Հայաստանը պետք է հրաժարվի «զոհի» գաղափարից և ձևավորի նոր ազգային գաղափարախոսություն ՝ արարման և հաջողության սկզբունքների հիման վրա. իսրայելցի փորձագետ
Ելքը մեկն է ՝ ազգային միասնականությունն ու ազգային հաշտեցումը, պայմանականորեն ասած ՝ լայն համաներումը։ Զուգահեռաբար պետք է սկսել աշխատանքները ստեղծարար և կառուցողական ազգային գաղափարի ձևավորման ուղղությամբ, որը կորոշի քաղաքական, մշակութային և տնտեսական օրակարգը։ Դա նշանակում է հրաժարվել "զոհի" գաղափարից և առաջին պլան մղել արարման և հաջողության սկզբունքները՝ ներգրավելով Սփյուռքի ներուժը ։
Հայաստանում և Արցախում ստեղծված հետպատերազմյան իրավիճակի, վերջին դրամատիկ իրադարձությունների և ճգնաժամից դուրս գալու հնարավոր ուղիների մասին InfoPort.am զրուցել է է իսրայելցի քաղաքագետ Ավիգդոր Էսկինի հետ։
- Պարոն Էսկին, ինչպե՞ս եք գնահատում հետպատերազմյան իրավիճակը Հայաստանում, Արցախում և ընդհանրապես տարածաշրջանում:
Հայաստանը ծանր օրեր է ապրում ՝ կրելով ռազմական պարտություն։ Մխիթարական գործոն կարելի է համարել ռուս խաղաղապահների մուտքը եւ բուն թուրքական ազդեցության շատ սահմանափակ ընդլայնումը՝ անկախ պատերազմի ելքից։
Հայաստանի համար այժմ չափազանց կարեւոր է ամրապնդել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել Վրաստանի հետ համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Ֆրանսիայի եւ Հունաստանի հետ հարաբերություններին:
Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո շատ կարևոր է ճիշտ գնահատել կատարվածը և մշակել հրատապ օրակարգ ճգնաժամից շուտափույթ դուրս գալու համար:
Ինչ եք կարծում, ո՞րն է իրավիճակի նման ելքի պատճառը։
Երբ երկիրը գտնվում է թշնամական միջավայրում, չափազանց կարևոր է ժողովրդի հոգևոր վիճակը և դրական ստեղծարար օրակարգը։ Քանակական գործոնը որոշիչ չէ` 1967 թվականին Իսրայելի հրեական բնակչությունը չէր հասնում երկուսուկես միլիոնի, իսկ Եգիպտոսում, Սիրիայում և Հորդանանում բնակվում էր մոտ քառասուն միլիոն մարդ: Սակայն պատերազմն այդ երկրների հետ ավարտվեց նրանց լիակատար ջախջախմամբ։
Եթե մենք խոսում ենք Արցախյան պատերազմի ելքի պարզ ու աչքի ընկնող պատճառների մասին, ապա, անկասկած, կործանարար էր Ռուսաստանի անվերապահ աջակցության կորուստը։ Դա սկսվեց նախագահ Սարգսյանի օրոք և խորացավ ներկա վարչապետի օրոք։ Մենք նաև ձախողում ենք տեսնում բանակաշինության կազմակերպման պրոցեսում։ Սկսած սպառազինության որակից, վերջացրած սպայական կազմի անպատրաստությամբ։ Կործանարար գործոն էր լրատվամիջոցների ամփոփագրերում և բոլոր քաղաքական գործիչների հայտարարություններում իրականության հետ կապի կորուստը։ Դա աղետալի էր։
Ոչ պակաս էական է ազգային գաղափարի դրական ասպեկտների դեֆիցիտը։ Վերջին տարիներին ամեն ինչ հանգում էր 1915 թվականի Ցեղասպանության հիշատակի շուրջ։ Եվ դա միայն կարող էր նպաստել բնակչության արտահոսքին և այդ նեգատիվ էմոցիոնալ միջավայրում գտնվելու ենթագիտակցական ընդդիմանալուն։ Երիտասարդ սերնդին անհրաժեշտ են իրական կառուցողական գաղափարներ։ Հայաստանին շատ է պակասում առողջ, պոզիտիվ և արարող ազգային գաղափարախոսությունը:
