Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է 2024-2026 թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր շարունակվել են 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակի շուրջ քննարկումները:
Քննարկման առարկա են եղել հարկաբյուջետային շրջանակի հիմնական ցուցանիշների, Կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունների իրականացման, ոլորտային ծախսերի, հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ կանխատեսումները: Անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքին, պետական գերատեսչությունների՝ ընթացիկ ու կապիտալ ծախսերի սահմանաչափերի գնահատման արդյունքներին և դրանց հիման վրա հետագա քայլերին:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է բարեփոխումների, ծրագրերի կառավարման ու իրականացման արդյունավետության շարունակական բարձրացումը, ինչը կխթանի տնտեսական աճը և կլավարկի հարկաբյուջետային քաղաքականությունը: Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել շահագրգիռ միջգերատեսչական քննարկումները 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի շուրջ:

Обсуждены налогово-бюджетные и расходные рамки программы среднесрочных расходов на 2024-2026 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжено обсуждение налогово-бюджетной и расходной рамки программы среднесрочных расходов на 2024-2026 гг.
Были обсуждены основные показатели налогово-бюджетной рамки, вопросы реализации приоритетов программы правительства, прогнозы отраслевых расходов и возможных рисков. Были затронуты процесс инициированных в различных сферах реформ, результаты оценки лимитов текущих и капитальных расходов государственных ведомств и дальнейшие шаги на их основе.
Глава правительства подчеркнул важность продолжительного повышения эффективности реформ, управления программами и их реализации, что позволит стимулировать экономический рост и улучшить налогово-бюджетную политику. Премьер-министр поручил продолжить заинтересованное межведомственное обсуждение программы среднесрочных расходов на 2024-2026 годы.