ԱՊՀ երկրները պետք է լիովին անցնեն ազգային արժույթներով իրականացվող հաշվարկների․ՌԴ ԱԳՆ
Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) մասնակից երկրները պետք է լիովին անցնեն ազգային արժույթների օգտագործմանը առեւտրային հաշվարկներում, հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Իհարկե, կարեւոր է, որպեսզի տնտեսական ոլորտում [ԱՊՀ մասնակից երկրները] ապահովեն լիովին անցումը ազգային արժույթներին, վճարային այլ համակարգերի օգտագործմանը, որոնք սպառնալիքների ենթարկված չեն»,- ասել է նա Մինսկում, ԱՊՀ մասնակից երկրների մշտական լիազոր ներկայացուցիչների խորհրդի նիստն սկսվելուց առաջ։ Նիստում ներկայացվելու է 2024թ. Համագործակցությունում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահության հայեցակարգը։
Նրա խոսքով՝ միավորման մասնակիցները տնտեսական ոլորտում պետք է հաղթահարեն այն անօրինական, անլեգալ պատժամիջոցները, «որոնք մտցվել են որոշ երկրների դեմ, եւ այն ճնշումը, որը գործադրվում է ԱՊՀ բոլոր մասնակիցների վրա»։

МИД РФ заявил, что странам СНГ необходимо максимально перейти на расчеты в нацвалютах
Странам - участницам Содружества Независимых Государств (СНГ) необходимо полностью перейти на использование национальных валют в торговых расчетах, заявил замглавы МИД РФ Александр Панкин, передает ТАСС.
«Конечно, важно в экономической сфере [странам - участницам СНГ] обеспечить максимальный переход на расчеты в национальных валютах, на использование иных систем платежей, которые не подвержены угрозам», - сказал он перед начавшимся в Минске заседанием Совета постоянных полномочных представителей государств - участников СНГ, на котором будет представлена Концепция председательства Российской Федерации в Содружестве в 2024 году.
По его словам, в экономической сфере участникам объединения приходится преодолевать сопротивление тем незаконным, нелегальным санкциям, «которые против некоторых стран введены, и того давления, которое на всех участников СНГ оказывается».