Աշոտյանը մերկացնում է Փաշինյանի պնդումները առ այն, թե Հայաստանը «Արցախը դեռ 2007 թվականին է ճանաչել Ադրբեջանի կազմում»
Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է 13 ապացույց ի հակադրություն Նիկոլ Փաշինյանի պնդումների, թե, իբր, «Հայաստանը Արցախը Ադրբեջանի կազմում է ճանաչել է դեռևս 2007 թվականից»:
«1. Մադրիդյան կոչվող սկզբունքները (2007 թ. նոյեմբեր) իրենց մեջ պարունակում են 3 հիմնական սկզբունք՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ազգերի ինքնորոշման իրավունք: Այսինքն՝ 2007-ի փաստաթղթի մեջ, որով Նիկոլը փորձում է արդարացնել իր դավաճանությունները, գրված և միջազգային միջնորդական խմբի կողմից արձանագրված սկզբունք է ՝ Արցախի ժողովուրդն ունի ինքնորոշման իրավունք:
2. «Մայնդորֆյան հռչակագիրը», որը ստորագրվել է 2008-ին ՝ Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիևի և Մեդվեդևի կողմից, Ադրբեջանը համաձայնեց, որ «Մադրիդյան սկզբունքները» հիմք են հանդիսանալու այս կոնֆլիկտի կարգավորման համար:
3. 2009-2013 թթ.Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարները 5 անգամ ընդունել են համատեղ հայտարարություն, որոնցով բացահայտել են Արցախյան հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները և տարրերը: Դրանք հիմնված են եղել 2007 թ.-ի «Մադրիդյան սկզբունքների» վրա, բայց առավել բանակցված, առավել պրոհայկական ձևակերպումներ պարունակող:
4. 2011թ. հունիսին Կազանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին Ռուսաստանի այն ժամանակվա նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի կողմից առաջարկված փաստաթուղթը, որը մերժեց Իլհամ Ալիևը ապացույց է, ապտակ է Նիկոլի ստին, թե 2007-ից Հայաստանը Արցախը տվել էր Ադրբեջանին:
5. 2016-ի հոկտեմբերին Ադրբեջանի նախագահը հրապարակայնորեն հայտարարում է, որ աշխարհը ստիպում է իրեն ճանաչել Արցախի անկախությունը:
6. 2017-ի նոյեմբերին Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրում են Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՍԵՊԱ), որտեղ ներառված է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը որպես Արցախի խնդրի կարգավորման սկզբունքներից մեկը:
7. 2019-ին Նիկոլ Փաշինյանն ընդունում է Արայիկ Հարությունյանի կուսակցության պատվիրակությանը և խոստովանում, որ Պուտինը, Լուկաշենկոն, Նազարբաևը իրեն ասում են՝ Ալիևը շատ լավ հասկանում է, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում չի լինելու:
8. 2020-ի հունվարին Կապանում Նիկոլ Փաշինյանն ինքն է կարդում Սերժ Սարգսյանի թողած ժառանգությունը՝ Արցախը պետք է ունենար ոչնչով չսահմանափակված, պարտադիր ուժ ունեցող հանրաքվեի հնարավորություն՝ միջանկյալ կարգավիճակով:
9. Անգամ պատերազմից հետո 2020-ի ձմռանը ՌԴ ԱԳՆ-ն ռուս նախկին համանախագահ Իգոր Պոպովի շուրթերով ներկայացնում է արցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի բովանդակությունը ՝ Արցախի միջանկյալ կարգավիճակ, վերջնական կարգավիճակ, հանրաքվե և այլն: Սա մինչ այն պահը, երբ 2018-ին տեղի ունեցավ իշխանափոխություն:
10. Ֆրանսիայի սենատը 2020-ի նոյեմբերին, պատերազմից հետո, ընդունել է բանձև՝ կոչով դիմելով Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը:
11. 2020-ի նոյեմբերին ԵՄ ԱԳ նախարար Բորելը ԵՄ պաշտոնական տեսակետն է հայտնում ՝ ԼՂ խնդիրը կարգավորված չէ և Արցախի կարգավիճակի հարցը պետք է լինի բանակցությւոնների փաթեթում:
12. Մինչ 2021-ի ապրիլի խայտառակ խորհրդարանական ընտրությունները, ՄԽ համանախագահ երկրները պաշտոնական տեսակետներում հայտնում էին, որ Արցախյան խնդիրը կարգավորված չի, չունի ռազմական լուծում և պետք է կարգավորվի կողմերին հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա:
13. 2022-ի մայիսի 19-ին ԱՄՆ դեսպանը Հայաստանում (անգամ պատերազմից և խորհրդարանական ընտրություններից հետո), տրված հարցազրույցում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն ճանաչում է ԼՂ բնակչության իրավունքը ՝ որոշելու սեփական ապագան»:

Ашотян: доказательства в противовес лжи
Вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян представил 13 доказательств в противовес лжи премьер-министра Никола Пашиняна о том, что Армения признала Арцах в составе Азербайджана еще в 2007 году.
