Արևմուտքի ծրագիրը Հայաստանի հարավում «Զանգեզուրի Թուրքական Հանրապետություն» ստեղծելն է․ իրանցի քաղաքագետ
Արևմուտքի ծրագիրը Հայաստանի հարավում «Զանգեզուրի Թուրքական Հանրապետություն» ստեղծելն է։ Այս մասին հայտարարել Է իրանցի քաղաքագետ Հոսեյն Ահմադին։
«Նպատակն այն է, որ այդ տարածաշրջան տեղափոխվի հինգ հազար ահաբեկիչ և նրանց ընտանիքները Իրանի հետ սահմանին։ Հարցի պարզեցման մեջ իրանցի պաշտոնյաների սխալի պատճառը «միջանցք», «ճանապարհ» և «կոմունիկացիոն գծեր» հասկացությունների տարբերությունը չհասկանալն է:
Ինչ ենք անելու, եթե վաղը ՆԱՏՕ-ն վերահսկի Հայաստանի հետ մեր սահմանը այն պատրվակով, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» վերահսկող ընկերությունը չի կարող ապահովել անվտանգությունը»,- նշել է քաղաքագետը։

Иранский политолог: План Запада заключается в создании «Турецкой республики Зангезур» на юге Армении
План Запада заключается в создании «Турецкой республики Зангезур» на юге Армении. Об этом заявил иранский политолог Хоссейн Ахмади.
«Цель в том, чтобы переселить в этот регион, на границу с Ираном, пять тысяч террористов и их семьи.
Причина ошибки иранских официальных лиц в упрощении вопроса заключается в их непонимании разницы между понятиями «коридор», «дорога» и «коммуникационные линии».
Что мы будем делать, если завтра НАТО возьмет под контроль нашу границу с Арменией под предлогом того, что компания, контролирующая Зангезурский коридор, не может обеспечить безопасность?», - отметил он.