Ռուսաստանում կասեցրել են Հայաստանից ներմուծված ևս 70 հազար շիշ ըմպելիքի իրացումը. ՀՏԶԿ
«Չեստնի զնակ»-ը Ռոսպոտրեբնադզորի հանձնարարականով արգելափակել է Հայաստանից ներմուծված խմելու ջրի և գազավորված ըմպելիքների ավելի քան 70 հազար շիշ։ Այս մասին «Վեդոմոստի»-ին հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունից։
Արգելափակումը տարածվել է «Բջնի» հանքային բուժիչ-սեղանի խմելու ջրի, «Պրոստո Ազբուկա» բնական խմելու ջրի (այդ թվում՝ մանկական) և «Մոխիտո» ոչ ալկոհոլային գազավորված ըմպելիքների առանձին խմբաքանակների վրա։
«Ներկայումս Ռոսպոտրեբնադզորի կողմից նշված խմբաքանակների իրացումը մանրածախ և առցանց ցանցերում արգելված է՝ մինչև բոլոր անհրաժեշտ ստուգումների ավարտը։ Մակնշման համակարգն ինտեգրված է երկրի յուրաքանչյուր դրամարկղի հետ, ինչը թույլ է տալիս ակնթարթորեն ապահովել սպառողների պաշտպանության մեխանիզմը»,- նշել է Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնի (ЦРПТ) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռևազ Յուսուպովը։
Յուսուպովը հավելել է, որ 2026 թվականի սկզբից ի վեր «Չեստնի զնակ»-ը կանխել է պիտանիության ժամկետների և պարտադիր պահանջների խախտումներով 48 միլիոն շիշ խմելու ջրի վաճառքը։
Արգելափակման պատճառ է դարձել ՌԴ քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը հնարավոր վնաս հասցնելը։ Մամուլի ծառայության ներկայացուցչի խոսքով՝ արտադրողները խախտել են արտադրանքին ներկայացվող պարտադիր պահանջները։ Ընդ որում, արգելափակումը վերաբերում է միայն որոշակի ամսաթվերին արտադրված խմբաքանակներին և չի տարածվում մնացած արտադրանքի վրա։
Ապրիլի 28-ին «Չեստնի զնակ»-ը Ռոսպոտրեբնադզորի հանձնարարականով արգելափակել է Հայաստանից մատակարարվող «Ջերմուկ» գազավորված ջրի վաճառքը։ Ինչպես հայտնել է Յուսուպովը, շրջանառության մեջ է եղել 338 000 շիշ։ Ռոսպոտրեբնադզորում իրենց պահանջը բացատրել են «ՌԴ քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը հնարավոր վնաս հասցնելը թույլ չտալու անհետաձգելի միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությամբ»։

«Честный знак» заблокировал более 70 000 бутылок напитков из Армении
Честный знак» заблокировал более 70 тыс. бутылок питьевой воды и газированных напитков из Армении по поручению Роспотребнадзора. Об этом «Ведомостям» сообщили в пресс-службе компании.
Блокировка затронула отдельные партии минеральной питьевой лечебно-столовой воды «БЖНИ» (BJNI), природной питьевой воды (в том числе и детской) «Просто Азбука» и безалкогольных газированных напитков «Мохито».
«В настоящий момент реализация указанных Роспотребнадзором партий запрещена в розничных и онлайн-каналах до завершения всех необходимых проверок. Система маркировки интегрирована с каждой кассой страны, что позволяет мгновенно обеспечить механизм защиты потребителей», – отметил заместитель генерального директора Центра развития перспективных технологий (ЦРПТ) Реваз Юсупов.
Юсупов добавил, что с начала 2026 г. «Честный знак» предотвратил продажу 48 млн бутылок питьевой воды с нарушениями сроков годности и обязательных требований.
Причиной блокировки послужило возможное причинение вреда жизни и здоровью граждан РФ. По словам представителя пресс-службы, производители нарушили обязательные требования к продукции. При этом блокировка затрагивает только партии, произведенные в определенные даты, и не распространяется на остальную продукцию.
28 апреля «Честный знак» по поручению Роспотребнадзора заблокировал продажу газированной воды «Джермук», которая поставляется из Армении. Как сообщил Юсупов, в обороте находилось 338 000 бутылок. В Роспотребнадзоре объяснили свое требование «необходимостью принятия срочных мер по недопущению причинения возможного вреда жизни и здоровью граждан РФ».