Ձեր կարծիքով, որո՞նք են ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղիները:
Ելքը միակն է՝ ազգային միասնություն և ազգային հաշտեցում։ Պայմանականորեն ասած՝ լայն համաներում, ներառյալ բոլոր հիմնական ընդդիմադիր դեմքերի դեմ քրեական գործերի փակումը։ Քոչարյանի, Տեր-Պետրոսյանի և Սարգսյանի ներգրավումը Ազգային միասնության նոր կառավարության շարքերում՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ։ Ցավալի է, որ եկեղեցական առաջնորդները մինչ օրս նման նախաձեռնությամբ հանդես չեն եկել, բայց դեռ ուշ չէ։
Անհրաժեշտ է դադարեցնել փոխադարձ հարձակումները եւ մեղադրանքները, փոփոխել տրամադրությունները և վեկտորը՝ անցում կատարելով ծայրահեղ փոխադարձ մեղադրանքներից դեպի ազգային միասնություն։
Այս տեսանկյունից պետք է ձևավորել տեղեկատվական բյուրո, որը թույլ կտա տեղեկատվական տարածությունը մաքրել ապատեղեկատվության համատարած ճնշումից։ Զուգահեռաբար աշխատանքներ սկսել ստեղծարար և կառուցողական ազգային գաղափարի ձևավորման ուղղությամբ, որը կորոշի քաղաքական, մշակութային և տնտեսական օրակարգը։ Դա նշանակում է հրաժարվել "զոհի" գաղափարից և առաջին պլան մղել արարման և հաջողության սկզբունքները՝ ներգրավելով Սփյուռքի ներուժը։ Դրան զուգահեռ, անհրաժեշտ է Հայաստանի մասին դրական տեղեկատվական օրակարգ ձևավորել, լայնորեն տարածել բոլոր դրական նորությունները, թեկուզ չնչին իրադարձություններին վերաբերող։ Հայաստանի, հայերի եւ երկրի կյանքի մասին պետք է տարածվի հիմնականում դրական տեղեկատվություն։ Դա կնպաստի երկրում դրական մթնոլորտի ձևավորմանը, կխթանի կառուցողականությունը և ներհոսքը Սփյուռքից։
Ինչպե՞ս եք տեսնում հեռանկարում արցախյան հարցի կարգավորումը։
Այժմ կենտրոնական դեր է խաղում Ռուսաստանը։ Ապագան կախված կլինի նրանից, թե ինչ ճանապարհ կընտրի Հայաստանը։ Արդյոք դա իմ առաջարկած կառուցողական զարգացման ուղին է, թե ներքին տարաձայնությունների ուժեղացումը մինչեւ լիակատար ինքնաոչնչացում: Դրանից է կախված Արցախում հայկական ներկայության ապագան։
Հայաստանում իշխանափոխություն ակնկալել, եթե այո, ապա դա տեղի կունենա 17 ընդդիմադիր ուժերի ճնշման ներքո՞, թե իշխանությունների նախաձեռնությամբ։ Ինչպիսի՞ն կլինի արտահերթ ընտրությունների ելքը, եթե դրանք կայանան։
Կարծում եմ ՝ դուք ինձանից լավ գիտեք ուժերի դասավորվածությունը ՝ ելնելով հասարակական կարծիքի հարցումներից։ Ցանկացած սցենար կործանարար կլինի ձեր երկրի համար, բացի ազգային ներողամտությունից և ազգային միասնությունից։

Армения должна отказаться от идеи «народа-жертвы» и сформировать новую национальную идеологию на основе принципов созидания и успеха: израильский эксперт
Выход один: национальное единство и национальное примирение, условно говоря - широкая амнистия. Параллельно надо начать работу над форматированием созидательной и конструктивной национальной идеи, которая определит политическую, культурную и экономическую повестку дня. Это означает отказ от идеи «народа-жертвы» и выдвижение на первый план принципов созидания и успеха с привлечением потенциала Диаспоры.
