրբեջանին անհապաղ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը և վերականգնել վերջինիս գործառնությունը՝ համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշման,
• միաժամանակ հիշեցնում եմ, որ ցեղասպանության կանխարգելումը ոչ միայն յուրաքանչյուր պետության համընդհանուր (erga omnes) պարտավորությունն է, այլև միջազգային հանրության հավաքական պատասխանատվությունը,
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին
• հորդորում եմ դրսևորել բարոյական և քաղաքական պատասխանատվություն և առաջնորդություն և գործի դնել ՄԱԿ-ի ամբողջ համակարգը՝ կասեցնելու Արցախում տեղի ունեցող միջազգային հանցագործությունների հետագա ընթացքը,
• կոչ եմ անում Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր Քարտուղարի հատուկ խորհրդականին և այլ համապատասխան կառույցներին փոխանցված Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցող միջազգային հանցագործությունների վերաբերյալ փաստական և իրավական մանրամասն տեղեկությունները ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին,
• առաջարկում եմ իր բարի ծառայությունների ինստիտուտի միջոցով արդյունավետ ներդրում ունենալ Արցախի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման մեխանիզմի ձևավորման գործընթացում,
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին
• հորդորում եմ գործարկել իր մանդատի ներքո վաղ նախազգուշացման մեխանիզմը՝ դրանով իսկ Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը ներկայացնելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին և, նրա միջոցով, Անվտանգության խորհրդին,
• գործուն քայլեր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետություն փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու համար՝ գնահատելու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման միջոցով իրականացվող միջազգային հանցագործությունների հետևանքները,
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, Փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարին և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատու ՄԱԿ-ի մյուս կառույցներին
• պահանջում եմ իրենց մանդատի շրջանակներում իրավական գնահատականներ տալ Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցագործություններին, արձանագրել մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները, ինչպես նաև ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին և այլ միջազգային դերակատարներին ներկայացնել մանրամասն փաստական և իրավական տեղեկություններ Արցախում մարդու իրավունքների խորացող ճգնաժամի վերաբերյալ,
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ որպես Արցախում ներկա և համապատասխան միջազգային մանդատով օժտված միակ միջազգային կազմակերպությանը
• հորդորում եմ միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին և հատկապես ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին ներկայացնել մանրամասն փաստական և իրավական տեղեկություններ Արցախում տիրող իրավիճակի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին կոպիտ խախտումներով Ադրբեջանի գործողությունների մասին,
Եվրոպայի Խորհրդին
• հորդորում եմ գործուն և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել ապահովելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման անհապաղ կատարումը,
• վճռականորեն կոչ եմ անում միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Եվրոպայի խորհրդի երեք հիմնասյուների՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության բացահայտ և կոպիտ խախտումների դեմ՝ այդ թվում դիտարկելով նման անդամ պետության հեռացումը կազմակերպությունից,
Եվրոպական Միությանը
• կոչ եմ անում օգտագործել ԵՄ տրամադրության տակ եղած ռեսուրսներն ու գործիքները, ներառյալ պատժամիջոցների կիրառումը, ուժեղացնելու ճնշումն Ադրբեջանի վրա՝ Արցախի շրջափակումը վերացնելու և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներին վերջ դնելու նպատակով,
• Հորդորում եմ հավատարիմ մնալ Եվրոպական Միության հռչակած արժեքներին ու սկզբունքներին՝ զերծ մնալով Ադրբեջանի հետ հատկապես էներգետիկ գործընկերությունը մարդու իրավունքներից ու ազատություններից գերակա համարելու մոտեցումից,
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին և միջազգային այլ դերակատարներին
• հորդորում եմ ակտիվորեն ներգրավվել Արցախում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների զանգվածային և համակարգային խախտումների մասին իրազեկման արշավին՝ տալով հստակ իրավական որակումներ և պահանջելով պետությունների կառավարություններից և միջազգային կառույցներից իրականացնել համապատասխան կանխարգելիչ գործողություններ,
Միջազգային զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին
