Ավստրալիայի հայերը բողոքում են ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ
Ավստրալիայի հայերը երկրի տարբեր ծայրերից մեկնել են Կանբերա՝ խոսելու շարունակվող հումանիտար ճգնաժամի մասին այն բանից հետո, երբ ավելի քան հարյուր հազար հայեր ստիպված են եղել լքել Լեռնային Ղարաբաղը:
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանն ասել է, որ վերջին իրադարձությունները ազդել են նաև Ավստրալիայի հայ համայնքի վրա:
«Ավստրալիայի հայ համայնքի անդամներն ունեն ընկերներ և հարազատներ այն վայրերում, որտեղ հումանիտար ճգնաժամ է ձեւավորվել, և դա տխրեցնող է ու ցավաի: Բայց մենք պետք է խստորեն դատապարտենք այս ագրեսիան՝ մեղավոր երկրներին պատասխանատվության ենթարկելու համար, այդ իսկ պատճառով մենք այստեղ՝ Կանբերայում, հավաքվել ենք որպես համայնք»։
Ցուցարար Օլիվիա Դիլանչյանն ասում է, որ ավստրալահայերի «սիրտ կոտրված է», երբ տեսնում են, որ էթնիկ հայերը հեռանում են տարածաշրջանից, որի հետ ունեն երկարամյա պատմական կապեր:
Միավորված ազգերի կազմակերպության պատվիրակությունը առաջին առաքելությունն է իրականացրել տարածաշրջան վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում: Այն ժամանել է կիրակի օրը՝ նկարագրելով շարունակվող ճգնաժամը որպես բարդ և նուրբ աշխարհաքաղաքական իրավիճակ: ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարի վարչության ներկայացուցիչ Անջելա Մուրն ասում է, որ օգնության եկած կազմակերպությունները տեղում անում են այն ամենը, ինչ կարող են: «Մարդիկ ուժասպառ են գալիս: ՄԱԿ փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասնեյակի ներկայացուցիչներն աշխատում են տեղում հենց արտակարգ իրավիճակների առաջին իսկ օրերից՝ օգնություն ցուցաբերելով ծալովի մահճակալների, ներքնակների և անկողնային պարագաների տեսքով»:
Ղահրամանյանն ասում է, որ հույս ունի, որ Ավստրալիայի հասարակությունը և կառավարությունը կպատասխանեն բողոքի ակցիային՝ օգնություն ցուցաբերելով տուժած էթնիկ հայերին: «Մենք հոգնել ենք լսելուց մտահոգություններն ու կարեկցանքը, որոնք հանգեցրել են նրան, որ 120,000 մարդ բռնի տեղահանվել է իր հայրենիքից: Այն, ինչ պետք է անի Ավստրալիան, միանալն է իր միջազգային դաշնակիցներին՝ տեղում մարդկանց մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հարցում»:
SBS News-ին տված հայտարարության մեջ Արտաքին գործերի և առևտրի նախարարության խոսնակն ասել է, որ գերատեսչությունը խորապես մտահոգված է և ուշադիր հետևում է զարգացող հումանիտար իրավիճակին:
Արտաքին գործերի նախարար Փեննի Վոնգը հրապարակայնորեն կոչ է արել Ադրբեջանին դադարեցնել իր ռազմական էսկալացիան և կոչ է արել բոլոր կողմերին երկխոսության և հավատարիմ մնալ արդար և կայուն խաղաղությանը:
Ակցիայի մասնակից Խուրի Մայիսյանն ասում է, որ Ավստրալիայի հայերին խոսքերը չեն հերիքում. «Մենք միայն խոսքեր չենք ուզում, մենք գործ ենք ուզում»:

Армяне Австралии протестуют против агрессии Азербайджана
Армяне Австралии прибыли в Канберру со всей страны, чтобы высказаться о продолжающемся гуманитарном кризисе после того, как более ста тысяч  армян были вынуждены покинуть Нагорный Карабах.
Исполнительный директор Армянского национального комитета Австралии Ваче Кахраманян говорит, что последние события затронули также и армянскую общину Австралии.
«У членов армяно-австралийской общины есть знакомые и родные на местах, которые переживают этот гуманитарный кризис, и это огорчает, это печально. Но нам нужно  решительно осудить эту агрессию, чтобы привлечь страны к ответственности, поэтому мы здесь, в Канберре, объединились как сообщество».
Участница акции Оливия Диланчян говорит, что австралийцы армянского происхождения «убиты горем», видя, как этнические армяне покидают регион, с которым их связывают давние исторические связи.
Делегация Организации Объединенных Наций, первая миссия в регион за три десятилетия, прибыла в воскресенье, охарактеризовав продолжающийся кризис как сложную и деликатную геополитическую ситуацию. Представитель  Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев Анджела Мур говорит, что организации по оказанию помощи на местах делают все, что могут.  «Люди прибывают измученными. УВКБ ООН работает на месте с самых первых дней чрезвычайной ситуации, предоставляя помощь в виде складных кроватей, матрасов и постельных принадлежностей».
Кахраманян говорит, что он надеется, что австралийская общественность и правительство отреагируют на акцию, предоставив помощь пострадавшим этническим армянам. «Нам надоело слышать обеспокоенность и сочувствие, которые привели к тому, что 120 000 человек были насильственно перемещены со своей родины. Что Австралии нужно сделать, так это присоединиться к своим международным союзникам в предоставлении гуманитарной помощи людям на местах».
В заявлении для SBS News представитель Министерства иностранных дел и торговли заявил, что министерство глубоко обеспокоено и внимательно следит за развивающейся гуманитарной ситуацией.
Министр иностранных дел Пенни Вонг публично призвала Азербайджан прекратить военную эскалацию и призвала к диалогу и приверженности всех сторон справедливому и прочному миру.
Протестующий Хури Майисян говорит, что для австралийских армян слов недостаточно. «Нам нужны не просто слова, мы хотим действий».