Ռուսաստանում մեկնարկել է նախագահական ընտրությունների վաղաժամ քվեարկությունը
Ռուսաստանում փետրվարի 25-ին վաղաժամկետ քվեարկություն է սկսվում հեռավոր և դժվարամատչելի շրջաններում, ինչպես նաև նավերի վրա, որոնք նավարկելու են ՌԴ նախագահական ընտրությունների քվեարկության օրերին, հայտնում է Интерфакс-ը։
Վաղաժամկետ քվեարկությունը կերկարաձգվի մինչև մարտի 14-ը։
Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ ընտրական հանձնաժողովների անդամներն ավանդաբար մեկնելու են եղանակային և բևեռային կայաններ, եղջերվաբուծական արոտավայրեր և հեռավոր բնակավայրեր՝ ուղղաթիռներով, ձնագնացներով, անգամ՝ շների սահնակներով:
Հանձնաժողովը նշել է, որ սա ընտրողների շատ փոքր տոկոսն է. 2018-ին նախագահական ընտրություններում վաղաժամկետ քվեարկել են դժվարամատչելի և հեռավոր վայրերում ապրող մոտ 180 հազար ընտրող (0,25%), ծովում նավերի վրա ձևավորված 957 ընտրատեղամասերում մոտ 31 հազար ընտրող (0,04%)։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահական ընտրությունների հիմնական քվեարկությունը տեղի կունենա երեք օրվա ընթացքում՝ այս տարվա մարտի 15-17-ը։ Առաջիկա ընտրություններում գրանցված թեկնածուներն են ԼԴՊՌ կուսակցության ղեկավար Լեոնիդ Սլուցկին, Պետդումայի փոխխոսնակ, «Նոր մարդիկ» կուսակցության անդամ Վլադիսլավ Դավանկովը, Պետդումայի պատգամավոր(ՌԴ Կոմունիստական կուսակցության խմբակցություն) Նիկոլայ Խարիտոնովը և երկրի ներկայիս ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը։

В России стартует досрочное голосование на выборах президента
В России 25 февраля начинается досрочное голосование в отдаленных и труднодоступных местностях, а также на судах, которые в дни голосования на выборах президента РФ будут находиться в плавании, передает «Интерфакс».
Досрочное голосование продлится до 14 марта.
Согласно сообщению Центризбиркома РФ,  члены избирательных комиссий традиционно выедут на метео- и полярные станции, оленеводческие стойбища и дальние поселения - на вертолетах, снегоходах и даже собачьих упряжках.
В комиссии отметили, что это очень малый процент избирателей - в 2018 году на выборах президента досрочно голосовали: около 180 тыс. избирателей, проживающих в труднодоступных и отдаленных местностях (0,25%); около 31 тыс. избирателей на 957 избирательных участках, образованных на судах, находящихся в плавании (0,04%).
Основное голосование на выборах президента РФ пройдет в течение трех дней - с 15 по 17 марта текущего года. Кандидатами на  на предстоящих выборах зарегистрированы глава партии ЛДПР Леонид Слуцкий, вице-спикер Госдумы, член партии «Новые люди» Владислав Даванков, депутат Госдумы (фракция КПРФ) Николай Харитонов и действующий глава государства Владимир Путин.