Ադրբեջանն իր գործողություններով խաթարում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը․ Միրզոյանը հանդիպել է Կլաարի և Գրոնոյի հետ
Հունվարի 25-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով ավագ խորհրդական Մագդալենա Գրոնոյի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Կողմերը կարևորել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման նոր առաքելություն տեղակայելու վերաբերյալ որոշումը՝ նշելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովմանը։
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր  գործողություններով և հռետորաբանությամբ խաթարում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:

Глава МИД Армении подчеркнул, что своими действиями и риторикой Азербайджан подрывает усилия Армении, направленные на установление мира на Южном Кавказе
25 января находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел встречу со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром и старшим советником по вопросам внешней политики Президента Европейского Совета Магдаленой Гроно.
Стороны подчеркнули важность решения о размещении в Армении новой гражданской мониторинговой миссии ЕС, отметив, что это будет способствовать обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Была обсуждена ситуация, сложившаяся вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Глава МИД Армении подчеркнул, что своими действиями и риторикой Азербайджан подрывает усилия Армении, направленные на установление мира на Южном Кавказе.