Ռուսաստանի կառավարությունը եկրից շաքարի արտահանման ժամանակավոր արգելք է սահմանել. ՀՀ-ն բացառությունների շարքում է
Ռուսաստանում ժամանակավոր արգելք է սահմանվում եղեգնաշաքարի կամ ճակնդեղի շաքարի և քիմիապես մաքուր սախարոզայի արտահանման համար, հայտնում է ՌԴ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Սահմանափակումը կգործի մինչև 2024 թվականի օգոստոսի 31-ը: Չորս երկրների համար կառավարությունը բացառություններ է թույլ տվել. սահմանափակ ծավալներով մատակարարումները հնարավոր կլինեն՝ Հայաստան (սահմանաչափը կկազմի 28 հազար տոննա), Բելառուս (5 հազար տոննա), Ղազախստան (120 հազար տոննա) և Ղրղզստան (28,5 հազար տոննա):
Գյուղատնտեսության նախարարությանը հանձնարարվել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներ մատակարարումների ծավալները բաշխել արտաքին առևտրային գործունեության մասնակիցների միջև:
"Որոշումն ուղղված է ներքին պարենային շուկայի կայունության պահպանմանը",-բացատրել են կառավարությունում:

Правительство России ввело временный запрет на экспорт сахара из страны: РА входит в число исключений
В России вводится временный запрет на вывоз тростникового или свекловичного сахара и химически чистой сахарозы, сообщает пресс-служба правительства.
Ограничение будет действовать до 31 августа 2024 года. Для четырех стран правительство допустило исключения: поставки в ограниченных объемах будут возможны в Армению (лимит составит 28 тыс. т), Белоруссию (5 тыс. т), Казахстан (120 тыс. т) и Киргизию (28,5 тыс. т). Минсельхозу поручили распределить объемы поставок в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) между участниками внешнеторговой деятельности.
«Решение направлено на поддержание стабильности внутреннего продовольственного рынка», — объяснили решение в кабмине.