Չիլիում անտառային հրդեհների զոհերի թիվը հասել է 46-ի
Չիլիում մոլեգնող անտառային հրդեհների զոհերի թիվը հասել է 46-ի, շաբաթ երեկոյան հայտարարել է երկրի նախագահ Գաբրիել Բորիչը՝ հավելելով, որ զոհերի թիվը, ամենայն հավանականությամբ, կաճի, հայտնում է NBC News-ը։
Ներքին գործերի նախարար Կարոլինա  Տոհան ասել է, որ ամբողջ երկրում 92 ակտիվ հրդեհ է գործում, ինչից տուժել է ավելի քան 43,000 հեկտար տարածք: Տոհան հավելել է, որ արդեն վնասվել է ավելի քան 1100 տուն։
Ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում Բորիչը հաստատել է մարդկային կորուստները և տների ավերումը և չիլիացիներին հավաստիացրել, որ կառավարությունն ակտիվորեն աշխատում է ռեսուրսներ տրամադրելու ուղղությամբ:
«Ես գիտեմ, որ շատ դժվար ժամանակ է․  կորցնել տունը, որը կառուցվել է երկար տարիների զոհաբերությամբ, - ասել է երկրի նախագահը:- Ընտանիքի անդամի, սիրելիի կորուստն անչափելի վիշտ է, բայց վստահ եղեք, որ մեր կառավարությունը կօգտագործի մարդկային, տեխնիկական և բյուջետային բոլոր ռեսուրսները»։

Число погибших в результате лесных пожаров в Чили достигло 46
Число погибших в результате лесных пожаров, бушующих в Чили, достигло 46,  заявил президент страны Габриэль Борич в субботу вечером, добавив, что число жертв, вероятно, возрастет, передает NBC News.
Министр внутренних дел Каролина Тоха заявила, что в стране горят 92 активных пожара, которые затронули более 43 000 гектаров территорий. Тоха добавила, что уже пострадало более 1100 домов.
В своем обращении к нации Борич признал гибель людей и разрушение домов и заявил чилийцам, что правительство активно работает над предоставлением ресурсов.
«Я знаю, что это очень трудное время - потерять дом, который был построен столькими годами самопожертвования, - сказал президент страны. -Потеря члена семьи, любимого человека - это горе, которое невозможно измерить, но будьте уверены, что наше правительство задействует все людские, технические и бюджетные ресурсы».