Կադիրովը հրամայել է «ճակատից խփել» զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին
Զանգվածային անկարգությունները կարող են կանգնեցնել իրավապահ մարմինների կրակոցները։ Այս մասին ասել է Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը ՆԳՆ-ի եւ «Ռոսգվարդիայի» աշխատակիցների հետ խորհրդակցության ժամանակ, հայտարարությունը հրապարակվել է պաշտոնյայի Թելեգրամ-ալիքում։
Կադիրովի խոսքով՝  ուժայինները զանգվածային անկարգությունների ժամանակ անհնազանդության դեպքում պետք է երեք նախազգուշական կրակոց արձակեն, իսկ չորրորդն՝ արդեն «ճակատին»։
«Եթե գոնե մեկ մարդ դուրս գա չարտոնված անկարգությունների՝ կալանավորել եւ նստեցնել։ Կամ արեք երեք նախազգուշական կրակոց օդում եւ դրանից հետո, եթե մարդը չի կատարում օրենքի պահանջը, չորրորդ կրակոցն արձակեք ճակատին։ Էլ դուրս չեն գա»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ն մեջբերել է Կադիրովի չեչեներեն ասած արտահայտությունը։
Նա նշել է, որ իրավապահները պետք է այս հայտարարությունը գնահատեն որպես հրաման։
Անկարգությունների ճնշման մասին Կադիրովը արտահայտվել է Դաղստանի հակասեմական անկարգությունների ֆոնին։ Այնտեղ հոկտեմբերի 29-ի երեկոյան ագրեսիվ տղամարդկանց ամբոխը մտել էր Մախաչկալայի օդանավակայանի տարածք այն բանից հետո, երբ սոցցանցերում տեղեկություն էր հայտնվել Իսրայելից եկած ինքնաթիռի միասին։
Տղամարդիկ «Ալլահու Աքբար» կոչերով ներխուժել էին թռիչքուղի եւ ծառայողական շինություն, որտեղ փնտրում էին հրեաների։ Անկարգությունների փաստով հարուցվել է քրեական գործ։

Кадыров приказал стрелять в лоб участникам массовых беспорядков
В случае возникновения массовые беспорядки сможет остановить стрельба сотрудников правоохранительных органов. Об этом сказал глава Чечни Рамзан Кадыров на совещании с сотрудниками МВД и Росгвардии, заявление опубликовано в Telegram-канале чиновника.
По словам Кадырова, силовикам при подавлении беспорядков в случае неповиновения сотрудникам полиции следует делать три предупредительных выстрела, а четвертый — уже «в лоб».
«Если у нас хоть один человек выйдет на несанкционированные беспорядки, задержать и посадить его. Или сделайте три предупредительных выстрела в воздух и после этого, если человек не выполняет требование закона, — четвертый выстрел сделайте в лоб. Больше не выйдут», — переводит РИА Новости сказанную Кадыровым по-чеченски фразу.
Он отметил, что правоохранителям следует расценивать это заявление как приказ.
О подавлении беспорядков Кадыров высказался на фоне антисемитских выступлений в Дагестане. Там вечером 29 октября толпа агрессивных мужчин прибыла на территорию аэропорта в Махачкале после того, как в социальных сетях появилась информация о прибывшем из Израиля самолете.
Мужчины с криками «Аллаху Акбар» прорвались на взлетно-посадочную полосу и в служебные помещения, где искали евреев. По факту беспорядков возбуждено уголовное дело.