Մեծ Բրիտանիան հունվարի 1-ից կդադարեցնի հեղուկ բնական գազի ներկրումը ՌԴ-ից
Մեծ Բրիտանիան այսօրվանից դադարեցրել է Ռուսաստանից հեղուկ բնական գազի ներմուծումը, հայտնում է այդ երկրի ԱԳՆ-ն:
Նշվում է, որ դա արվել է ռազմական գործողությունների ֆինանսավորման հարցում Ռուսաստանի հնարավորությունները նվազեցնելու նպատակով։
Ռուսաստանից հեղուկ գազիգնումների դադարեցումը Լոնդոնը հայտարարել էր անցյալ տարվա հոկտեմբերին։ Երկրի ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն ՝ 2022 թվականին Մեծ Բրիտանիան հեղուկ գազ է գնել ևս 11 երկրներից, բացի Ռուսաստանից։ Ամենամեծ մատակարարը ԱՄՆ-ն էր։ 2021-ին Ռուսաստանից գազի մատակարարումները կազմել են երկրի կողմից սպառված վառելիքի 4% -ը. հեղուկ գազի տեսքով Բրիտանիան ստացել է իրեն անհրաժեշտ գազի ընդհանուր ծավալի մոտ 17% -ը:
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ում նշել են, որ մտադիր են նաեւ այլ երկրներին օգնել՝ նվազեցնելու կախվածությունը ռուսական էներգակիրներից: Անցյալ տարվա դեկտեմբերի սկզբին Լոնդոնը և Վաշինգտոնը նոր էներգետիկ գործընկերություն կնքեցին, որի նպատակն էր ՛՛նվազեցնել Ռուսաստանից գլոբալ էներգետիկ կախվածությունը՛՛:

Британия прекратила импорт российского СПГ
Великобритания прекратила импортировать российский сжиженный природный газ (СПГ), сообщается в Twitter Форин-офиса.
Отмечается, что это сделано с целью урезать возможности России в финансировании боевых действий.
Прекращение закупок СПГ у России Лондон анонсировал в октябре прошлого года. Согласно данным Национальной статистической службы страны, в 2022 году Великобритания закупала СПГ еще у 11 стран, кроме России. Крупнейшим поставщиком были США. В 2021-м на поставки газа из России приходилось 4% потребляемого страной топлива; в виде СПГ Британия получала около 17% общего объема необходимого ей газа.
В британском МИДе отметили, что также намерены помогать другим странам снижать зависимость от российских энергоносителей. В начале декабря прошлого года Лондон и Вашингтон заключили новое энергетическое партнерство, нацеленное на «сокращение глобальной энергетической зависимости от России».
В числе задач партнерства было названо увеличение поставок СПГ на терминалы в Великобритании — в частности, США намерены экспортировать через них не менее 9–10 млрд куб. м СПГ в течение 2023 года.