Աշխարհը կարող է իրեն թույլ տալ չվստահել Ալիևին. Լոուրենս Մարտին
100 հազար հայեր՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչությունը, ստիպված է եղել լքել իրենց տներն ու շրջանները։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի հայցը ներկայացնող փաստաբաններից Լոուրենս Մարտինը՝ ելույթ ունենալով Արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի բողոքի քննության ժամանակ։
Նրա խոսքով, իրենք դա արել են Ադրբեջանի «երկաթե բռունցքի» հարվածների տակ։ «Ալիևն ասել է, որ հայերը շներ են, որոնց պետք է դուրս քշել Լեռնային Ղարաբաղից։ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերը քաջատեղյակ են Ադրբեջանի այս քաղաքականությանը, որտեղ երեխաներին օրորոցից սովորեցնում են ատել հայերին։ Դպրոցական դասագրքերում գրում են, որ հայերին պետք է ատել, և նրանց երակներում սատանայի արյուն է հոսում»։
Որպես օրինակ նա բերել է ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի վարժանքների ժամանակ հայ զինվորի սպանությունը։ Սաֆարովը կացնահարելով սպանել է նրան և փորձել սպանել մեկ այլ հայ սպայի։ «Ալիեւը նրան պարգեւատրել է եւ 8 տարվա աշխատավարձ տվել։ Այժմ նա օրինակ և հերոս է այնտեղ»,-ասել է Լոուրենսը:
Նա դատարանին կոչ է արել ուսումնասիրել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայերի ջարդերը տոնող ադրբեջանցիների կադրերը։ «Քաղաքացիականներն ու զինվորականները ծաղրում էին հայերի մարմինները, Բաքվում ստեղծվել է հայերի ռասիստական ​​պատկերներով այգի... Չնայած Ադրբեջանը խոստացել էր հնարավորություն տալ հայերին վերադառնալ օկուպացված տարածքներ, սակայն դա տեղի չունեցավ։ Ավելին, Լաչինի միջանցքի ևս մի քանի գյուղ հայաթափվեցին։ Ադրբեջանը նույնիսկ դրոշմանիշ է թողարկել Ղարաբաղը հայերից «ախտահանելու» մասին։ Վերջին իրադարձությունները գործընթացի գագաթնակետն են։ Դրան նախորդել էր շրջափակումը...
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը չի կատարել դատարանի նախորդ որոշումը՝ թույլ տալ անարգել անցումը Լաչինի միջանցքով։ Միջազգային հանրությունը շարունակել է դատապարտել, իսկ Բաքուն շարունակել է շրջափակումը։ Հունիսի 15-ից հետո ցանկացած բեռի փոխադրումն արգելվել է այն պատճառով, որ Հայաստանը թույլ չի տվել անցակետում տեղադրել Ադրբեջանի դրոշը։ Հետո ադրբեջանցիները ԿԽՄԿ-ին մեղադրեցին մաքսանենգության մեջ։ Արդյունքում հայ բնակչությունը հունիսի կեսերից մինչև սեպտեմբերի կեսերն ընդհանրապես սննդամթերք և դեղորայք չի ստացել։
Ադրբեջանը դադարեցրել է գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը: Միջազգային հանրությունը շարունակել է դատապարտել: Ադրբեջանցի զինվորները շարունակել են կրակել գյուղացիների ուղղությամբ սահմանամերձ դաշտերում։ Գյուղատնտեսական սեզոնի ամենաթեժ պահին նրանք ակտիվ գնդակոծություններ են իրականացրել՝ բերքահավաքը կանխելու համար։
Սեպտեմբերի 18-ին իրավիճակն այնպիսին էր, որ սովից մահեր եղան: Սննդի պաշարները վատ էին բաշխված։ Հերթերում շատերին հացը չէր հերիքում։ Հիվանդները մահանում էին դեղորայքի բացակայությունից, շատ էին վիժումների դեպքերը։ Սեպտեմբերի 18-ին ԿԽՄԿ-ին և ռուսական խաղաղապահի զորախմբին թույլատրվել է մարդասիրական բեռներ ներմուծել Լաչինով և Աղդամով։ Ամբողջ աշխարհը ողջունեց դա։ Զգացողություն կար, որ հարցը կարող է լուծվել։ Սակայն սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սկսեց ագրեսիան՝ այն անվանելով «հակաահաբեկչական գործողություն»։
Սրան նախորդող երկու ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը շեփորում էր հայերի կողմից ենթադրյալ խախտումները։ Հայկական կողմը հայտնել է, որ Բաքուն հարձակման համար տեղեկատվական բազա է ստեղծել։ Ռուսական խաղաղապահի զորախմբի զեկույցներում նման բան չկար։ Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ ագրեսիան խնամքով նախապատրաստվել է։
