Անդրադարձ է կատարվել Փաշինյանի՝ ՌԴ կայանալիք պաշտոնական այցին․ մանրամասներ Միրզոյան-Լավրով հեռախոսազրույցից
Ապրիլի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնություն կայանալիք պաշտոնական այցի նախապատրաստական աշխատանքներին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայատարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը:
Նախարարներն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորմանը։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՌԴ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։

Мирзоян и Лавров обсудили карабахское урегулирование, ситуацию в регионе и предстоящий визит Пашиняна в РФ
15 апреля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
Собеседники коснулись процесса подготовки к предстоящему официальному визиту премьер-министра РА Никола Пашиняна в Российскую Федерацию.
В ходе беседы обсуждался процесс реализации договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.
Министры коснулись формирования комиссии по вопросам делимитации и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность посреднических усилий России, в том числе в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ.