Ալիևը զայրացել է. Հայաստանի դեմ պատերազմում կռվելու համար կամավորագրվել է ընդամենը 150 մարդ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը զայրացել է` Հայաստանի դեմ պատերազմում կռվելու համար կամավորագրվել է ընդամենը 150 մարդ:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-երը, Ալիևըայս առնչությամբ մասնավորապես ասել է. «Բոլոր նրանք, ովքեր երեկ ասում էին ՝ «ուզում եմ պատերազմել Ղարաբաղում», թող գնան ու իրենց տվյալները ներկայացնեն զորահավաքի ու զորակոչի պետական ծառայության։ Այսօր առավոտյան ես խոսել եմ զորահավաքի և զորակոչի պետական ծառայության ղեկավարի հետ։ Ես հարցրեցի նրան, թե քանի մարդ է այս օրերին դիմել Պետծառայության մարզային բաժիններին՝ պատերազմելու ցանկությամբ։ Ես այդ թվերը կհնչեցնեմ, թող բոլորը լսեն ու վերլուծեն` մոտ 150 մարդ է դիմել ընդամենը: Իսկ քանի մարդ էր երեկ շեհիդների ծառուղում ` հազարավոր:. Իսկ դիմողների թիվը ընդամենը 150 է։ Ես հարցրեցի նրան, թե որտեղից են ամենից շատ դիմում։ Նա ասաց, որ 60 դիմում ստացվել է Թովուզից, որտեղ այժմ մարտեր են ընթանում։ Մնացածը Ադրբեջանի տարբեր մասերից են։
Ով երեկ ցույցի ժամանակ գոռում էր` «ուզում եմ պատերազմել Ղարաբաղում», թող գնան ու իրենց տվյալները ներկայացնեն զորահավաքի ու զորակոչի պետական ծառայությանը։ Թող իրենց հասցեները թողնեն, ցանկություն հայտնեն ծառայել բանակում, և ճիշտ ժամանակին մենք նրանց կներգրավենք։ Թե չէ ինչ-որ մեկը գոռալու է, մարդկանց անօրինական գործողությունների կոչ անելու, «Ղարաբաղ» սրբազան կարգախոսի ներքո քաղաքական կապիտալ վաստակելու, իսկ հետո ինչ։ Ահա սա է իրական իրավիճակը։
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ ասել, որ այսօր զորահավաքի կարիք չկա։ Եթե պահանջվի, մենք ունենք համապատասխան կառույց, ունենք պաշտպանության նախարարություն։ Մենք գիտենք, թե ինչ պետք է անենք, երբ պետք է անենք, թե որքան կենդանի ուժ է պետք հարցերը լուծելու համար։ Եթե որեւէ մեկը ուզում է դառնալ փողոցային հերոս, ապա դա վատ ճանապարհ է:
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ասել, որ երեկ շեհիդների ծառուղում հավաքված մարդկանց բացարձակ մեծամասնությունը հայրենասեր էին։ Բայց նրանց թվում էին Ժողովրդական ճակատի ներկայացուցիչները։ Որն էր նրանց նպատակը։ Կրկին սրել իրավիճակը և երկիրը խավարի մեջ գցել, որպեսզի նորից դրանից օգտվեն հայերը։ Դա է Ժողովրդական ճակատի և կեղտոտ հակազգային խորհրդի նպատակը», - ասել է Երկրի ղեկավարը։

Алиев негодует: в качестве добровольцев на войну с Арменией записались всего 150 человек
Президент Азербайджана Ильхам Алиев негодует: в качестве добровольцев на войну с Арменией записались всего 150 человек.
«Все, кто вчера говорил: «Хочу воевать в Карабахе», пусть пойдут и представят свои анкетные данные в Государственную службу по мобилизации и призыву на военную службу». Как сообщает АзерТАдж, об этом заявил президент Ильхам Алиев, выступая на заседании Кабинета министров, посвященном социально-экономическим итогам первого полугодия 2020 года.
«Сегодня утром я говорил с руководителем Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу. Я спросил у него, сколько человек за эти дни обратились в районные отделы Госслужбы с желанием пойти воевать. Я назову эти цифры, пусть все услышат их и проанализируют. Он сказал, примерно 150 человек. А сколько человек было вчера перед Аллеей шехидов? Тысячи. А количество обратившихся  - 150. Я спросил у него, откуда было больше всего обращений. Он сказал, что 60 обращений поступило из Товуза, где сейчас идут бои. Остальные из различных частей Азербайджана.
Поэтому я говорю, те, кто вчера говорил: «Хочу воевать в Карабахе», пусть идут и представят свои анкетные данные в Государственную службу по мобилизации и призыву на военную службу. Пусть оставят свои адреса, изъявят желание служить в армии, и в нужное время мы их привлечем. А то, кто-то будет кричать, призывать людей к незаконным действиям, зарабатывать себе политический капитал под священным лозунгом «Карабах», а что потом? Вот такова реальная ситуация. Хочу еще раз сказать, сегодня в мобилизации нет необходимости. Если понадобится, у нас есть соответствующая структура, есть Минобороны. Мы знаем, что нужно делать, когда нужно делать, сколько живой силы нам нужно для решения вопросов. Если кто-то хочет строить из себя уличного героя, то это плохой путь.
Еще раз хочу сказать, абсолютное большинство людей, которые собрались вчера перед Аллеей шехидов, были патриотами. Но среди них затесались представители Народного фронта. В чем была их цель? Снова нагнетать ситуацию и ввергнуть страну в темноту?  Чтобы снова этим воспользовались армяне? В этом цель Народного фронта и грязного антинационального совета», -  сказал глава государства.