Էրդողանը սխալվեց, Ադրբեջանն ի վիճակի չէ գրավել Արցախը. Քեդմի
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սխալվել է, Ադրբեջանը չունի այն ռազմական ուժը, որը կարող է հաղթել հայկական բանակին։ Այս մասին ITON-TV-ի հաղորդավար Ալեքսանդր Վալդմանի հետ զրույցում հայտարարել է իսրայելական «Նատիվ»  հատուկ ծառայության նախկին ղեկավար Յակով Կեդմին։
Ըստ Կեդմիի, «հայկական բանակը բավականաչափ ուժեղ է, որպեսզի թույլ չտա Ադրբեջանին գրավել նույնիսկ այն յոթ շրջանների զգալի մասը», «տեղագրության, զինված ուժերի եւ դրանց կահավորման տեսանկյունից Ադրբեջանն ի վիճակի չէ ճեղքել հայկական ճակատը»:
«Ադրբեջանական բանակն ավելի թույլ է, քան թվում էր։ Եթե նա բավականաչափ լավ մարտունակ լիներ, ապա նա տարածքներ կգրավեր։ Բայց մեծ ռազմական ստորաբաժանումներով օպերացիայի հնարավորություն չկա։ Ադրբեջանը հնարավորություն չունի արդյունավետ օգտագործել իր ավիացիան և զրահատանկային մասերը։ Չնայած տանկերն ավելի շատ են», - ընդգծել է վերլուծաբանը։
Քեդմին հիշեցնում է. «Ադրբեջանն Իսրայելից մոտ 1,5 մլրդ դոլարի զենք է ստացել հիմնականում դրանք Էլեկտրոնիկա, լոկատորներ եւ անօդաչու թռչող սարքեր են։ Իսկ ով է Ադրբեջանին 5 մլրդ դոլարի զենք տվել։ Ռուսաստան. Ի տարբերություն Հայաստանի ՝ Ադրբեջանը ֆինանսական տեսանկյունից ինքնաբավ պետություն է։ Նավթ. Նրանք կարող են զենք գնել որեւէ մեկից։ Իսրայելը անօդաչու թռչող սարքեր չէր վաճառի, դրանք կգնեին այլ երկրում ... միակ պահանջը, որը հայերը կարող են ներկայացնել Իսրայելին, իմ ամոթին, Իսրայելի կողմից հայ ժողովրդի Ցեղասպանության ճանաչումը մանր մերկանտիլ քաղաքական նկատառումներով, որոնք նույնիսկ հիշատակում չարժեն: Ժողովուրդը տուժել է Ցեղասպանությունից, ինչպես և հրեա ժողովուրդը։ Մենք մերկանտիլ առևտրական նկատառումների պատճառով չենք ճանաչում այլ ժողովրդի ցեղասպանությունը» ։
«Երբ ադրբեջանցիներն իրենց հայտարարում են Թուրքիայի հետ միասնական ժողովուրդ, Իսկ ադրբեջանցիների 40% - ն ապրում է Ադրբեջանում, իսկ մնացած մասն ապրում է Իրանում։ Եթե որեւէ մեկը չգիտի, Խամենեին ադրբեջանցի է, Պարսիկ չէ։ Եվ դա Իրանում լուրջ խնդիր է ստեղծում»։
Ահա թե ինչ է Կեդմին մտածում հակամարտության ակունքների մասին. Ղարաբաղի հանձնումը 1920-ականների սկզբին անխոհեմ որոշում էր»։
«Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի դիրքորոշմանը, ապա այն ինչպես եղել է, այնպես էլ կա ։ Մոսկվան Երևանի հետ իր համաձայնություններն ունի, Ռուսաստանը Հայաստանի գոյության և տարածքային ամբողջականության ու անկախության երաշխավորն է։ Մոսկվան ոչ մեկին թույլ չի տա ոտնձգություն կատարել։ Բայց Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանը չէ», - նշում է վերլուծաբանը ։
«Նրան, ով Ռուսաստանում թույլ կտա Կասպից ծովում Թուրքիայի եւ ՆԱՏՕ-ի բազաները, կարելի է գնդակահարել առանց դատարանի»:

Кедми: Эрдоган ошибся, Азербайджан не в состоянии завоевать Арцах
ИЕРУСАЛИМ (ИА Реалист). Президент Турции Реджеп Эрдоган ошибся, у Азербайджана нет той военной силы, способной победить Армянскую армию. Об этом в беседе с ведущим ITON-TV Александром Вальдманом заявил бывший глава израильской спецслужбы «Натив» Яков Кедми.
По словам Кедми, «Армянская армия достаточно сильна, чтобы не дать Азербайджану захватить значительную часть даже тех семи районов»; «с точки зрения топографии, вооруженных сил и их оснащения, Азербайджан не в состоянии прорвать армянский фронт».
«Азербайджанская армия еще слабее, чем казалось. Если бы она была достаточно хорошо боеспособна, то она захватила бы территории. Но способности оперировать большими воинскими подразделениями нет. Нет возможности у Азербайджана эффективно использовать свою авиацию и бронетанковые части. Хотя танков у них больше», - подчеркнул аналитик.
Кедми напоминает: «Азербайджан получил оружия из Израиля примерно на $1,5 млрд. В основном это электроника, локаторы и беспилотники. А кто дал оружия Азербайджану на $5 млрд? Россия. В отличие от Армении, Азербайджан с финансовой точки зрения самодостаточное государство. Нефть. Они могут купить оружие у кого угодно. Не продал бы Израиль беспилотники, они бы купили их в другой стране… Единственная претензия, которую армяне могут предъявить Израилю, к моему стыду, - признание Израилем Геноцида армянского народа по мелким меркантильным политическим соображениям, которые даже не стоят упоминаний. Народ пострадал от геноцида, как и еврейский народ. Мы из-за меркантильных торгашеских соображений не признаем геноцид другого народа».
Эксперт усматривает в происходящем угрозу для Ирана: «Когда азербайджанцы объявляют себя единым народом с Турцией, а 40% азербайджанцев живут в Азербайджане, а оставшаяся часть живет в Иране. Если кто не знает, Хаменеи — азербайджанец, не перс. И это в Иране создает серьезную проблему».
Вот что Кедми думает об истоках конфликта: «Больше всего в нагорно-карабахском конфликте виновато советское правительство. Передача Карабаха в начале 1920-х годов была неразумным решением».
«Что касается позиции России, то она как была, так и есть. У Москвы свои соглашения с Ереваном, Россия — гарант существования Армении и ее территориальной целостности и независимости. Москва не даст никому на это посягнуть. Но Нагорный Карабах — не Армения», - отмечает аналитик.
Заслуживает внимания и то предостережение, которое прозвучало из уст Кедми: «Того, кто в России допустит базы Турции и НАТО на Каспии, можно расстрелять без суда».