• ընդգծելով անկախ լրատվամիջոցների անփոխարինելի դերը զանգվածային հանցագործություննների մասին բարձրաձայնելու և դրանք կանխարգելելու գործում, հորդորում եմ, հավատարիմ մնալով իրենց առաքելությանը, խախտել անընդունելի լռությունը և օբյեկտիվ տեղեկություններ տրամադրել միջազգային հանրությանն Արցախում տեղի ունեցող զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ դրանով իսկ փորձելով կոտրել անարդարության և անպատժելիության արատավոր շղթան:
Միջազգային հանրության հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Որպես իմ այս ահազանգ-ուղերձի ամփոփում՝ խնդրում եմ հաշվի առնել, որ Արցախն այժմ աշխարհի վրա միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար պաշարման մեջ, և որտեղ նույնիսկ միջազգային հանրությունը որևէ մուտք չունի: Արդյոք ձեզ համար հարց չի՞ ծագում, թե որն է Արցախի խաղաղասեր ժողովրդին այսպիսի լիակատար մեկուսացման ենթարկելու Ադրբեջանի մղումը, արդյոք ձեզ չի՞ մտահոգում այն հանգամանքը, որ Արցախը դարձել է մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով ոչ թե գորշ գոտի, այլ՝ սև խոռոչ, որտեղ կարող են պատահել մարդկային քաղաքակրթության տեսած բոլոր հանցագործությունները, արդյոք չե՞ք գիտակցում, որ միջազգային այսպիսի անպատժելիությունը և նոր ցեղասպանության թույլատրումը ծնելու են նորանոր հանցագործություններ՝ միգուցե նաև ձեր ժողովուրդների հանդեպ:
Ուստի, բոլորիդ խնդրում ու պահանջում եմ՝ անհապաղ կերպով գործել և կասեցնել Արցախի ժողովրդի այս ընթացող ցեղասպանությունը, քանի դեռ լրիվ ուշ չէ»:

Срочное послание президента Арцаха международным акторам с просьбой предотвратить геноцид народа Арцаха и снять блокаду
8 августа президент Республики АрцахАраик Арутюнян направил акторам международного сообщества срочное обращение с надеждой на принятие срочных мер для предотвращения геноцида народа Арцаха и снятия блокады. Текст обращения— ниже.
Уважаемые представители международного сообщества,
Я, президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян, этим срочным посланием предупреждаю, что прямо сейчас народ Республики Арцах подвергается геноциду и стоит перед реальной угрозой уничтожения и лишения Родины.В целях контроля над единственной дорогой, проходящей через Лачинский коридор и соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, власти Азербайджана инициировали и спланировали постановку, стартовавшую 12 декабря 2022 года под видом «экологической» демонстрации, что на самом деле было лишь прелюдией к преступлению геноцида, которое приобрело официальный и системный характер с незаконной установкой 23 апреля 2023 года азербайджанского пропускного пункта в Лачинском коридоре. 15 июня Азербайджан полностью перекрыл проходящую через Лачинский коридор дорогу, взяв 120-тысячное население Республики Арцах в полную осаду. Вот уже почти восемь месяцев население Арцаха лишено возможности беспрепятственного и двустороннего передвижения по Лачинскому коридору и около двух месяцев - поставок продовольствия, медикаментов и других жизненно необходимых товаров, осуществлявшихся миротворческими силами РФ и Международным Комитетом Красного Креста (МККК). Действия Азербайджана нарушают не только всеобщие международные правовые нормы, но и конкретные международные правовые акты относительно Лачинского коридора, в числе которых также 6-й пункт Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, юридически обязательные решения Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека о необходимости разблокирования Лачинского коридора.
Блокада Лачинского коридора не является единичным эпизодом: ее следует рассматривать как составную часть спланированной широкомасштабной и скоординированной политики Азербайджана, направленной на уничтожение народа Арцаха как такового. Блокада Арцаха является прямым продолжением военной агрессии, развязанной Азербайджаном в 2020 году при непосредственном участии Турции и террористических организаций с Ближнего Востока. Азербайджан последовательно проводит политику силового подавления права народа Арцаха на самоопределение, сопровождая свои действия применением силы и массовыми нарушениями прав человека. Конечной целью этой политики является изгнание народа Арцаха со своей исторической родины и закрытие вопроса права народа Арцаха на самоопределение.
В том же контексте необходимо рассматривать и посягательства Азербайджана на государственность Арцаха, поскольку важнейшим условием и средством сохранения народа Арцаха и его многовековых традиций, ценностей, культуры, а также естественного развития является наличие национального государства, обладающего международно-правовой субъектностью.
