Ռուսաստանցի քննիչ Լևոն Աղաջանյանը դատապարտվեց 11 տարվա ազատազրկման
Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի դատարանը 11 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Քննչական կոմիտեի (ՔԿ) Մոսկվայի գլխավոր տնօրինության նախկին քննիչ Լևոն Աղաջանյանին՝ Մոսկվայի կենտրոնում տեղի ունեցած փոխհրաձգության գործի քննության ընթացքում խախտումներ կատարելու մեղադրանքով։ տեղի է ունեցել 2017թ. Այս մասին հայտնում է դատարանի մամուլի ծառայությունը։
«Աղաջանյանը վերջնականապես դատապարտվել է ազատազրկման՝ 11 տարի ժամկետով՝ ընդհանուր ռեժիմի ուղղիչ գաղութում պատիժը կրելու համար»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նախկին քննիչին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար (ՌԴ ՔՕ 285-րդ հոդվածի 1-ին մաս), ապացույցներ կեղծելու (ՌԴ ՔՕ 303-րդ հոդվածի 3-րդ մաս) և երեք դրվագով գիտակցաբար անմեղ անձին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար (Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 2-րդ մաս):
Լևոն Աղաջանյանը հետաքննել է 2017 թվականին Մոսկվայում տեղի ունեցած փոխհրաձգության դեպքը: Հրաձգությունը տեղի է ունեցել OKO աշտարակում հարգված գործարար Դմիտրի Պավլովի ծննդյան տոնակատարության ժամանակ։ Նախկին քննիչը մեղադրվում է գործի նյութերը կեղծելու և անմեղ անձին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու մեջ։ Մեղադրող կողմը կարծում է, որ նախկին քննիչի գործողությունների դրդապատճառը գործարար Գավրիիլ Յուշվաևին բարեհաճություն ցուցաբերելու ցանկությունն է եղել, որի թիկնապահները հրահրել են հակամարտությունը։

Бывший московский следователь Левон Агаджанян приговорен к 11 годам колонии
Замоскворецкий суд Москвы назначил 11 лет колонии бывшему следователю московского главка Следственного комитета (СК) Левону Агаджаняну по обвинению в нарушениях при расследовании дела о перестрелке в центре «Москва-Сити», которая произошла в 2017 году. Об этом сообщает пресс-служба суда.
«Агаджаняну окончательно назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 11 лет с отбыванием наказания в исправительной колонии общего режима», - говорится в сообщении.
Бывшего следователя обвиняли в злоупотреблении полномочиями (ч. 1 ст. 285 УК РФ), фальсификация доказательств (ч. 3 ст. 303 УК РФ) и в трех эпизодах привлечения заведомо невиновного к уголовной ответственности (ч. 2 ст. 299 УК РФ).
Левон Агаджанян расследовал дело о перестрелке в «Москва-Сити» в 2017 году. Стрельба произошла на дне рождения авторитетного предпринимателя Дмитрия Павлова в башне «ОКО». Экс-следователя обвиняют в фальсификации материалов дела и привлечении невиновного к уголовной ответственности. Мотивом действий экс-следователя обвинение считает желание оказать услугу бизнесмену Гавриилу Юшваеву, охранники которого спровоцировали конфликт.