Ադրբեջանի ԶՈւ-ն պետք է անհապաղ դուրս բերվի ՀՀ տարածքից. ԵԽ պատգամավորները ԵՄ-ին կոչ են արել օգտագործել բոլոր լծակները
Եվրախորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ նամակ են հղել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին՝ կոչ անելով օգտագործել բոլոր լծակները՝ կասեցնելու և կանխելու Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատգամավորները նամակում են հիշեցրել են, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը նոյեմբերի 16-ին հարձակում են գործել Հայաստանի արևելյան սահմանի երկայնքով:
«Որպես Եվրախորհրդարանի անդամներ՝ մենք դատապարտում ենք ադրբեջանական հարձակումը և ներթափանցումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք, ինչը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարությունը և լրջորեն վտանգում է փխրուն խաղաղությունը տարածաշրջանում։ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է անհապաղ և ամբողջությամբ դուրս բերվեն Հայաստանի տարածքից»,-ասված է նամակում:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները նշել են, որ խորապես ցավում են հարձակման հետևանքով մարդկային կորուստների համար։ Նրանք շեշտել են՝ Հայաստանի Հանրապետության արևելյան և հարավային շրջաններում բնակչության անվտանգությունը, խաղաղ, բնականոն կյանքը և մարդու իրավունքները ոտնահարելուն ուղղված ցանկացած գործողություն կամ հռետորաբանություն պետք է անհապաղ դադարեցվի։
«Կոչ ենք անում ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայությանը օգտագործել իր բոլոր լծակները՝ կասեցնելու և կանխելու Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտումը, ինչպես նաև ռազմատենչ հռետորաբանությունը»,-շեշտել են ԵԽ պատգամավորները:
17 պատգամավորների թվում են Եվրախորհրդարանում ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լուկաս Ֆուրլասը, կիպրացի պատգամավոր Լեֆտերիս Քրիստոֆորուն, գերմանացի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգը, հույն պատգամավոր Եվա Կաիլին և այլք:

Немедленно вывести войска Азербайджана из Армении: 33 евродепутата написали письмо
33 депутата Европейского парламента потребовали, чтобы азербайджанские вооруженные силы немедленно и полностью выведены с территории Республики Армения.
Евродепутаты призвали службу внешних действий ЕС оказать давление на Азербайджан с целью прекращения и предотвращения нарушения территориальной целостности Армении.
По инициативе члена парламента Лукаса Фурласа депутаты направили письмо Верховному представителю ЕС Жозепу Боррелю в связи с нападением азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении 16 ноября.
«Как члены Европейского парламента, мы осуждаем нападение Азербайджана и проникновение на суверенную территорию Республики Армения, которое нарушает заявление о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и ставит под серьезную угрозу хрупкий мир в регионе. Мы призываем Службу внешних действий ЕС использовать все свои рычаги, чтобы остановить и предотвратить нарушение территориальной целостности Республики Армения, а также воинственную риторику», — говорится в письме.
Депутаты выразили сожаление из-за человеческих жертв в результате нападения. Они подчеркнули, что любые действия или риторика, направленные на подрыв безопасности, мирной, нормальной жизни и прав человека, населения восточных и южных регионов Армении должны быть немедленно прекращены.
Письмо подписали Алексис Георгулис, Анна-Мисель Азимакопулу, Энни Шрайер-Пьерик, Аттила Ара-Ковач, Берт-Ян Рюиссен, Чарли Уаймерс, Хрисула Захаропулу, Костас Мавридес, Деметрис Пападакис, Диана Риба и Гинер, Элиссавет Воземберг, Эммануил Фрагкос, Ева Кайли, Фабио Массимо Кастальдо, Филип Де Ман, Франсуа Альфонси, Георгиос Георгиу, Иван Стефанец, Джорди Соле, Клемен Гроссели, Ларс Патрик Берг, Лефтерис Христофору, Лукас Фурлас, Мишель Ривази, Мириам Лексман, Натали Луазо, Пернандо Баррена, Питер Поллак, Питер Ван Дален, Соннеборн Мартин, Стелиос Кимпуропулос, Сильви Гийом, Франсуа-Ксавье Беллами.