Վահագն Խաչատուրյանը և Ֆան Յոնգը քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը օգոստոսի 23-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին և կարևորելով Չինաստանի մեծ դերն ու փորձը համաշխարհային տնտեսության և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման գործում՝ նախարարը նշել է, որ երկկողմ համագործակցության զարգացումը Հայաստանի համար շատ կարևոր է:
Հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության ծրագրերում շեշտադրվող տնտեսության արդյունաբերականացման հանգամանքը՝ նախարարը նշել է, որ ԲՏԱ նախարարությունը մասնավոր սեկտորին աջակցություն է տրամադրում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության մեջ կայանալու և ամրապնդվելու նպատակով։ Վահագն Խաչատուրյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս առումով ևս անգնահատելի է Չինաստանի հարուստ փորձը, որը գյուղատնտեսական երկրից կարճ ժամանակում առաջատար տեխնոլոգիական երկիր է դարձել։
«Մեր երկիրը հայտնվել է մի իրավիճակում, երբ կարիք կա փոխելու տնտեսության զարգացման տրամաբանությունը: Ներմուծող երկրից պետք է դառնանք արտահանող երկիր, այդ թվում նաև առաջատար տեխնոլոգիական առումով»,- նշել է Վահագն Խաչատուրյանը։
Չինաստանի դեսպանը շնորհավորել է նախարարին նոր պաշտոն ստանձնելու առիթով և նշել, որ Չինաստանի տնտեսության մեջ վերջին 40 տարիների ընթացքում իսկապես զգալի ներդրումներ են կատարվել ԲՏԱ ոլորտում, որի արդյունքներն ակնհայտ են։ Ֆան Յոնգը ընդգծել է, որ Չինաստանի արդյունաբերության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն հետ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության համագործակցության զարգացումը շատ հեռանկարային է համարում։
Հանդիպման ընթացում կողմերն անդրադարձել են նաև նորարարությունների, տեխնոլոգիաների և ձեռներեցության ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացման և մի շարք այլ հարցերի։
Կարևորելով նախկին հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ նախարար Վահագն Խաչատուրյանը հույս է հայտնել, որ դրանք շարունակական կլինեն և առաջիկայում կոնկրետ արդյունքներ կգրանցվեն։

Из страны-импортера мы должны стать страной-экспортером: Министр высокотехнологичной промышленности принял посла Китая
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Ваагн Хачатурян 23 августа принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в Армении Фана Йонга.
Приветствуя гостя и отметив большую роль и опыт Китая в деле развития мировой экономики и высоких технологий, министр отметил, что развитие двустороннего сотрудничества очень важно для Армении. Учитывая обстоятельство индустриализации экономики, акцентируемой в программах правительства РА, министр отметил, что Министерство высокотехнологичной промышленности оказывает частному сектору содействие с целью становления и укрепления сферы. Ваагн Хачатурян выразил уверенность в том, что в этом плане также неоценим богатый опыт Китая, который из сельскохозяйственной за короткое время стал ведущей технологической страной.
«Наша страна оказалась в ситуации, когда нужно изменить логику развития экономики. Из страны-импортера мы должны стать страной-экспортером, в том числе и в передовом технологическом плане», - отметил Ваагн Хачатурян.
Посол Китая поздравил министра с назначением на новую должность и отметил, что в Китае за последние 40 лет действительно были сделаны значительные инвестиции в сфере высоких технологий, результаты чего очевидны. Фан Йонг подчеркнул, что считает развитие сотрудничества между министерствами двух стран очень перспективным.
В ходе встречи стороны коснулись также реализации совместных программ в инновационной, технологической и ряде других сфер. Придавая важность достигнутым в ходе предыдущих встреч договоренностям, министр Ваагн Хачатурян выразил надежду на то, что они будут продолжительными и в ближайшее время будут зафиксированы конкретные результаты.