ԱՄՆ օգնությունը Հայաստանին ուղղված է հակառուսական ցատկահարթակի ստեղծմանը. Սլուցկի
ԱՄՆ-ի Սենատում Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հայտարարությունները անվտանգության ոլորտում Հայաստանին աջակցելու և Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցության մասին ուղղված են Անդրկովկասում հակառուսական ցատկահարթակի ստեղծմանը: Այս մասին Պետդումայի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին։
Ինչպես հաղորդվում է լրատվամիջոցներում, Յուրի Քիմն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է հնարավորինս ընդլայնի Հայաստանի զարգացմանը, պաշտպանությանը և անվտանգությանն ուղղված աջակցությունը։
«Յուրի Քիմը ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ հայտարարեց, որ խոսակցությունը պետք է լինի «ԱՄՆ-ի, այլ ոչ թե Ռուսաստանի հետ Հայաստանի գործընկերության մասին»: Այժմ Վաշինգտոնը պատրաստ է «օգնել» Երևանին՝ ակնհայտորեն երազելով  Անդրկովկասում հակառուսական նոր ցատկահարթակ ստեղծելու մասին»,- նշել է Սլուցկին։
Նա ընդգծել է, որ նմանատիպ օգնություն է առաջարկվել Կիևին. «Այժմ Ուկրաինան վերածվել է ԱՄՆ-ի խամաճիկի՝ կորցնելով իր ինքնիշխանությունը և կորցնելով իր բազմաթիվ քաղաքացիների»:
«Արտասահմանյան «հովանավորությունը» օգուտ չի տվել աշխարհի ոչ մի երկրի՝ բերելով միայն դժբախտություն ու վիշտ, արյուն ու ավերածություններ, և ահա թե ինչի են հանգեցնում ամերիկյան ճանապարհով «գործընկերությունը» և «զարգացման աջակցությունը» ի վերջո»,- եզրափակել է նա։

Слуцкий: помощь США Армении направлена на создание антироссийского плацдарма
Заявления исполняющей обязанности помощника госсекретаря по делам Европы и Евразии Юри Ким в сенате конгресса США о поддержке Армении в сфере безопасности и сотрудничестве с США направлены на создание антироссийского плацдарма в Закавказье, заявил председатель комитета ГД по международным делам Леонид Слуцкий, передает РИА Новости.
Как сообщалось в СМИ, Юри Ким заявила, что США должны расширить поддержку Армении в развитии, обороне и сфере безопасности настолько, насколько это возможно.
«Юри Ким на слушаниях в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США заявила, что речь должна идти о партнерстве Армении «с Соединенными Штатами, а не с Россией». Теперь Вашингтон готов «помочь»  Еревану, мечтая, очевидно, создать новый антироссийский плацдарм в Закавказье», - отметил Слуцкий.
Он отметил, что подобная помощь была предложена и Киеву. Теперь Украина превратилась в марионетку США, утратившую свой суверенитет и потерявшую множество своих граждан.
«Заокеанское «спонсорство» не шло на пользу еще ни одной стране в мире, принося лишь беды и горе, кровь и разрушения. А именно к этому в конечном итоге приводит «партнерство» и «помощь в развитии» по-американски», - заключил парламентарий.