Զելենսկին ասել է, թե երբ է տեղի ունենալու Ուկրաինայի հարցով խաղաղության հաջորդ գագաթնաժողովը
Ուկրաինան Ռուսաստանի հետ պատերազմում խաղաղության հասնելու եղանակի մասին երկարատև մտածելու ժամանակ չունի։ Հարկավոր է արագ գործել, Շվեյցարիայում խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հաղորդում է РБК-Украина-ն։
«Մենք երկարատև աշխատանքի ժամանակ չունենք. Մենք պետք է արագ գործենք. Աշխատանքը պետք է տևի ամիսներ, ոչ թե տարիներ։ Երբ խաղաղության գործողությունների ծրագիրը պատրաստ լինի և յուրաքանչյուր քայլ մշակվի, ճանապարհ կբացվի խաղաղության երկրորդ գագաթնաժողովի անցկացման, հետևաբար պատերազմի ավարտի և արդար և կայուն խաղաղության համար»,- ասել է Զելենսկին։
Ըստ նրա, արդեն կան մի շարք երկրներ, որոնք ցանկանում են հյուրընկալել խաղաղության երկրորդ գագաթնաժողովը, և Ուկրաինան արդեն սկսել է քննարկել այդ հարցը։
«Մենք բանակցություններ ենք սկսել նրանց հետ։ Վստահ եմ, որ ընտրությունն իսկապես համապարփակ նշանակություն կունենա»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-16-ը Շվեյցարիայում Ուկրաինայի հարցով խաղաղության գագաթնաժողով էր անցկացվում։ Գագաթնաժողովի արդյունքներով ստորագրվել է կոմյունիկե , որին միացել է 101 պատվիրակություններից 84-ը։

Зеленский рассказал, когда состоится следующий саммит мира по Украине
У Украины нет времени для длительной работы над тем, как прийти к миру в войне с Россией. Надо действовать быстро, заявил президент Украины Владимир Зеленский на пресс-конференции по результатам саммита мира в Швейцарии, передает РБК-Украина.
«У нас нет времени на длительную работу. Мы должны действовать быстро. Работа должна длиться месяцы, а не годы. Когда план действий по миру будет готов и каждый шаг будет проработан, то откроется путь к проведению второго саммита мира, а значит, к завершению войны и справедливого и продолжительного мира», - сказал Зеленский.
По его словам, уже есть ряд стран, которые хотят принять второй саммит мира у себя и Украина уже начала обсуждать этот вопрос.
«Мы начали переговоры с ними. Я уверен, что выбор будет действительно глобальное значение», - сказал президент Украины.
Напомним, что 15-16 июня в Швейцарии прошел мирный саммит по Украине. По итогам саммита было подписано коммюнике, к которому присоединились 84 из 101делегации.