«1. Принципы, называемые Мадридскими (2007 год ноябрь) содержат в себе 3 основных элемента: неприменение силы или угрозы силой, территориальная целостность и право народов на самоопределение. То есть согласно этому документу, которым Пашинян пытается оправдать свои предательские действия народ, Арцаха имеет право на самоопределение.
2. «Майндорфской декларацией», подписанной в 2008 году президентами Армении, Азербайджана и России - Сержем Саргсяном, Ильхамом Алиевым и Дмитрием Медведевым, Азербайджан согласился на то, что «Мадридские принципы» станут основой для урегулирования карабахского конфликта.
3. В 2009-2013 гг. главы стран-сопредседателей Минской группы 5 раз принимали совместные заявления, в которых раскрыли основные принципы и элементы урегулирования карабахского конфликта. Они были основаны на «Мадридских принципах» от 2007 года, но содержали более проармянские формулировки.
4. В июне 2011 года в Казани предложенный тогдашним президентом России Дмитрием Медведевым документ, который отклонил Ильхам Алиев, уличает лживые доводы Пашиняна о том, что Армения отдала Арцах Азербайджану еще в 2007 году, и является пощечиной ему.
5. В октябре 2016 года президент Азербайджана публично заявляет, что мир заставляет его признать независимость Арцаха.
6. В ноябре 2017 года Армения и Евросоюз подписывают соглашение о Всеобъемлющем и расширенном партнерстве (SEPA), в которое включено положение о праве народа Арцаха на самоопределение в качестве одного из принципов урегулирования карабахской проблемы.
7. В 2019 году Никол Пашинян принимает делегацию партии президента Арцаха Араика Арутюняна и признается, что президенты России, Беларуси и Казахстана - Владимир Путин, Александр Лукашенко и Нурсултан Назарбаев ему сказали, что Ильхам Алиев прекрасно понимает, что Арцах не будет в составе Азербайджана.
8. В январе 2020 года в Капане Никол Пашинян сам зачитывает оставленное Сержем Саргсяном наследие по карабахскому урегулированию: Арцах должен иметь промежуточный статус до проведения ничем не ограниченного референдума, имеющего обязательную силу.
9. Даже зимой 2020 года - сразу после войны МИД РФ устами бывшего российского сопредседателя Игоря Попова представляет содержание переговорного процесса по Арцахской проблеме: промежуточный статус Арцаха, референдум по определению его окончательного статуса и т.д. Все это является наследием, оставленным Николу Пашиняну по карабахскому урегулированию.
10. Сенат Франции в ноябре 2020 года - сразу после 44-дневной войны принял резолюцию, призывая французское правительство признать независимость Арцаха.
11. В ноябре 2020 года министр иностранных дел Евросоюза Жозев Боррель выражает официальную точку зрения ЕС: карабахский вопрос не урегулирован, и вопрос статуса Арцаха должен быть в пакете переговоров.
12. До позорных парламентских выборов в апреле 2021 года страны-сопредседатели МГ официально заявляли о том, что Арцахская проблема не урегулирована, она не имеет военного решения и должна быть урегулирована на основе известных сторонам принципов и элементов.
13. 19 мая 2022 года посол США в Армении (даже после войны и парламентских выборов) в интервью заявил, что США признают право населения НК определять собственное будущее».