Հնդկաստանում մեկնարկել են աշխարհի ամենամասշտաբային ընտրությունները
Հնդկաստանում սկսվել են խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք կտևեն մեկուկես ամիս, հայտնում է ТАСС-ը։
Պայքարը ծավալվելու է խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Լոկ Սաբհայի (Ժողովրդական պալատ) 543 տեղի համար։ Իշխող կուսակցություն դառնալու համար կուսակցությանը կամ կոալիցիային անհրաժեշտ է պարզ մեծամասնություն՝ առնվազն 272 մանդատ։ Երկրին սպասվում է քվեարկության յոթ փուլ՝ մեկ առ մեկ տարբեր ընտրատարածքներում՝ բոլոր 28 նահանգներում և միության ութ տարածքներում՝ ապրիլի 19-ին, ապրիլի 26-ին, մայիսի 7-ին, մայիսի 13-ին, մայիսի 20-ին, մայիսի 25-ին և հունիսի 1-ին: Արդյունքները հայտնի կլինեն միայն հունիսի 4-ին։ Սա ամենաերկար ժողովրդական քվեարկությունն է աշխարհում։
Ընտրությունները գրանցված ընտրողների թվով հերթական համաշխարհային ռեկորդն են սահմանել՝ ընտրելու իրավունք ունեն 18 տարին լրացած բոլոր քաղաքացիները։ Ինչպես հայտնել է Հնդկաստանի ընտրական հանձնաժողովը (ECI), քվեարկելու իրավունք ունի 968 միլիոն մարդ, որից 497 միլիոնը տղամարդիկ են, 471 միլիոնը՝ կանայք։

В Индии начались самые большие в мире выборы
Борьба развернется за 543 места в нижней палате парламента Лок Сабха (Народная палата). Чтобы стать правящей, партии или коалиции необходимо простое большинство — не менее 272 мест. Страну ждет семь этапов голосования — по очереди в различных избирательных округах во всех 28 штатах и восьми союзных территориях: 19 апреля, 26 апреля, 7 мая, 13 мая, 20 мая, 25 мая и 1 июня. Итоги станут известны только 4 июня. Это самое длительное всеобщее голосование в мире.
Выборы установили еще один мировой рекорд — по числу зарегистрированных избирателей: право голоса имеют все граждане, достигшие 18 лет. Как сообщили в Избирательной комиссии Индии (Election Commission of India, ECI), в голосовании имеют право участвовать 968 млн человек — из них 497 млн мужчин и 471 млн женщин.