Ադրբեջանը գնդակոծել է խաղաղ քաղաքներն ու գյուղերը՝ թույլ չտալով լրագրողներին ներս մտնել, ստեղծել է տեղեկատվական վակուում։ Ագրեսիայի ժամանակ զոհվել են երեխաներ և կանայք։ Արձանագրվել են խոշտանգումների և անդամահատման դեպքեր։ Ընտանիքները բաժանվել են, մարդիկ գիշերել են նկուղներում ու փողոցներում, ապաստարաններում։ Շատերն ապաստան են գտել ռուսական խաղաղապահի զորախմբի բազայում»։
Նա իր ելույթն ուղեկցել է սոցցանցերի ցուցադրությամբ, թե ինչպես են ադրբեջանցիները մեկնաբանում կորած հայ երեխաների որոնումները։
«Հայերի փախուստը քաոսային էր. Մարդիկ չեն կարողացել վերցնել որևէ իր կամ գույք։ Խցանումը ձգվել է 75 կմ։ Այնտեղ բազմաթիվ տարեցներ են մահացել։ Անցակետում ադրբեջանցի զինվորները վիրավորել են հայերին և ցույց տվել «գորշ գայլերի» նշանը։
Սեպտեմբերի 25-ին վառելիքի բաք է պայթել. զոհվել է 170 մարդ, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են։ Ոմանք օգնություն են ստացել ռուսական խաղաղապահների զորախմբից, ոմանք տարհանվել են Հայաստան։ Շատերը մահացել են բժշկական օգնության բացակայության պատճառով։ Ավելի քան հարյուր հազար փախստական. Հայաստանի համար, որի բնակչությունը 3 միլիոնից պակաս է, սա շատ բարդ խնդիր է։ Պետք է հաշվի առնել նաև, որ նախկինում շատ փախստականներ արդեն փախստական ​​են դարձել Ադրբեջանի մեղքով։
Ըստ մասնագետների՝ միջադեպի հետեւանքով շատ երեխաներ տառապում են հոգեբանական խնդիրներով։ Ադրբեջանը պնդում է, որ հայերը ինքնակամ հեռացել են: Սա, հավանաբար, կլսենք կեսօրին։ Բայց Ադրբեջանի դեպքում յուրաքանչյուր հայտարարություն յուրատեսակ խոստովանություն է։ Հարյուր հազար մարդ լքել են իրենց տները և հեռացել առանց պատճառի՞։ Դժվար է հավատալ:
Ո՞ր խելամիտ մարդը կորոշի մնալ հայերի նկատմամբ ատելություն տարածող ռեժիմի ներքո։ Ադրբեջանում սիրում են անդրադառնալ բոլոր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և հայ ժողովրդի հետ խնդիրների բացակայության մասին Ալիևի հայտարարություններին։ Սա նույն մարդն է, ով հայերին թշնամի է անվանել։ Ուստի աշխարհը կարող է իրեն թույլ տալ չհավատալ Ալիեւին։
Հայերը ճիշտ են արել, որ լքել են Լեռնային Ղարաբաղը: Ադրբեջանի իշխանությունները ձերբակալել են 8 նախկին պաշտոնյաների, այդ թվում՝ 3 նախագահների։ Եվս 300-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Ադրբեջանը վերանվանել է Ստեփանակերտի փողոցներից մեկը՝ ի պատիվ Հայոց ցեղասպանության ճարտարապետներից Էնվեր փաշայի։ Ադրբեջանցի զինվորներն իրենց համազգեստի վրա կրում են Էնվերի պատկերով կրծքանշան և մակագրություն՝ «Հայ, մի՛ վազիր, միեւնույն է կմեռնես, բայց հոգնած»։
Հայկական խորհրդանիշները ոչնչացվում են, խաչեր են պայթեցնում, վանքերը գնդակոծվում են, օրինակ՝ Չարեքթար գյուղում։ Ադրբեջանն արդեն սկսել է ակտիվորեն բնակեցնել Լեռնային Ղարաբաղը։
Սակայն ՄԱԿ-ի առաքելությունը տների գնդակոծման հետքեր չի տեսել։ Ընդհանրապես, դժվար է դա առաքելություն անվանել: Նա մեկ օրից էլ քիչ ժամանակ գտնվել է Լեռնային Ղարաբաղում և որևէ բան պարզելու հնարավորություն չի ունեցել։ Ակնհայտ է, որ սա Բաքվում առաքելության համակարգողի ստեղծագործական գործունեության արդյունքն է։ Ո՞վ և ինչպե՞ս է ընտրել քաղաքի այցելության վայրերը: Նրանք իրենք են խոստովանել, որ սահմանափակ են իրենց տեղաշարժերում»։

Лоуренс Мартин: Мир может позволить себе не верить Алиеву
100 тысяч армян, все население Нагорного Карабаха было вынуждено покинуть родные дома и регион. Об этом заявил Лоуренс Мартин, один из адвокатов, представляющий иск Армении, выступая на слушании по обращению Армении против Азербайджана в Международном суде правосудия.
По его словам, они сделали это под ударами «железного кулака» Азербайджана. «Алиев говорил, что армяне - это собаки, которых надо гнать из Нагорного Карабаха. Этнические армяне Нагорного Карабаха хорошо знают эту политику Азербайджана, где  детей с колыбели учат ненавидеть армян. В школьных учебниках пишут, что армян  надо ненавидеть и у них в жилах течет кровь сатаны».