Спустя более двух лет после объявления перемирия, не сумев достигнуть своей преступной цели - деарменизироватьАрцах военным путем, Азербайджан продолжает предпринимать последовательные попытки для достижения своих преступных целей не силовыми, однако не менее бесчеловечными методами. Установка незаконного пропускного пункта в Лачинском коридоре, очевидной преступной целью которого было преднамеренное ограничение, а затем и вовсе полное прекращение гуманитарных грузоперевозок, осуществляемых для обеспечения нормальной жизнедеятельности народа Арцаха, стала в арсенале Азербайджана новым видом оружия против народа Арцаха. Непосредственной жертвой этого незаконно установленного пропускного пункта стал гражданин Республики АрцахВагифХачатрян, которого азербайджанские военнослужащие похитили при перемещении в сопровождении МККК, грубо нарушив нормы международного гуманитарного права.
Азербайджанская сторона, пытаясь скрыть свои геноцидальные намерения, предлагает ложные альтернативы якобы с целью смягчения созданной ею же гуманитарной катастрофы. Нынешняя крайне сложная ситуация, для выхода из которой Арцаху крайне необходима международная как гуманитарная, так и политическая поддержка, является прямым следствием незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и фактической осады народа Арцаха. Азербайджан пытается таким образом создать иллюзию, что Арцах нежизнеспособен и зависит от внешней помощи. Навязываемым же предложением о помощи власти Азербайджана стремятся подчинить себе Арцах и его народ.
Тем не менее, не нужно впадать в заблуждение: предложение о доставке в Арцах гуманитарных грузов из Азербайджана является еще одним средством реализации преступной программы Азербайджана, которая приведет к навязыванию своей воли, попранию человеческого достоинства и другим преступным последствиям подчинения народа Арцаха Азербайджану. Подобными действиями Азербайджан преследует цель предотвратить нормальное развитие Арцаха и повышение уровня жизни народа.
Власти Азербайджана не скрывают, что их целью является изгнание армянского населения Арцаха с родины. Соответственно, выдвигая концепцию предполагаемого урегулирования конфликта и пакет предложений, представленный на ее основе, Азербайджан пытается под завесой переговоров скрыть этот новый путь реализации своего геноцидального намерения.
Продвигаемая азербайджанскими властями сфабрикованная повестка диалога Степанакерт-Баку на самом деле является попыткой легитимизировать преступные действия Азербайджана. Любой призыв к поощрению участия Арцаха в подобных переговорах без посредников и действенных гарантий мы воспринимаем как поддержку реализации геноцидальной политики Азербайджана. Участие Арцаха в каких-либо подобных переговорах на этих условиях будет признанием и легализацией завуалированной программы реализации геноцидальных намерений Азербайджана.
Для результативности и легитимности переговоров необходимо обеспечить как минимум соблюдение сторонами норм международного права. При этом как предложения, направленные на урегулирование самого конфликта, так и возможные последствия их реализации должны быть созвучны принципам международного права и общечеловеческим ценностям. Все это, однако, до сих пор успешно и безнаказанно нарушается со стороны Азербайджана.
Арцах в свою очередь всегда выступал и продолжает выступать за начало жизнеспособных и предметных переговоров, критерии которых будут соответствовать всеобщим принципам справедливости, достоинства и равенства.
Наша непоколебимая позиция заключается в том, что для переговоров в первую очередь необходимо обеспечить благоприятные и равные условия, а затем приступить к согласованию международного механизма, который будет наделен соответствующим международным мандатом и определит критерии переговорного процесса, основываясь на нормах международного права и международной практике. В противном случае предложение о ведении переговоров со стороной, не отступающей от своего преступного намерения уничтожить другую сторону любыми средствами, будь то военными, экономическими или политическими, не может быть предметом обсуждения.
