Արա Այվազյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյին ներկայացրել է պատերազմի հետևանքով Արցախում գոյացած հումանիտար ճգնաժամը
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել է  Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։ Այս մասին InfoPort.am-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
ԱԳ նախարարը և Գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել են Covid -19 համավարակի ընթացքում կազմակերպության գործունեությանը, համավարակի հետևանքով ֆրանկոֆոն տարածքում առաջ եկած մարտահրավերներին:
Նախարար Այվազյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյին համապարփակ կերպով ներկայացրել է Հայաստանի և Արցախի դեմ թուրք֊ադրբեջանական դաշինքի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով գոյացած հումանիտար ճգնաժամը և դրա հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Արա Այվազյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյի ուշադրությունն է  հրավիրել պատերազմում Թուրքիայի հովանավորչությամբ ահաբեկչական խմբավորումների ուղիղ ներգրավվածության վրա` նշելով, որ դա լուրջ վտանգ է ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար։
Օգտվելով առիթից՝ Հայաստանի արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի վերաբերյալ սկզբունքային և հստակ դիրքորոշման համար։

Турция ставит под угрозу безопасность всего региона: МИД
Находящийся с рабочим визитом во Франции министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 9 декабря встретился с Генеральным секретарем Международной организации Франкофонии Луиз Мушикивабо.
Как сообщает пресс-службе МИД Армении, глава внешнеполитического ведомства РА и генсек коснулись деятельности организации по борьбе с Covid -19, его последствий и вызовов, возникших на территории МОФ.
Министр Айвазян представил Луиз Мушикивабо гуманитарный кризис, возникший вследствие войны, развязанной турецко֊азербайджанским тандемом против Армении и Арцаха.
Ара Айвазян обратил внимание Луиз Мушикивабо на прямую вовлеченность в войну террористических группировок под патронажем Турции, отметив, что это серьезная угроза для безопасности не только Армении и Арцаха, но и всего региона.
Пользуясь случаем, министр иностранных дел Армении выразил благодарность генсеку Франкофонии за принципиальную и четкую позицию относительно развязанной против Арцаха войны.