Իրաքում հուզումները չեն հանգեցնի այդ երկրում ռեժիմի փոփոխության, իսկ ահա Իրանում իրավիճակն անկանխատեսելի է. իրաքցի արևելագետ
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը շարունակում է մնալ անկայուն, միանգամից մի քանի երկրներում բռնկված ժողովրդական հուզումները շարունակվում են մինչ օրս և դրանց հանգուցալուծումը անկանխատեսելի է, PrimeNews-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել Է իրաքցի արևելագետ Ասլանբեկ Մանդին:
Անդրադառնալով Իրաքում տիրող իրավիճակին ՝ փորձագետը նշել է, որ ներկայումս կառավարության և ապստամբների ներկայացուցիչների միջև բանակցություններ են ընթանում ։  "Սակայն Իրաքի իշխանությունները հաստատուն են իրենց դիրքերում, նրանց աջակցում է ԱՄՆ - ն, եւ ցույցերը չեն հանգեցնի այդ երկրում ռեժիմի փոփոխության", - հավաստիացրել է Մանդին:
Նրա խոսքով ՝ Իրաքում հուզումներն ունեն մի քանի նախադրյալներ։ "Ի սկզբանե դրանք նախաձեռնել էին շիա արաբները, որոնք խիստ տուժել Էին Իսլամական պետության ահաբեկիչների գործողություններից եւ դժգոհ էին մնացել Իրաքի կառավարության որոշեւմից՝ ներում շնորհել երկիր վերադարձած ԻՊ-ի զինյալներին։  Աստիճանաբար ցույցերին միացան նաև սուննի արաբները, որոնք բարձրացնում են սոցիալ-տնտեսական հարցեր։ Սոցիալ-տնտեսական վիճակը Իրաքում իրոք շատ ծանր է և դա լուրջ խնդիր է։ Բողոքի ակցիաները հիմնականում շարունակվում են Բաղդադում, Իսկ ահա Քրդստանում ամեն ինչ հանգիստ է։ Այնտեղ իշխանությունն ու պետականությունն ավելի ամուր են, քան ընդհանուր Իրաքում։ Բայց կրկնեմ ՝ բողոքի ակցիաները չեն հանգեցնի Իրաքում ռեժիմի փոփոխության, քանի որ այն բավականին ուժեղ է և աջակցություն է ստանում ԱՄՆ-ից", - բացատրեց փորձագետը ։
Պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր է, որ հարեւան Իրանում տեղի ունեցող իրադարձությունները շղթայական ռեակցիայով տարածվեն նաև Իրաքում, եւ հուզումներն ավելի զանգվածային բնույթ ստանան, Մանդին դա քիչ հավանական համարեց: Միևնույն ժամանակ նա մտահոգություն հայտնեց Իրանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ "Չնայած, որ կառավարությունը արգելափակում է երկրի բոլոր տեղեկատվական խողովակները, այնուամենայնիվ, մենք ունենք մեր աղբյուրները, որոնք հավաստի տեղեկություններ են փոխանցում։ Իրանում իրավիճակը չի կայունացել ։ Հուզումները շարունակվում են երկրի գրեթե ողջ տարածքում, դրանք արդեն վերաճել են բախումների։ Ավելին, եթե մի քանի օր առաջ կառավարությունը կարողանում էր վերահսկել իրավիճակը Թեհրանում, այժմ այնտեղ էլ են հուզումներ սկսվել",- հայտնել է փորձագետը ՝ միաժամանակ դժվարանալով կանխատեսել այդ գործընթացների ելքը ։
Նա ընդգծել է, որ ամեն ինչ միանշանակ չէ նաև Սիրիայում ։ "Թուրքական ինտերվենցիան Սիրիայում ավարտվել է միայն պաշտոնապես։ Իրականում այնտեղ լայնածավալ պարտիզանական մարտեր են ընթանում թուրքական ջոկատների և քուրդ բնակչության միջև։ Մարտեր են ընթանում Սիրիայի քրդաբնակ շրջաններում։ Իհարկե, այս ամենը ունի իր հետցնցումները։ Իրաքում հուզումները չեն հանգեցնի այդ երկրում ռեժիմի փոփոխության, իսկ ահա Իրանում իրավիճակն անկանխատեսելի է. իրաքցի արևելագետ ", - ամփոփել է Մանդին ։

Волнения в Ираке не приведут к смене режима в этой стране, а вот в Иране ситуация непргнозируемая: иракский востоковед
Ситуация на ближнем Востоке продолжает оставаться нестабильной, вспыхнувшие сразу в нескольких странах народные волнения продолжаются до сих пор и их исход непрогнозируем, заявил в беседе с корреспондентом PrimeNews иракский востоковед Асланбек Манди.
Касаясь ситуации в Ираке, эксперт отметил, что в настоящее время между правительством и представителями повстанцев идут переговоры. «Однако власти Ирака твердо стоят ни своих позиция, их поддерживают США, и акции протеста не приведут к смене режима в этой стране»,- заверил Манди.
По его словам, волнения в Ираке имеют несколько предпосылок. «Изначально они были инициированы арабами-шиитами, которые сильно пострадали от действий террористов Исламского государства и остались недовольными решением правительства Ирака помиловать возвратишихся в страну боевиков ИГ. Постепенно к акциям присоединились и арабы-сунниты, которые подняли социально-экономическую повестку. Акции протеста в основном продолжаются в Багдаде, а вот в Курдистане все спокойно. Там власть и государственность более сильны, чем в общем в Ираке. Но повторюсь, акции протеста не приведут к смене режима в Ираке, поскольку он довольно силен и поддерживается США»,- объяснил эксперт.
Отвечая на вопрос о том, возможно ли что события в соседнем Иране цепной реакцией отарязтяс и на ситуацию в Ираке, и волнения приобретут более массовый характер, Манди посчитал это маловероятным. В то же время он выразил озабоченность ситуацией в самом Иране. «Несмотря на то, что правительство блокирует все информационные каналы страны, тем не менее, у нас есть свои источники, которые передают достоверную информацию. Ситуация в Иране отнюдь не стабилизировалась. Волнения продолжаются практически по всей территории страны, они уже переросли в открытие столкновения. Более того, если несколько дней назад правительству удавалась удерживать ситуацию в Тегеране, то теперь и там начались волнения»,- сообщил эксперт, при этом затруднившись спрогнозировать исход этих процессов.
Он также подчеркнул, что далеко не все однозначно и в Сирии. «Турецкая интервенция в Сирии закончилась лишь официально. На самом деле там идут широкомасштабные партизанские бои между турецкими отрядами и курдским населением. Бои идут в курдонаселенных районах Сирии. Конечно, все это имеет и свои афтершоки. Правительство Курдистана, с учетом непрекращающейся агрессии Турции в отношении сирийских курдов приняло решение отказаться от импорта турецких товаров, которые составляли львиную долю общего импорта страны , а это миллиарды долларов. Поверьте от этого решения Турция сильно пострадает в экономическом плане»,- резюмировал Манди.