Նիկոլ Փաշինյանն ու Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիին, ով Հայաստան է այցելել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Պոլոլիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր և կարևորել Հայաստանի՝ 2021-2025թթ. համար ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գործադիր խորհրդի անդամ ընտրվելը, ինչն էլ ավելի կխթանի արդյունավետ փոխգործակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ զբոսաշրջությունը տնտեսության՝ կորոնավիրուսի համավարակից առավել տուժած ճյուղերից է Հայաստանում, որը ներկայում վերականգնման միտում է արձանագրում, և Կառավարությունը տարբեր ծրագրերով հնարավորինս աջակցում է այդ գործընթացին:
ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը երախտագիտություն է հայտնել հայկական կողմին ջերմ հյուրընկալության համար ու նաև շնորհավորել վարչապետ Փաշինյանին ծննդյան տարեդարձի առթիվ, մաղթել քաջառողջություն և արդյունավետ աշխատանք: Նա ողջունել է նստաշրջանը Երևանում անցկացնելու ՀՀ կառավարության որոշումը, կիսվել տպավորություններով միջոցառման ընթացքի և իր հանդիպումների վերաբերյալ, արդյունավետ գնահատել նստաշրջանի աշխատանքները: Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին ուրախալի է համարել Հայաստանում տուրիզմի վերականգնման միտումը և ՀՀ կառավարության հետ գործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Զրուցակիցները քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Երկուստեք կարևորվել են գյուղական տուրիզմի և ագրոտուրիզմի զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, զբոսաշրջային բիզնեսով զբաղվելը խթանող, մտածելակերպը զարգացնող կրթական ծրագրերի իրականացմանը, նաև կանանց ձեռներեցության հզորացմանը միտված նախաձեռնությունները: Վարչապետը ներկայացրել է Կառավարության ծրագրերն այս ուղղություններով և դրանց շարունակական լավարկման համատեքստում կարևորել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ խորհրդատվական օժանդակությունը: Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին հետաքրքրական է համարել ներկայացված ծրագրերը և վերահաստատել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ պատրաստակամությունը՝ իր գործիքակազմով աջակցելու դրանց հաջող իրագործմանը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հաջորդ տարի Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի ներդրումային համաժողով կազմակերպելու հնարավորությունների շուրջ և պայմանավորվել շարունակել համագործակցության օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը:

Премьер-министр Пашинян принял генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) Зураба Пололикашвили, который прибыл в Армению для участия в 67-й сессии Комиссии ЮНВТО для Европы.
Премьер-министр приветствовал визит делегации во главе с господином Пололикашвили в нашу страну и подчеркнул важность избрания Армении членом Исполнительного совета ЮНВТО на 2021-2025 гг., что будет способствовать дальнейшему эффективному сотрудничеству. Никол Пашинян отметил, что туризм является одной из наиболее пострадавших вследствие пандемии коронавируса сфер экономики Армении, которая в настоящее время восстанавливается, и правительство максимально поддерживает этот процесс различными программами.
Генеральный секретарь ЮНВТО поблагодарил армянскую сторону за теплый прием и поздравил премьер-министра Пашиняна с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья и плодотворной работы. Он приветствовал решение правительства Республики Армения провести заседание в Ереване, поделился впечатлениями о ходе мероприятия и своих встречах, назвав также работу заседания эффективной. Зураб Пололикашвили отметил свою радость в связи с тенденцией восстановления туризма в Армении и выразил готовность к углублению сотрудничества с правительством Армении.
Собеседники обсудили перспективы расширения сотрудничества в сфере туризма. Стороны подчеркнули важность инициатив, направленных на развитие сельского туризма, агротуризма, улучшение инфраструктуры, обучение туристическому бизнесу и развитию мышления, а также укрепление женского предпринимательства. Премьер-министр представил программы правительства в этих направлениях и в контексте их постоянного совершенствования подчеркнул важность консультативной помощи ЮНВТО. Зураб Пололикашвили посчитал интересным представленные программы и подтвердил готовность ЮНВТО своим инструментарием поддержать их успешную реализацию.
Стороны обменялись мнениями о возможностях организации инвестиционного форума в сфере туризма в Армении в следующем году, а также договорились продолжить активную работу по реализации повестки дня сотрудничества.