Անհանգստությամբ և մտահոգությամբ ենք հետևում Ղազախստանում տեղի ունեցող զինված բախումներին. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերին նախարարությունը արձագանքել է Ղազախստանում ծավալվող իրադարձություններին՝ նշելով, ահաբեկչական խմբավորումների ներթափանցման մասին լուրերը տագնապալի են։ ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է․
«Անհանգստությամբ և մտահոգությամբ ենք հետևում Ղազախստանում տեղի ունեցող զինված բախումներին։ Ահաբեկչական խմբավորումների ներթափանցման մասին լուրերը տագնապալի են։ Խստորեն դատապարտում ենք բռնությունը և համոզված ենք, որ այն չի կարող քաղաքական խնդիրների լուծման ճանապարհ լինել։
Հավատացած ենք, որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել հետագա բախումները կանխելու և երկրում խաղաղ քաղաքական գործընթացների, այդ թվում և քաղաքացիների խաղաղ հավաքներ անցկացնելու և արտահայտվելու իրավունքի իրացման համար անհրաժեշտ հանդուրժողականության մթնոլորտի վերականգնման ուղղությամբ»։

С беспокойством и озабоченностью следим за вооруженными столкновениями в Казахстане։ МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении отреагировало на события в Казахстане, отметив, что слухи о проникновении террористических группировок тревожны. В заявлении МИД говорится:
«С беспокойством и озабоченностью следим за вооруженными столкновениями в Казахстане. Новость о проникновении террористических группировок вызывает тревогу. Решительно осуждаем насилие и убеждены, что оно не может быть способом решения политических проблем.
Считаем, что необходимо предпринять шаги для предотвращения дальнейших столкновений и восстановления атмосферы терпимости, необходимой для мирных политических процессов в стране, в том числе и проведения мирных митингов граждан и осуществления права на свободу выражения мнений».