В актах Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека, периодических призывах и заявлениях международных структур, отдельных государств и организаций все без исключения констатируют факт незаконной блокады Лачинского коридора и подчеркивают необходимость восстановления свободного передвижения по коридору, однако никаких действенных и конкретных шагов в этом направлении не предпринимается. Между тем, умышленное создание Азербайджаном невыносимых условий жизни с целью физического уничтожения населения Арцаха является не чем иным, как преступлением геноцида, состоящим из преступных намерений и четких действий. Это также констатируют ведущие международные эксперты, к примеру, первый генеральный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо в своем последнем всеобъемлющем докладе. Предотвращение преступления геноцида является всеобщим обязательством государств, и каждое государство должно прилагать активные и последовательные усилия для пресечения подобного преступления.
В сложившейся ситуации проявление бездействия или безразличия является не чем иным, как попустительством преступлению геноцида. Международное сообщество обязано предпринять действенные индивидуальные и коллективные шаги с целью недопущения попытки Азербайджана вписать в историю человечества еще одну страницу геноцида.
В соответствии с вышесказанным настоятельно призываю международных акторовв рамках своих обязательств предпринять действенные и эффективные меры по пресечению преступления геноцида в отношении народа Арцаха. В частности, обращаюсь:
К Республике Армения
• С целью принятия резолюции, предполагающей срочные и конкретные действия, призываю немедленно представить на обсуждение Совета Безопасности ООН гуманитарную катастрофу, возникшую вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и незаконной блокады Арцаха, которая переросла в преступление геноцида;
● Призываю умножить усилия по активному озвучиванию проблемы незаконной блокады Лачинского коридора и Арцаха на информационных, пропагандистских и иных площадках, а также информированию международного сообщества;
● Призываю обратиться к международным партнерам для обсуждения и введения санкций в отношении Азербайджана с целью прекращения осуществляемых им международных преступлений
● В то же время настоятельно призываю власти Армении, общественных и политических деятелей быть осторожными в своих публичных заявлениях и оценках ситуации: ни одно заявление или действие не должно ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение или способствовать дальнейшим агрессивным действиям Азербайджана;
К нашим соотечественникам из диаспоры
• Призываю консолидировать усилия с целью привлечения внимания властей и общественности стран вашего проживания к международным преступлениям, совершаемым в Арцахе, а также потребовать принятия незамедлительных действенные мер для их предотвращения;
● От наших соотечественников в диаспоре ожидаем работу по следующим направлениям:
○ предъявление правительствам требований о строгом осуждении и принятии конкретных шагов по усилению давления на Азербайджан с целью снятия блокады Арцаха,
○ предъявление правительствам, правозащитным организациям, средствам массовой информации и другим акторам требований дать прямые правовые и политические оценки преступлениям, совершаемым Азербайджаном в отношении Арцаха,
○ предъявление правительствам требований о рассмотрении и введении санкций против Азербайджана с целью прекращения осуществляемых им международных преступлений.
К Российской Федерации
• Подчеркивая важность присутствия российской миротворческой миссии в Арцахе, настоятельно призываю умножить усилия по немедленному устранению незаконной блокады Арцаха со стороны Азербайджана и восстановлению функционирования Лачинского коридора, установленного Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года;
К странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ - Российской Федерации, Соединенным Штатам Америки и Французской Республике
• Настоятельно призываю вас как государства, непосредственно вовлеченные в процесс урегулирования конфликта, и как государства-члены Совета Безопасности ООН, в рамках вашего основного обязательства предпринять действенные шаги для немедленного прекращения незаконной блокады Арцаха со стороны Азербайджана и восстановления бесперебойного функционирования Лачинского коридора;
● Призываю страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ приложить индивидуальные и совместные усилия для создания прочного переговорного формата, наделенного соответствующим международным мандатом, который будет гарантировать соответствие переговорного процесса, его критериев и конечного результата нормам международного права и общечеловеческим ценностям;
● Надеюсь, что страны-сопредседатели проявят последовательность в вопросе мирного и всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и приложат активные усилия для реактивации переговорного механизма, наделенного международным мандатом по урегулированию конфликта;
К членам Совета Безопасности ООН
