Երկրի վրա ջերմաստիճանն արդեն գերազանցում է Փարիզի կլիմայի համաձայնագրի նշագիծը. Nature Climate Change
1860-ականների կեսերից Երկրի վրա միջին ջերմաստիճանը բարձրացել է մոտ 1,7 աստիճանով, ինչը զգալիորեն ավելի է ՄԱԿ-ի ներկայիս գնահատականներից: Գիտնականների եզրակացությունները հրապարակվել են Nature Climate Change ամսագրում:
«Մեր գնահատականները գրեթե կես աստիճանով բարձր են Կլիմայի փոփոխության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի կողմից վերջերս ստացված գնահատականներից: Սա շատ մեծ գերազանցում է, ինչը ցույց է տալիս, որ մենք վաղուց, դեռևս 2010-2012 թվականներին, գերազանցել ենք Փարիզի կլիմայական համաձայնագրով սահմանված 1,5 աստիճան Ցելսիուսի նշագիծը», - ասում է Արևմտյան Ավստրալիայի համալսարանի պրոֆեսոր Մալկոլմ Մաքքալոխը (Քրոուլի), ում խոսքերը մեջբերում է է ամսագրի մամուլի ծառայությունը։
Պրոֆեսոր ՄաքՔալոչը և այլ գիտնականներն ուսումնասիրել են Ceratoporella nicholsoni տեսակի երկարակյաց սպունգների կրային պատյանները, որոնք կարելի է գտնել Կարիբյան ծովի հատակի ծանծաղ շրջաններում: Գիտնականները նկատել են, որ այս հանքային «կեղևի» տարբեր շերտերում ստրոնցիումի տեսակարար կշիռը մեծապես կախված է այն ջերմաստիճանից, որում աճել են սպունգերը:
Այս գաղափարի հիման վրա գիտնականները Պուերտո Ռիկոյի և Սանտա Կրուս կղզիների ափերից հավաքել են հնագույն և համեմատաբար ժամանակակից սպունգների նմուշներ, որոշել են նրանց տարիքը և կրային կեղևների տարբեր շերտերում չափել ստրոնցիումի տեսակարար կշիռը: Սա հնարավորություն է տվելուսումնասիրել, թե ինչպես է փոխվել ջերմաստիճանը Կարիբյան ծովում 1700-ից մինչև 2020 թվականը, ինչպես նաև որոշել Երկրի միջին ջերմաստիճանը նույն ժամանակահատվածում:
Հետազոտողների կատարած վերլուծությունն անսպասելիորեն ցույց է տվել, որ Երկրի վրա միջին ջերմաստիճանն այժմ 1,7-1,71 աստիճանով բարձր է, քան 19-րդ դարի կեսերին, ինչը գրեթե կես աստիճանով բարձր է կլիմայի միջազգային համաձայնագրերում ներառված ՄԱԿ-ի փորձագետների գնահատականներից: Այս աճի մոտ 0,3 աստիճանը տեղի է ունեցել 1860-1900 թվականներին, նույնքանը՝ 20-րդ դարի առաջին կեսին, իսկ մնացած 1,1 աստիճանը՝ անցյալ դարի վերջին և 21-րդ դարի սկզբին։
Այս ամենը, ինչպես նշում են օվկիանոսագետները, հուշում է, որ մարդկությունն այլևս չի կարողանա իրականացնել Փարիզի համաձայնագրի հիմնական նպատակներից մեկը՝ գլոբալ տաքացումը պահել 1,5 աստիճան Ցելսիուսի մակարդակում։ Միևնույն ժամանակ, պրոֆեսոր ՄաքՔալոքը և այլ օվկիանոսագետներ կանխատեսում են, որ այս տասնամյակի վերջում Երկրի վրա միջին ջերմաստիճանը կբարձրանա նախաարդյունաբերական արժեքներից երկու աստիճանով: Սա ևս մեկ անգամ կասկածի տակ է դնում Փարիզի համաձայնագրի իրագործելիությունը, նշել են հետազոտողները։
ՄԱԿ-ի ներկայիս կանխատեսումների համաձայն, եթե ջերմոցային գազերի արտանետումները շարունակեն աճել ներկայիս տեմպերով, ապա այս դարի վերջին ծովի մակարդակը կբարձրանա մոտ 30-50 սմ-ով:

Nature Climate Change: Температура на Земле уже превышает максимум Парижского соглашения по климату
Средние температуры на Земле выросли примерно на 1,7 градуса Цельсия с середины 1860 годов, что заметно выше текущих оценок экспертов ООН. Выводы ученых были опубликованы в журнале Nature Climate Change.
«Полученные нами оценки почти на полградуса выше, чем те значения, которые были недавно получены Межправительственной группой экспертов по изменению климата. Это очень большое превышение, которое свидетельствует о том, что мы давно, еще в 2010-2012 годах, превысили отметку в 1,5 градуса Цельсия, установленную в Парижском соглашении по климату», - заявил профессор Университета Западной Австралии (Кроули) Малкольм Маккалок, чьи слова передает пресс-служба журнала.
Профессор Маккалок и другие ученые пришли к такому выводу в ходе изучения известковых оболочек долгоживущих губок вида Ceratoporella nicholsoni, которых можно встретить в мелководных регионах на дне Карибского моря. Ученые обратили внимание на то, что доля стронция в разных прослойках этого минерального «панциря» сильно зависит от того, при каких температурах росли губки.
Опираясь на эту идею, ученые собрали образцы древних и относительно современных губок у берегов островов Пуэрто-Рико и Санта-Крус, определили их возраст и замерили долю стронция в разных слоях известковых оболочек. Это позволило изучить то, как менялись температуры в Карибском море с 1700 по 2020 год, а также определить средние температуры на Земле в этот же промежуток времени.
Проведенный исследователями анализ неожиданно показал, что средние температуры на Земле сейчас на 1,7-1,71 градуса Цельсия выше, чем в середине XIX века, что почти на полградуса выше оценок экспертов ООН, заложенных в международных соглашениях по климату. Около 0,3 градуса этого роста пришлось на эпоху между 1860 и 1900 годами, еще столько же - на первую половину XX века, а остальные 1,1 градуса - на конец прошлого столетия и начало XXI века.
Все это, как отмечают океанологи, говорит о том, что человечеству уже не удастся выполнить одну из главных целей Парижского соглашения, удержать глобальное потепление на отметке в 1,5 градуса Цельсия. При этом профессор Маккалок и другие океанологи прогнозируют, что средние температуры на Земле станут выше доиндустриальных значений на два градуса Цельсия уже в конце текущего десятилетия. Это еще раз ставит под сомнение исполнимость Парижского соглашения, отметили исследователи.
По текущим прогнозам экспертов ООН, если уровень выбросов парниковых газов будет расти с текущими темпами, уровень моря вырастет примерно на 30-50 см к концу этого столетия.