Հանրաքվեներ, որոնք կոչված են ժողովրդավարացնելու Հայաստանը
Իշխանական «վերևներում» խոսում են Հայաստանում հանրաքվեների կազմակերպման մասին, որոնք, մասամբ, կպատասխանեն հանրությանը հուզող մի շարք արդիական հարցերի: Ներքաղաքական լարվածությունը անջրպետ է դրել քաղաքական մի ամբողջ շարք գործընթացների հանդեպ և այդ գործընթացները չխափանելու համար պարզություն է հարկավոր: Մի քանի կարևոր հարցերում, կարծես, ուրվագծվել է հանրաքվե անցկացնելու գաղափարը, բայց դա ծնում է նոր հարցեր և անհարմարություններ: Մեր այս հոդվածում կփորձենք վերլուծել այն մի քանի ուղղությունները, որոնցում լուրջ հասարակական տարաձայնություններ են ուրվագծվել, որոնք, թվում է, կարելի է հաղթահարել միայն հանրաքվեների միջոցով:
Հանրաքվե Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցով
Թվում է, թե բոլորի համար պետք է պարզ լինի, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և փոխադարձ ճանաչման վերաբերյալ բանակցությունները ուղղակի այլընտրանք չունեն: Սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի ավարտից հետո պարզորեն կկանգնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցը: Կարող էր թվալ, թե այստեղ ամեն ինչ պարզ է: Իրականում, Հայաստանի բնակչության մեծ մասը նոր պատերազմ չի ուզում: Բոլորը հասկանում են, որ 2020թ. հետո հայկական բանակը պատրաստ չէ որևէ լուրջ պատերազմի: Պարզ չէ, թե երբ պատրաստ կլինի: Բազմահազարանոց հանրահավաքները բողոքում էին անարդար սահմանագծման դեմ: Բայց գործընթացը կասեցնել չկարողացան: Հայաստանի իշխանությունը հետ չի կանգնելու Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու մտքից մի շարք, արդեն հայտնի արտաքին ու ներքին պատճառներով: Այդ պայմանագրի կնքման ողջ պատասխանատվությունը մնացել է Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կառավարության վրա: Իշխանությունը տեսնում է, որ Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը չի մասնակցել բողոքի հանրաքվեներին և գործողոթյուններին, իսկ դա կարող է նաև նշանակել, որ լուռ մեծամասնությունը պաշտպանում է իշխանության քայելրը: Բայց բոլորն են հասկանում, որ դա միանշանակորեն այդպես գնահատելը ճիշտ չէ: Մեծամասնության լռությունը կարող է նշանակել ոչ միայն աջակցություն, այլև ապատիա, լուռ դժգոհություն և ինքնամեկուսացում: Պետք է քաջ հայտնի լինի, որ այսօրվա լուռ մեծամասնությունը վաղը կարող է ստանալ ընդդիմադիր կեցվածք և նրա այսօրվա դիրքորոշման վրա հենվելը ուղղակի ճիշտ չի լինի: Կասկածից վեր է, որ Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը սկզբունքորեն պոպուլիստական է և դա նշանակում է, որ նա իր բոլոր վճռական քայլերում հենվում է հասարակական ակտիվ մեծամասնությունից ստացվող համաձայնության ազդանշանների վրա: Ասում են, որ հաճախ կազմակերպվող հասարակական կարծիքի փակ և բաց հարցումները վճռական դեր ունեն իշխանությունների քաղաքական հայտարարությունների և դիրքորոշումների համար:
Ահա այս ելակետային պայմաններում իշխանությունը երևի կուզենար ստանալ միանշանակ և պարզ հասարակական աջակցություն անխուսափելի թվացող այնպիսի գործընթացում, ինչպիսին են հայ-ադրբեջանական և, այնուհետև, հայ-թուրքական բանակցությունները: Եթե իշխանությունները հասարակության քննարկմանն են ներկայացնում այս հարցերի վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու հարցը, ապա պետք է հասկանալի լինի, որ միայն հասարակական կարծիքի հարցումներով նրանք առաջնորդվել չեն ցանկանում կամ այլևս չեն կարող:
