ԱՄՆ-ն կարծում է, որ դեռ վաղ է դատել, թե արդյոք Հայաստանը փոխում է իր վերաբերմունքը ՌԴ-ի նկատմամբ
Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ դեռ վաղ է դատել, թե արդյոք Հայաստանը փոխու՞մ է իր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, սակայն Վաշինգտոնը ձգտում է դրան: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
"Ես կարծում եմ, որ դեռ վաղ է այդ մասին դատել", - ասել է նա ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով լսումների ժամանակ՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին: Միևնույն ժամանակ, Քիմն ընդգծել է, որ Վաշինգտոնը պետք է "ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները վերածի հենց այն բանի, ինչպիսին մենք կցանկանայինք տեսնել դրանք", որպեսզի խոսքը գնա "մեզ հետ գործընկերության մասին, այլ ոչ թե Ռուսաստանի":
"Դրան հասնելու համար մենք պետք է այնտեղ գտնվենք։ Ահա թե ինչու մեր օգնությունը Հայաստանին այդքան մեծ նշանակություն ունի մեր գործընկերության մեջ", - հավելել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը ։
Այս կապակցությամբ Քիմը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է մեծացնի Հայաստանին ցուցաբերվող համակողմանի օգնությունը: "Մենք պետք է մեծացնենք այն օգնության շրջանակը, որը մենք տրամադրում ենք Հայաստանին ՝ լինի դա օգնություն զարգացման գործում, լինի դա պաշտպանական գործընկերություն, թե աշխատանք անվտանգության ոլորտում. ընդլայնել դրանք այնքան, որքան հնարավոր է", - ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ նման օգնություն պետք է ցուցաբերել "Հայաստանի հետ իրական գործընկերության մեջ" ։ "Մենք պետք է վստահ լինենք, որ նրանց տրամադրում ենք այն աջակցությունը, որն անհրաժեշտ է այն շրջադարձը կատարելու համար, որը նրանք կցանկանային", - ասել է Քիմը:

США считают, что пока слишком рано судить, меняет ли Армения свое отношение к РФ
Соединенные Штаты считают, что пока слишком рано судить, меняет ли Армения свои отношения с Россией, но Вашингтон добивается этого. Об этом заявила исполняющая обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким.
"Я думаю, что пока слишком рано об этом судить", - сказала она на слушаниях в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США, отвечая на соответствующий вопрос. При этом Ким подчеркнула, что Вашингтон должен "превратить [отношения между США и Арменией] именно в то, какими бы мы их хотели видеть", чтобы речь шла "о партнерстве с нами, а не с Россией".
"Чтобы достичь этого, мы должны там находиться. Вот почему наша помощь Армении имеет такое большое значение в нашем партнерстве", - добавила представитель Госдепа.
В связи с этим Ким заявила, что Соединенные Штаты должны наращивать всестороннюю помощь Армении. "Нам необходимо увеличить спектр помощи, которую мы предоставляем Армении, будь то помощь в развитии, будь то оборонное партнерство, работа в сфере безопасности. Расширить их настолько, насколько это возможно", - сказала она.
По ее словам, такую помощь нужно оказывать "в истинном партнерстве с Арменией". "Мы должны быть уверены, что предоставляем им поддержку, необходимую для того, чтобы сделать тот поворот, которого бы они хотели", - сказала Ким.