3 միլիարդ դոլարի առևտուրը իրականացվելու է Հայաստանի հենց այս կառավարության օրոք. Իրանի փոխնախագահ
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը նոյեմբերի 7-ից 9-ը աշխատանքային այցով գտնվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում:
Այցի շրջանակներում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Մասուդ Միրքազեմի, ԻԻՀ ֆինանսների և տնտեսական հարցերով նախարար Էհսան Խանդուզիի և բարձրաստիճան մի շարք այլ պաշտոնյաների հետ:
Տիգրան Խաչատրյանի և Էհսան Խանդուզիի նոյեմբերի 8-ին կայացած հանդիպման ժամանակ երկուստեք կարևորվել են հարևան երկրների միջև տնտեսական մի շարք առաջնահերթյուններ, մասնավորապես` տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրի իրականացումը, ապրանքների փոխանակման ծավալը 5 միլիոն տոննայի հասցնելը, ինչպես նաև ֆինանսական, բանկային և առևտրային և մաքսային հարաբերությունների պարզեցումն ու զարգացումը:
Նախարար Խաչատրյանը ուրախությամբ նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր առաջին այցի ընթացքում ծավալվել են արդյունավետ և կառուցողական քննարկումներ: Իր խոսքում նախարարը կարևորել է Իրանի և Հայաստանի միջև համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը. «Իրանի և Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունները տասնամյակների պատմություն ունեն: Ընթացող բոլոր բանակցությունների հիմքը երկու երկրների միջև այս երկարատև համագործակցությունն է, և Հայաստանի և Իրանի առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը երեք միլիարդ դոլարի հասցնելու նպատակադրումը վկայում է այս գլխավոր հիմքերի մասին»։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև տնտեսական փոխանակումների ծավալի արձանագրված 25 տոկոս աճին, նախարարը ընդգծել է, որ այս տարի երկու երկրների միջև փոխանակումների ծավալի աճը կկազմի ավելի քան 40 տոկոս։
Հանդիպման ժամանակ Էհսան Խանդուզին ընգծել է. «Իրանի կառավարությունը շատ լուրջ է հետևում հարևան երկրների վարած տնտեսական քաղաքականությանը՝ շեշտը դնելով Կովկասյան տարածաշրջանի վրա, և ես հուսով եմ, որ մեր երկրների միջև 3 միլիարդ դոլարի առևտուր իրականացնելու նպատակը, որն արծարծվել է Իրանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի հանդիպման ժամանակ, իրականացվելու է հենց այս կառավարության օրոք»։
Պաշտոնական այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև հանդիպում ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Ռեզա Ֆաթեմի Ամինի հետ:

Армения и Иран отметили важность увеличения объема годовой торговли до 3 миллиарда долларов
Министр финансов Армении Тигран Хачатрян и заместитель министра Аваг Аванесян 7-9 ноября с рабочим визитом находятся в Исламской Республике Иран. В рамках визита состоялись встречи армянской делегации с заместителем президента ИРИ Масудом Мирказемом, министром финансов и экономики Эхсаном Хандузи и рядом других высокопоставленных чиновников.
В ходе состоявшейся 8 ноября встречи Тиграна Хачатряна и Эхсана Хандузи стороны отметили важность ряда экономических приоритетов между странами, в частности, увеличение объема годовой торговли до 3 миллиарда долларов, объема обмена товарами до 5 миллионов тонн, а также упрощение и развитие финансовых, банковских и торговых и таможенных отношений. Министр Хачатрян с радостью отметил, что в ходе первого визита в Исламскую Республику Иран развернулись эффективные и конструктивные обсуждения.
В своей речи министр отметил важность последовательного развития и укрепления сотрудничества между Ираном и Арменией. «Экономические и политические отношения между Ираном и Арменией имеют многолетнюю историю. Основой всех текущих переговоров является это долгосрочное сотрудничество между двумя странами, и намерение Армении и Ирана довести уровень торгово-экономических отношений до трех миллиардов долларов свидетельствует об этих основах». Касаясь зафиксированного 25%-ого роста объема экономических обменов между двумя странами, министр подчеркнул, что в этом году этот показатель составит более 40%.
Во время встречи Эхса Хандузу подчеркнул: «Правительство Ирана очень серьезно следит за экономической политикой соседних стран, делая акцент на Кавказском регионе, и я надеюсь, что цель увеличения объемов торговли между нашими странами до 3 миллиарда долларов будет реализована именно при этом правительстве». В рамках официального визита планируется также встреча с министром промышленности, рудников и торговли ИРИ Резой Фатеми Амином.