Այաթոլլա Խամենեին մուսուլմանական երկրներին կոչ է արել խզել հարաբերությունները Իսրայելի հետ
Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլա Սեյյեդ Ալի Խամենեին կրկնել է Իսրայելի հետ քաղաքական կապերը խզելու իր կոչը՝ նշելով, որ «բռնատիրական ռեժիմի հանցագործությունների միայն դատապարտումն անընդունելի է», գրում է Mehr-ը։
Այաթոլլա Սեյյեդ Ալի Խամենեին, որն Իրանի բոլոր զինված ուժերի հրամանատարն է, այցելել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) օդատիեզերական ուժերի վերջին նվաճումների ցուցահանդեսը, որը տեղի է ունեցել կիրակի օրը Աշուրա օդատիեզերական գիտատեխնիկական համալսարանում:
Նա քննադատել է արևմտյան երկրներին Իսրայելի ռասիստական ռեժիմին աջակցելու համար։
«Երբ Ամերիկայի նախագահը, Գերմանիայի կանցլերը, Ֆրանսիայի նախագահը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը աջակցում և օգնում են ռասիստական այսպիսի ռեժիմին, դա նշանակում է, որ այդ մարդիկ պաշտպանում են ռասայական խտրականությունը՝ աշխարհի ամենաատելի խնդիրը», - ասել է նա:
Ըստ նրա, Գազայի հիվանդանոցների, կանանց ու երեխաների դաժան ռմբակոծությունները նշան են այն բանի, որ «սիոնիստական ռեժիմի ղեկավարները չափազանց նյարդայնացած են իրենց պարտությունից»:
Այաթոլլա Խամենեին նշել է, որ Իսրայելին դատապարտելը բավարար չէ և կոչ է արել մուսուլմանական երկրներին բոյկոտել օկուպացիոն ռեժիմը։
«Հիմնական աշխատանքը, որը պետք է արվի, սիոնիստական ռեժիմը կենսական կարևորության ուղիներից կտրելն է, և իսլամական կառավարությունները պետք է թույլ չտան վառելիքի և ապրանքների հասանելիությունը ռեժիմին»,- ասել է նա։

Аятолла Хаменеи призвал мусульманские страны разорвать связи с Израилем
Лидер Исламской революции аятолла Сейед Али Хаменеи повторил свой призыв к разрыву политических связей с Израилем, отметив, что «только осуждение преступлений узурпаторского режима неприемлемо», передает Mehr.
Аятолла Сейед Али Хаменеи, который является командующим всеми вооруженными силами Ирана, осмотрел выставку последних достижений воздушно-космических сил Корпуса стражей Исламской революции (КСИР), которая состоялась в воскресенье в аэрокосмическом научно-техническом университете Ашура.
Он раскритиковал западные страны за поддержку расистского израильского режима.
«Когда американский президент, канцлер Германии, президент Франции и премьер-министр Великобритании поддерживают и помогают такому расистскому режиму, это означало бы, что эти люди поддерживают расовую дискриминацию как самую ненавистную проблему в мире», - сказал он.
По его словам, жестокие бомбардировки больниц, женщин и детей в Газе являются признаком того, что «лидеры сионистского режима чрезвычайно нервничают из-за своего поражения».
Аятолла Хаменеи отметил, что осуждения Израиля недостаточно, призвав мусульманские страны бойкотировать оккупационный режим.
«Основная работа, которая может быть проделана, - это перерезать жизненно важную артерию сионистского режима, и исламские правительства должны предотвратить попадание топлива и товаров к режиму», - сказал он.