Պենտագոնը սկսել է ավելի քան 50 քրեական հետաքննություն՝ Ուկրաինային օգնության տրամադրման հետ կապված. Bloomberg
Պենտագոնը սկսել է ավելի քան 50 քրեական հետաքննություն՝ Ուկրաինային օգնության տրամադրման հետ կապված: Այս մասին հայտնել է գերատեսչության գլխավոր տեսուչ Ռոբերտ Սթորչը, տեղեկացնում է Bloomberg-ը։
Հինգշաբթի կայացած ճեպազրույցում գլխավոր տեսուչ Ռոբերտ Սթորչն ասել է, որ տարբեր փուլերում գտնվող հետաքննություններն ուսումնասիրում են «խարդախությունները արտադրանքի գնման, նենգափոխման, հափշտակման, խարդախության կամ կոռուպցիայի, ինչպես նաեւ միջոցների արտահոսքի հետ կապված»։
«Մենք չենք հաստատել ոչ մի նման մեղադրանք, թեեւ ապագայում իրավիճակը կարող է փոխվել»,- ասել է նա։
Նա ավելացրել է, որ ժամանակի ընթացքում հետաքննություններն, ամենայն հավանականությամբ, կավելանան, «հաշվի առնելով Ուկրաինա ուղարկվող օգնության քանակն ու արագությունը»։
Սթորչը տեղեկացրել է, որ ներկա պահին հաշվեքննիչները հայտնաբերել են «բացթողումներ» Կիեւին օգնության մատակարարումներում, հաշվեքննիչների հայտնաբերած օրինակներից մեկը Լեհաստանով Ուկրաինա ուղարկված բեռների թերի հայտարարագրերն են։
Այնուամենայնիվ, Սթորչի խոսքով, Պենտագոնը ընդհանուր առմամբ «լավ է արձագանքել» Ուկրաինայի ռազմական օգնության պահանջմունքներին՝ նշելով, որ գործակալությունը «ճկունություն է ցուցաբերում» ուսուցանման եւ մատակարարման առաքելության կատարման համար՝ նախքան Ուկրաինան կստանա սարքավորումների մեծ մասը։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ ավելի քան 200 մարդ հետեւում է Ուկրաինա օգնության առաքմանը, եւ Սթորչի օֆիսը նախատեսում է ավելացնել երկրի ներսում աշխատող աշխատակիցների թիվը։
Տեղեկացվել է, որ ստուգումներից մեկը, որը ներկայում Պենտագոնը կատարում է, կենտրոնացած է 155 միլիմետրանոց հրետանային արկերի եւ այն բանի վրա, թե արդյոք հավասարակշռել է Միացյալ Նահանգները Ուկրաինայի զինամթերքի պահանջմունքը իր սեփական պահուստների, ուսումնական եւ օպերատիվ նպատակների հետ։
Պենտագոնը, պետդեպարտամենտը եւ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը միասին գլխավորում են դաշնային կառավարության վերահսկողությունը մոտ 113 մլրդ դոլարի օգնության հարցում, որը նախատեսված է Ուկրաինայի համար «Ատլանտյան վճռականություն» գործողության շրջանակում։ Դա ամերիկյան նախաձեռնություն է, որն սկսվել է նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի օրոք՝ ՆԱՏՕ երկրների պաշտպանության ամրապնդման համար։
Bloomberg-ի տեղեկացմամբ՝ հաշվեքննման նման գործընթաց իրականացվել է Իրաքում եւ Աֆղանստանում պատերազմների ժամանակ։

Bloomberg: Пентагон начал более 50 уголовных расследований в связи с предоставлением помощи Украине
Пентагон начал более 50 уголовных расследований в отношении американской помощи Украине, сообщил генеральный инспектор ведомства Роберт Сторч, передает Bloomberg.
На брифинге в четверг генеральный инспектор Роберт Сторч сказал, что расследования, находящиеся на разных стадиях, изучают «мошенничество при закупках, подмену продукции, хищения, мошенничество или коррупцию, а также утечку средств».
«Мы не подтвердили ни одного подобного обвинения, хотя в будущем ситуация может измениться», - сказал он.
Он добавил, что со временем расследований, скорее всего, будет больше, «учитывая количество и скорость» помощи, направляемой на Украину.
Сторч сообщил, что на данный момент аудиторы обнаружили «пробелы» в поставках помощи Киеву, одним из примеров, обнаруженных аудиторами, являются неполные декларации на грузы, отправленные в Украину через Польшу.
Тем не менее, по словам Сторча, Пентагон «хорошо отреагировал» в целом на потребности Украины в военной помощи, отметив, что агентство обладает «гибкостью для выполнения того, что по сути является миссией по обучению и снабжению», прежде чем Украина получит большую часть оборудования.
По данным Bloomberg, более 200 человек следят за отправкой помощи в Украину, и офис Сторча планирует увеличить число сотрудников, работающих внутри страны.
Сообщается, что одна из проверок, которую Пентагон в настоящее время проводит, сосредоточена на 155-мм артиллерийских снарядах и на том, сбалансировали ли Соединенные Штаты потребность Украины в боеприпасах со своими собственными резервными, учебными и оперативными целями.
Пентагон, Госдепартамент и Агентство США по международному развитию совместно возглавляют надзор федерального правительства за помощью и средствами в размере около 113 миллиардов долларов, предназначенными для Украины в рамках операции «Атлантическая решимость» - американской инициативы, начатой при тогдашнем президенте Бараке Обаме для укрепления обороны стран НАТО.
По информации Bloomberg, аналогичный процесс аудита проводился в отношении войн в Ираке и Афганистане.