• Призываю незамедлительно созвать заседание Совета Безопасности ООН для обсуждения вызванных блокадой Арцаха геноцида и гуманитарной катастрофы, а также принять резолюцию, обязывающую Азербайджан незамедлительно разблокировать Лачинский коридор и восстановить его функционирование в соответствии с решением Международного суда от 22 февраля 2023 года;
● В то же время напоминаю, что предотвращение геноцида является не только обязательством ergaomnes (относительно всех), но и коллективной ответственностью международного сообщества;
К Генеральному секретарю ООН
• Призываю проявить моральную и политическую ответственность и лидерство, задействовав всю систему ООН, с целью предотвращения дальнейших международных преступлений, совершаемых Азербайджаном в Арцахе;
● Призываю Специального советника Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида и других соответствующих структур представить Совету Безопасности ООН фактические и правовые сведения о международных преступлениях, совершаемых в Республике Арцах;
● Предлагаю внести эффективный вклад в процесс формирования механизма урегулирования конфликта между Арцахом и Азербайджаном посредством института добрых услуг;
К Специальному советнику Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида
• Призываю задействовать механизм раннего предупреждения в рамках своего мандата, тем самым представить создавшуюся в Республике Арцах кризисную ситуацию Генеральному секретарю ООН и через него - Совету Безопасности;
● Призываю предпринять действенные шаги для направления в Республику Арцах миссии по установлению фактов с целью оценки последствий международных преступлений, совершенных Азербайджаном путем незаконного блокирования Лачинского коридора;
К Верховному комиссару ООН по правам человека, Верховному комиссару ООН по делам беженцев и другим структурам ООН, ответственным за защиту прав человека
• Требую в рамках вашего мандата дать правовую оценку совершаемым Азербайджаном преступлениям в отношении народа Арцаха, зафиксировать массовые нарушения прав человека, а также предоставить государствам-членам Совета Безопасности ООН и другим международным субъектам подробную фактическую и правовую информацию об углубляющемся в Арцахе кризисе в области прав человека;
К Международному Комитету Красного Креста как к единственной международной организации, присутствующей на территории Республики Арцах и наделенной соответствующим международным мандатом
• Призываю, представить подробные фактические и правовые сведения о ситуации в Арцахе и действиях Азербайджана, грубо нарушающих нормы международного гуманитарного права, всем акторам международного сообщества, в том числе странам-членам Совета Безопасности ООН
К Совету Европы
• Призываю предпринять действенные и эффективные шаги для обеспечения немедленного исполнения решения Европейского суда от 21 декабря 2022 года, имеющего обязательную правовую силу;
● Настоятельно призываю принять меры в отношении вопиющего и грубого нарушения Азербайджаном структуры "Три опоры Совета Европы", в том числе путем исключения данного государства-члена из организации;
К Европейскому Союзу
• Призываю задействовать имеющиеся в распоряжении ЕС ресурсы и инструменты, в том числе применение санкций, для усиления давления на Азербайджан с целью снятия блокады Арцаха и прекращения массовых нарушений прав человека;
● Призываю оставаться верными ценностям и принципам, провозглашенным Европейским Союзом, воздерживаясь в особенности от превалирования энергетического партнерства с Азербайджаном над правами и свободами человека;
К Международным правозащитным организациям и другим международным субъектам
• Призываю активно участвовать в кампании по информированию о массовых и систематических нарушениях Азербайджаном международного гуманитарного права и прав человека в Арцахе, давая четкие правовые характеристики и требуя от правительств государств и международных структур осуществления соответствующих превентивных действий;
К представителям средств массовой информации
• Отмечая незаменимую роль независимых СМИ в деле повышения осведомленности о массовых преступлениях и их предотвращения, призываю оставаться верными своей миссии и нарушить неприемлемое молчание, предоставив международному сообществу объективную информацию о массовых преступлениях, происходящих в Арцахе, и тем самым разорвать порочную цепь несправедливости и безнаказанности.
Завершая свое послание - предупреждение, прошу не забывать, что Арцах в настоящее время является единственной территорией в мире, которая находится в полной осаде и куда даже международное сообщество не имеет доступа. Разве у вас не возникает вопроса, в чем заключается стремление Азербайджана подвергнуть мирный народ Арцаха полнейшей изоляции? Неужели вас не беспокоит то обстоятельство, что с точки зрения защиты прав человека Арцах стал не серой зоной, а черной дырой, где могут произойти все преступления, которые видела человеческая цивилизация? Неужели вы не осознаете, что подобная международная безнаказанность и допущение нового геноцида породят новые преступления, возможно, и в отношении ваших народов?!
Поэтому прошу и требую от всех вас незамедлительно приступить к действию и остановить этот продолжающийся геноцид народа Арцаха, пока не стало слишком поздно.