Ռոսկոմնադզոր-ն արգելափակել Է Facebook-ը Ռուսաստանի տարածքում
''Ռոսկոմնադզորը" որոշում է կայացրել արգելափակել Ռուսաստանում Facebook սոցիալական ցանցի հասանելիությունը: Այս մասին մարտի 4-ին հայտնել Է գերատեսչությունը:
"Ձեռնարկվել են պատասխան միջոցառումներ՝ ռուսական ԶԼՄ-ների հասանելիությունը սահմանափակելու համար: 2022 թվականի մարտի 4-ին որոշում է կայացվել արգելափակել Facebook-ի հասանելիությունը (պատկանում է Meta Platforms, Inc ընկերությանը) Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում", - ասված Է հայտարարության մեջ:
Գերատեսչությունում նշել են, որ դեռեւս 2020 թվականի հոկտեմբերից գրանցվել է "Facebook-ի կողմից ռուսական ԶԼՄ-ների եւ տեղեկատվական ռեսուրսների խտրականության 26 դեպք": Նշվում է, որ վերջին օրերին սոցիալական ցանցում հասանելիությունը սահմանափակվել է "Զվեզդա" հեռուստաալիքի, "ՌԻԱ Նովոստի" լրատվական գործակալության, Russia Today-ի, Sputnik-ի, ինչպես նաեւ "Լենտա" տեղեկատվական ռեսուրսների հաշիվներին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ "Ռոսկոմնադզորը" հայտարարել էր Facebook-ի հասանելիության մասնակի սահմանափակման մասին՝ նշելով, որ սոցցանցերը մասնակից են ճանաչվել Մարդու իրավունքների եւ ազատությունների խախտմանը: Ավելի ուշ կապի եւ զանգվածային հաղորդակցության ոլորտում վերահսկողության դաշնային ծառայությունը սկսել է դանդաղեցնել երթեւեկությունը:

Роскомнадзор заблокировал Facebook на территории России   Читайте на WWW.KP.RU: https://www.kp.ru/online/news/4653257/
Роскомнадзор принял решение о блокировке доступа к социальной сети Facebook в России. Об этом в пятницу, 4 марта, сообщило ведомство.
«Приняты ответные меры на ограничение доступа к российским СМИ. 4 марта 2022 года принято решение о блокировке доступа к сети Facebook (принадлежит компании Meta Platforms, Inc.) на территории Российской Федерации», - говорится в заявлении.
В ведомстве отметили, что еще с октября 2020 года было зафиксировано «26 случаев дискриминации российских СМИ и информационных ресурсов со стороны Facebook». Отмечается, что в последние дни в социальной сети доступ был ограничен к аккаунтам телеканала «Звезда», информационного агентства «РИА Новости», Russia Today, Sputnik, а также информационных ресурсов «Лента.ру» и «Газета.ру»
Напомним, ранее Роскомнадзор объявил о частичном ограничении доступа к Facebook, указав на то, что соцсети признана причастной к нарушению прав и свобод человека. Позже Федеральная служба в сфере по надзору в сфере связи и массовых коммуникаций начала замедлять трафик.