Սթոլտենբերգը հայտնել է, որ Ուկրաինայի աջակցությունը ՆԱՏՕ երկրների կողմից կշարունակվի
ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլտենբերգը, Սլովակիայի կառավարության կողմից Ուկրաինային ռազմական օգնության փաթեթի արգելափակման ֆոնին, կարծիք է հայտնել, որ ուկրաինական պետությանը ցուցաբերվող աջակցությունը դաշինքի կողմից կշարունակվի։ Նա այս մասին հայտարարությունն արել է Բրյուսելում, Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նոյեմբերի 8-ին Սլովակիայի կառավարությունը՝ Ռոբերտ Ֆիցոյի գլխավորությամբ, արգելափակել է Ուկրաինային ավելի քան 40 մլն եվրոյի հատկացումը ռազմական կարիքների, գերազանցապես զինամթերքների համար։
Սթոլտենբերգը նշել է, որ չի խոսի առանձին դաշնակիցների մասին, բայց ընդհանուր առմամբ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը «հսկայական աշխատանք» է կատարում Ուկրաինային օգնություն ցուցաբերելու համար, եւ այդ օգնությունը կշարունակվի, քանի որ դա համապատասխանում է ռազմական դաշինքի բոլոր անդամների անվտանգության շահերին։

Столтенберг заявил, что поддержка Украины со стороны стран НАТО продолжится
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг на фоне блокирования правительством Словакии пакета военной помощи Украине высказал мнение, что поддержка украинского государства со стороны альянса продолжится. Соответствующее заявление он сделал на совместной пресс-конференции в Брюсселе с президентом Венгрии Каталин Новак.
8 ноября правительство Словакии во главе с Робертом Фицо заблокировало выделение Украине более €40 млн на военные нужды, преимущественно на боеприпасы.
Столтенберг отметил, что не будет говорить об отдельных союзниках, но в целом Североатлантический альянс проделывает «огромную работу» для оказания помощи Украине, и такая помощь продолжится, поскольку это отвечает интересам безопасности всех членов военного блока.