Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի կողմից մեր երկրում փոքր և միջին բիզնեսի համար ծրագրերի իրականացումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոյի հետ:
Վարչապետը նշել է, որ ՎԶԵԲ ծրագրերը մեծ նշանակություն ունեն ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների՝ բիզնես միջավայրի բարելավման, մասնավոր հատվածի մրցունակության խթանման, կապիտալ շուկաների զարգացման, քաղաքային լուսավորության և այլ ուղղություններով: Գործադիրի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ապագայում ՎԶԵԲ-ի կողմից իրականացվող ներդրումների ծավալը կաճի ու կներգրավի տնտեսության առավել բազմազան ոլորտները: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի կողմից մեր երկրում փոքր և միջին բիզնեսի համար ծրագրերի իրականացումը և հավելել, որ ՀՀ կառավարության նպատակն է նոր թափ հաղորդել բիզնես ոլորտի զարգացմանն ու ակտիվացմանը:
Օդիլ Ռենո-Բասսոն ընդգծել է, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է շարունակել ու ընդլայնել իր օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը տարբեր ոլորտներում նախատեսվող ծրագրերում:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել նաև Գերմանիայի Տնտեսության արևելյան հանձնաժողովի գործադիր տնօրեն Միխայիլ Հարմսի հետ: Քննարկվել են երկկողմ տնտեսական փոխգործակցությանը և բիզնես կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр провел встречи с президентом ЕБРР и исполнительным директором Восточного комитета немецкой экономики
На полях Мюнхенской конференции по безопасности премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одиль Рено-Бассо.
Премьер-министр отметил, что программы ЕБРР имеют большое значение для инициированных правительством Армении реформ по части улучшения бизнес-среды, повышения конкурентоспособности частного сектора, развития рынков капитала, городского освещения и по другим направлениям. Глава правительства выразил надежду, что в будущем объем осуществляемых ЕБРР инвестиций увеличится и охватит самые разные отрасли экономики. Никол Пашинян подчеркнул важность реализации программ ЕБРР для малого и среднего бизнеса в нашей стране и добавил, что цель правительства Республики Армения - придать новый импульс развитию и активизации бизнес-сектора.
Одиль Рено-Бассо подчеркнула, что ЕБРР готов продолжать и расширять помощь правительству Армении в программах, запланированных в различных сферах.
Премьер-министр Пашинян также провел встречу с исполнительным директором Восточного комитета немецкой экономики Михаэлем Хармсом. Были обсуждены вопросы двустороннего экономического сотрудничества и расширения бизнес-связей.