0-ից բարձր եկամուտ ունեցող աշխատատեղերի թվաքանակը հասել է  635 հազարի․ ՊեԿ նախագահ
Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ կարևոր լուր ունեն հայտնելու։ Մանսավորապես, խոսքը Հայաստանում աշխատատեղերի թվաքականի նոր ցուցանիշ է արձանագրման մասին է։
ՊԵԿ նախագահը ներկայացրեց թվերը՝ նշելով, որ 2021 թվականի մայիս ամսվա վերաբերյալ հայտարարագրված 0-ից բարձր եկամուտ ունեցող աշխատատեղերի թվաքանակը հասել է  635 հազարի, ինչն աննախադեպ է, այն գերազանցել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 632 հազարի ցուցանիշը:
«Այս ցուցանիշն ավելի է 2020, 2019 և 2018 թվականների համադրելի տվյալներից. մասնավորապես, 2020 թվականի մայիս ամսվա տվյալներից ավելի է 37000-ով, 2019 թվականի համեմատ՝ 34000-ով և 2018 թվականի համեմատ՝ 87000-ով: Աճել է նաև հայտարարագրված բոլոր աշխատատեղերի մասով վճարված եկամտի չափը՝ կազմելով 134.7 մլրդ դրամ և 19մլրդ, 22մլրդ և 38 մլրդ դրամով գերազանցելով համապատասխանաբար 2020, 2019 և 2018 թվականների ցուցանիշները: Շնորհակալություն»,-ասաց ՊԵԿ նախագահը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտնեց, որ աշխատավարձերի ֆոնդը 2021 թվականին 2018-ի մայիսի համեմատ աճել է 38 միլիարդ դրամով կամ 39 տոկոսով: «Մեկ մարդու միջին աշխատավարձն աճել է 35.714 դրամով»,- ասաց Փաշինյանը:

В Армении зафиксирован «беспрецедентный рост» числа рабочих мест: обсуждение в правительстве
Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдвард Ованнисян заявил, что в мае этого года в Армении был зафиксирован беспрецедентный рост числа рабочих мест. По его словам, число задекларированных в мае 2021 года рабочих мест с высоким уровнем дохода составило 635 тыс.  Этот показатель, отметил он, беспрецедентен и повторил самый высокий показатель, зафиксированный в сентябре 2020 года (632 тысячи).
«Этот показатель больше зафиксированных в 2018, 2019 и 2020 годах показателей. В частности, данные 2021 года больше аналогичного показателя 2020 года на 34 тысячи человек, 2019 года - на 37 тысяч человек и 2018 года - на 87 тысяч человек»,- сказал Ованнисян, добавив, что увеличился также размер выплаченного подоходного налога по всем задекларированным рабочим местам, составив 134,7 млрд. драмов.
К теме обратился также исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян, отметив, что в мае 2021 года было зафиксировано на 15% больше рабочих мест, чем в мае 2018 года. «Фонд зарплат в мае 2021 года по сравнению с тем же месяцем 2018 года вырос на 38 млрд драмов или на 39%. Средняя зарплата на одного человека возросла на 35 714 драмов или на 20,2%», - сказал он, добавив, что еще нужно выяснить какой процент в этом показателе составляют выведенные из тени рабместа, а какой – новые рабочие места.
«Но, тем не менее, в результате наших анализов и обсуждений мы пришли к выводу, что сейчас в сфере строительства есть определенный рост», - сказал он.