В качестве одного из примеров он привел, убийство азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым армянского военнослужащего в ходе тренинга НАТО в Будапеште. Сафаров зарубил его топором и пытался убить другого армянского офицера. «Алиев наградил его и выдал зарплату за 8 лет. Теперь он там образец для подражания и герой».
Он призвал суд изучить кадры ликования азербайджанцев расправы над армянами во время 44-дневной войны. «Гражданские и военные глумились на телами армян, в Баку создали парк трофеев с расистскими изображениями армян…Хотя Азербайджан обещал предоставить возможность армянам вернуться на оккупированные территории, этого не произошло. Более того, еще несколько сел в Лачинском коридоре были деарменизированы. В Азербайджане даже выпущена марка о «дезинфекции» Карабаха от армян. Последние события - это кульминация процесса. Ему предшествовала блокада…Напомнил, что Азербайджан не выполнил предыдущее решение суда – разрешить беспрепятственный проезд по Лачинскому коридору. Международное сообщество продолжило осуждать, а Баку продолжал блокаду. После 15 июня был запрещен провоз любых грузов из-за того, что Армения не разрешила установить у КПП азербайджанский флаг. Потом азербайджанцы обвинили МККК в провозе контрабанды. В итоге армянское население с середины июня до середины сентября не получало вообще никаких продуктов и лекарств.
Азербайджан перекрывал подачу газа и электричества. Международное сообщество продолжало осуждать. Азербайджанские солдаты продолжали обстреливать сельчан в полях у границы. В разгар сельхозсезона они вели активный обстрел,  чтобы не позволить собирать урожай.
18 сентября ситуация была таковой, что были случаи смерти от голода. Запасы продовольствия распределялись скудно. Многим в очередях не хватало хлеба. Пациенты умирали от недостатка лекарств, много случаев выкидышей. 18 сентября МККК и РМК было позволено через Лачин и Агдам ввезти гуманитарный груз. Весь мир приветствовал это. Возникло ощущение, что вопрос может решиться. Но 19 сентября Азербайджан начал агрессию, назвав ее «антитерростической операцией». В течение двух предшествующих этому месяцев Азербайджан трубил о якобы нарушениях сот стороны армян. Армянская сторона сообщала о создании информационной основы Баку для нападения. В сводках РМК не было такого. Все это говорит о том, что агрессия готовилась тщательно.
Азербайджан обстреливал мирные города и села, не допуская журналистов, он создал информационный вакуум. В ходе агрессии погибли дети и женщины. Зафиксированы случаи пыток и расчленения. Семьи были разделены. Люди ночевали в подвалах и на улицах, в убежищах. Многие нашли убежище на базе РМК».
Свое выступление он сопровождал демонстрацией из соцсетей того, как азербайджанцы комментировали поиск пропавших армянских детей.
«Бегство армян было хаотичным. Люди не смогли взять ни вещи, ни имущество. Пробка растянулась на 75 км. В ней погибло много пожилых людей. На КПП азербайджанские солдаты оскорбляли армян и показывали знак «серых волков». 25 сентября произошел взрыв резервуара с топливом. 170 человек погибли, сотни были ранены. Часть получили помощь РМК, часть эвакуирована в Армению. Многие погибли из-за недостатка врачебной помощи. Более сотни тысяч беженцев. Для Армении, население которой менее 3 млн, это очень сложная задача. Необходимо также учитывать, что многие беженцы в прошлом уже стали беженцами по вине Азербайджана. По оценке экспертов, многие дети страдают от психических проблем вследствие происшедшего. Азербайджан утверждает, что армяне ушли добровольно. Вероятно, во второй половине дня мы это и услышим. Но в случае Азербайджана каждое заявление - это своеобразное признании. Сто тысяч человек ни с того ни с сего оставили свои дома и ушли? В это сложно поверить. Какой здравомыслящий человек решит остаться при режиме, который распространяет ненависть к армянам. В Азербайджане любят  ссылаться на заявления Алиева об охране прав всех граждан, и отсутствии  проблем  с армянским народом. Этот тот же человек, который назвал армян врагом. Потому мир может позволить себе не верить Алиеву.  Армяне были правы, покинув Нагорный Карабах. Власти Азербайджана арестовали 8 бывших должностных лиц, в том числе3 президентов. И еще 300  объявили в розыск. Азербайджан переименовал одну из улиц в Степанакерте в честь Энвера Паши – одного из архитекторов Геноцида армян. Азербайджанские солдаты носят на своих формах значок с изображением Энвера и надписью – «армянин, не беги, все равно умрешь, но уставшим». Уничтожаются армянские символы, взрываются кресты, обстреливаются монастыри, например, в селе Чарекар. Азербайджана уже начал активно заселять Нагорный Карабах.
При этом миссия ООН не разглядела следы обстрела домов. Вообще называть ее миссией сложно. Она находилась в Нагорном Карабахе менее суток и не имела возможности что-то выяснить. Очевидно, что это результат творчества координатора миссии в Баку. А кто и как выбирал районы города для посещения? Они и сами признали, что были ограничены в своих перемещениях».