Զելենսկին գնում է Գերմանիա եւ Ֆրանսիա
Վլադիմիր Զելենսկին ուրբաթ մեկնելու է Գերմանիա եւ Ֆրանսիա՝ հանդիպելու կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, տեղեկացրել են Ուկրաինայի նախագահի աշխատասենյակում։
Ելիսեյան պալատը արդեն հաստատել է հանդիպման մասին լուրը, որտեղ ստորագրվելու է երկկողմ համաձայնագիր անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին։ Ավելի վաղ նման համաձայնագիր ստորագրվել էր Ուկրաինայի եւ Բրիտանիայի միջեւ։
Զելենսկին նաեւ շաբաթ օրը հանդես կգա Մյունխենի անվտանգության համաժողովում եւ մի քանի հանդիպումներ կունենա, այդ թվում ԱՄՆ փոխնախագահի հետ։
«Նախատեսված են բանակցություններ ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսի, Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի, Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենի, Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյութեի եւ այլ ղեկավարների հետ»,- նշվել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատասենյակի հայտարարությունում։

Зеленский едет в Германию и Францию для переговоров с лидерами стран
Владимир Зеленский в пятницу отправится в Германию и Францию для встречи с канцлером Олафом Шольцом и президентом Эмманюэлем Макроном, сообщили в офисе президента Украины.
Елисейский дворец уже подтвердил информацию о встрече, на которой будет подписано двустороннее соглашение о сотрудничестве в сфере безопасности между Украиной и Францией. Ранее сходное соглашение было подписано между Украиной и Британией.
В ходе нового европейского турне Зеленский также выступит на Мюнхенской конференции по безопасности в субботу и проведет несколько встреч, в том числе с вице-президентом США.
«Запланированы переговоры с вице-президентом США Камалой Харрис, президентом Чехии Петром Павелом, премьер-министром Дании Метте Фредериксен, премьер-министром Нидерландов Марком Рютте и другими лидерами государств и крупных бизнесов», — говорится в заявлении офиса президента Украины.