О сложившейся в Армении и Арцахе поствоенной ситуации, причине последних драматичных событий и возможных путях по выходу из кризиса InfoPort.am поговорил с израильским политологом Авигдором Эскиным.
Г-н Эскин, как Вы оцениваете поствоенную ситуацию в Армении, Арцахе, да и в целом в регионе?
Армения переживает тяжелые дни, потерпев военное поражение. Утешающим фактором можно считать ввод российских миротворцев и очень ограниченное расширение собственно турецкого влияния, невзирая на исход войны.
Для Армении сейчас чрезвычайно важно укрепить отношения с Россией. Стоит уделить особое внимание сотрудничеству с Грузией. А также – Францией и Грецией.
После окончания военных действий очень важно правдиво оценить произошедшее и разработать актуальную повестку дня.
Как вы считаете, в чем причина подобного исхода ситуации?
Когда страна находится во враждебном окружении, то чрезвычайно важно духовное состояние народа и позитивная созидательная повестка дня. Количественный фактор не является решающим. В 1967 году еврейское население Израиля не дотягивало до двух с половиной миллионов, а в Египте, Сирии и Иордании проживало около сорока миллионов. При этом война с этими странами закончилась их полнейшим разгромом.
Если мы говорим о простых и видных глазом причинах исхода войны в Карабахе, то, несомненно, пагубной была потеря безоговорочной поддержки со стороны России. Это началось при президенте Саргсяне и усугубилось при нынешнем премьере. Мы также видим провал в организации армии. Начиная от качества вооружения и кончая неготовностью офицерского состава. Пагубным фактором была потеря связи с реальностью в сводках СМИ и в высказываниях всех политических фигур. Это было катастрофично.
Нем менее существенным представляется дефицит позитивных аспектов в национальной идее. Последние годы все сводилась к памяти о Геноциде 1915 года. И это только могло способствовать оттоку населения и нежеланию находиться в этой среде. Молодому поколению требуются реальные конструктивные идеи. Здоровая национальная идея – это то, чего недоставало очень-очень.
Как на Ваш взгляд, каковы пути выхода из сложившейся ситуации?
Решение только одно: национальное единство и национальное примирение. Условно говоря - широкая амнистия, включая закрытие уголовных дел против всех основных оппозиционных фигур. Привлечение Кочаряна, Тер-Петросяна и Саргсяна в новое правительство национального единства во главе с Пашиняном. Жаль, что церковные лидеры не выступили до сих пор с такой инициативой, но еще не поздно.
Полное прекращение взаимных нападок и обвинений. Полная смена настроений и вектора – от крайних взаимных обвинений к национальному единству.
В этом ракурсе нужно сформировать Информационное бюро, которое позволит очистить информационное пространство от тотального засилья дезинформации. Параллельно начать работу над форматированием созидательной и конструктивной национальной идеи, которая определит политическую, культурную и экономическую повестку дня. Это означает отказ от идеи «народа-жертвы» и выдвижение на первый план принципов созидания и успеха с привлечением потенциала Диаспоры. Параллельно с этим, необходимо сформировать позитивную информационную повестку об Армении, широко распространять все позитивные новости, пусть даже касающиеся самых незначительных событий. Об Армении, армянах и жизни страны должна идти в основном позитивная информация. Это будет содействовать формированию позитивной атмосферы в стране, стимулировать конструктивизм и приток из Диаспоры.
Каким Вы видите в перспективе урегулирование карабахского вопроса?
С настоящего момента центральную роль играет Россия. Будущее будет зависеть от такого, какой путь выберет Армения. Будет ли это предлагаемый мною путь конструктивного развития или – усиление внутренних распрей до полного саморазрушения? От этого зависит будущее армянского присутствия в Карабахе.
Ожидать ли в Армении смены власти, если да, то произойдет ли она под давлением 17 оппозиционных сил или по инициативе властей? Каким будет исход досрочных выборов, если они состоятся?
Думаю, вы знаете лучше меня расстановку сил, исходя из опросов общественного мнения. Любой сценарий будет пагубным для вашей страны кроме национального всепрощения и национального единства.