Անդրանիկ Հովհաննիսյանը ՄԱԿ անդամ երկրների ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների վրա
Հուլիսի 17-ին, ելույթ ունենալով Ժնևում Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդում, Հայաստանի Մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը ՄԱԿ անդամ երկրների ուշադրությունը հրավիրեց Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների վրա։
Նա մասնավորապես շեշտեց, որ «ս.թ. հուլիսի 12-ից Ադրբեջանի կողմից հրետանակոծության են ենթարկվում Հայաստանի տարածքում տեղակայված քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու բնակչությունը՝ ականանետերի, ծանր հրետանու և անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ։ Այս հարձակումները սկսվել են Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից Հայաստանի հանդեպ տարածքային պահանջներ պարունակող հայտարարություններից անմիջապես հետո։
Ավելին, Ադրբեջանը հրապարակավ հայտարարել է, որ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու ուղղությամբ ընթացող քաղաքական գործընթացն անիմաստ է և սպառնացել է հարցը լուծել ուժի կիրառմամբ: Երեկ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության խոսնակը նույնիսկ սպառնացել է հրթիռային հարված հասցնել Հայկական ատոմակայանին։
Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հակահայկական ատելությանն ու այլատյացությանն անդրադարձել են մի շարք միջազգային կազմակերպություններ, ներառյալ ՄԱԿ Ռասսայական խտրականության վերացման հարցերով կոմիտեն և Եվրոպայի Խորհրդի Ռասիզմի և խտրականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովը։
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, հարկ է շեշտել, որ այն երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում, և Բաքվի ինքնիշխանությունը երբևէ չի տարածվել Արցախի վրա: Ուստի, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը որևէ կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Լեռնային Ղարաբաղն անցկացրեց հանրաքվե և անկախություն հռչակեց՝ միջազգային իրավունքի և Խորհրդային Միության այն ժամանակ գործող սահմանադրական-օրենսդրական համակարգի տառին և ոգուն համապատասխան:
Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը՝ որպես ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման սկզբունքներից մեկը, ընկած է այս հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային միջնորդների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկության հիմքում: Այդ առաջարկություններին աջակցություն են հայտնել ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր երկրները, ներառյալ հենց ինքը՝ Ադրբեջանը: Ավելին, միջնորդները բազմիցս նշել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա իրավական կարգավիճակը պետք է որոշվի իր բնակչության կողմից՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող ազատ կամարտահայտման միջոցով»:

Постоянный Представитель Армении в Женеве выступил с заявлением в Совете ООН по правам человека о наступлении, развязанном Азербайджаном против Армении
17 июля, выступая на заседании Совета ООН по правам человека в Женеве, постоянный Представитель Армении Андраник Ованнисян обратил внимание стран-членов ООН на военные действия, развязанные Азербайджаном против Армении.
Он, в частности, подчеркнул, что «с 12 июля Азербайджан обстреливает гражданскую инфраструктуру и мирное население Армении, используя минометы, тяжелую артиллерию и беспилотные летательные аппараты. Эти атаки начались сразу после заявлений азербайджанского руководства о территориальных претензиях к Армении.
Более того, Азербайджан публично заявил, что политический процесс, направленный на мирное урегулирование конфликта, бессмысленен и пригрозил решить вопрос силой. Вчера пресс-секретарь министерства обороны Азербайджана даже пригрозил нанести ракетный удар по Армянской атомной электростанции. Вопрос антиармянской ненависти и ксенофобии, поощряемой на государственном уровне в Азербайджане был затронут рядом международных организаций, в том числе Комитетом ООН по ликвидации расовой дискриминации и Комиссией Совета Европы против расизма и нетерпимости.
Что касается Нагорного Карабаха, следует подчеркнуть, что он никогда не был частью независимого Азербайджана и «суверенитет Баку никогда не распространялся на Арцах». Поэтому территориальная целостность Азербайджана не имеет ничего общего с Нагорным Карабахом. Нагорный Карабах провел референдум, провозгласил независимость в соответствии с духом и буквой международного права и конституционно-законодательной системы тогдашнего Советского Союза.
Право народов на самоопределение, как один из принципов урегулирования нагорно-карабахского конфликта, лежит в основе предложений Сопредседателей Минской группы ОБСЕ - международных посредников в урегулировании этого конфликта. Эти предложения были поддержаны всеми государствами-участниками ОБСЕ, в том числе и Азербайджаном. Более того, посредники неоднократно заявляли, что будущий правовой статус Нагорного Карабаха должен определяться по доброй воле и посредством имеющего обязательную правовую силу волеизъявления его народа.