Մեր հոդվածներում դեռ երկու տարի առաջ մենք առաջ ենք քաշել այս զգայուն հարցերի կապակցությամբ հանրաքվե անցկացնելու խնդիրը: Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ հանրաքվեն պետք է ազատի իշխանության ձեռքերը խաղաղ գործընթացը ցանկացած փոխադարձ ընդունելիության սկզբունքով առաջ մղելու համար: Հայաստանի զիջումները թվում են անխուսափելի, եթե երկրի ներսում վճռական դիմադրության մթնոլորտ չլինի: Հարց է. ընդդիմադիր վերջին շարժումները նշանակու՞մ են արդյոք, որ նման մթնոլորտ կա: Սա բարդ հարց է, որի կապակցությամբ նույնպես բանավեճ կարող է ծավալվել: Այսպիսով, հանրաքվեն կարող է միաժամանակ պարզություն մտցնել այն հարցում, թե պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանը ստորագրելու խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ: Պարզ է, որ այդ ստորագրումից հետո արագորեն առաջ կգնա Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու և սահմանները բացելու գործընթացը: Հանրաքվեն երևի թե մի քանի տարվա ապահովության բարձիկ կարող է ստեղծել իշխանության համար, եթե նա իր ուզած ձևով կազմակերպի և հաջողությամբ ավարտի հանրաքվեի գործընթացը:
Հանրաքվե Եվրոպական միությանը անդամակցելու հարցում
Արևմտամետ քաղաքական գործիչները առաջ են մղում այս հարցով հանրաքվե կազմակերպելու գաղափարը: Պարզ է, որ հակառուսական տրամադրությունների աննախադեպ բորբոքման համապատկերում մարդկանց սիմպատիաները կարող են ուղղված լինել հիմա էլ դեպի Արևմուտք: Սա պազից էլ պարզ է, բայց այստեղ ևս հասարակական կարծիքի հարցումների արդյունքներին ապավինելը առանձնապես հեռանկարային չի թվում: Տեղին է հիշեցնել, որ ընդամենը վեց տարի առաջ հայկական հասարակության 86% աջակցում էր Ռուսաստանին: Այսօրվա հարցումները ցույց են տալիս, որ այդ թիվը իջել է մինչև 30%-ից ցածր: Նկատի ունենալով, որ հասարակական տրամադրությունները սկսել են արագորեն փոխվել, կարելի է մտածել նաև, որ դրանք այսուհետև էլի են փոխվելու: Ուրեմն հիմա է արևմտամետ իշխանության և նրան սատարող քաղաքական վերնախավերի կարծիքով հասունացել պահը, երբ պետք է ստանալ հասարակական աջակցություն դեպի Արևմուտք շարժվելու համար: Հետաքրքիր է, որ Հայաստանում ԵՄ-ին անդամակցության տրամադրություններ են տարածվում այն ժամանակ, երբ Վրաստանում առաջընթաց չեն տեսնում իրենց անդամակցության հարցում և փորձում են ավելի կենսունակ դիրքորոշումներ մշակել տարածաշրջանային գործընթացներում խաղաղորեն տեղավորվելու համար: Հայաստանի արևմտամետները շտապում են, որովհետև զգում են, որ հասարակական տրամադրությունները, ինչպես որ փոխվել են իրենց օգտին ընդամենը 2-3 տարում (ինչը սոցիոլոգները չէին կարող կանխատեսել) կարող են էլի փոխվել և մի քանի տարի հետո վերադառնալ նախկին ցուցիչներին: Դա կախված է այն բանից, թե ե՞րբ և ինչպե՞ս Ռուսաստանը կավարտի ուկրայինական ճգնաժամը, և դրանից հետո ի՞նչ կխոստանա ետխորհրդային տարածքի երկրներին: Ուրեմն հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման ամբողջ շրջանում բանավեճ է լինելու արևմտամետների և եվրասիական գաղափարի կողմնակիցների միջև: Ըստ ամենայնի հասարակության ակտիվ մասում իշխանությունը «կողմ» ստանալու դժվարություն չունի: Բայց շատ դժվար է կանխատեսել, թե ինչպես կպահի իրեն լուռ մեծամասնությունը: Պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը, լավ հասկանալով քայլի հետևանքները, իր վրա վերցնել պատասխանատվությունը արևտամետ իշխանության և արևմտամետ քաաքական ուժերի գործողությունների համար: Տարածաշրջանի երկրները (և ոչ միայն Ռուսաստանը) ուշադրությամբ հետևելու են այս հանրաքվեի գաղափարի առաջխաղացմանը և փորձելու են ազդել դրա վրա: Ամեն մեկը յուրովի:
Հանրաքվե սահմանադրական բարեփոխման վերաբերյալ
Արդեն երկու-երեք տարի է, ինչ նույն «վերևներում» խոսում են սահմանադրությունը փոփոխելու անհրաժեշտության մասին: Այդ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը շատ ակնառու է դարձել: Սահմանադրության ոգու և տառի նկատմամբ վերաբերմունքը ցույց է տալիս, որ կամ սահմանադրական բոլոր նորմերն անխտիր պետք է կատարվեն, կամ դրանցում փոփոխություն է անհրաժեշտ: Սակայն հասկանալի է դարձել, որ այդ փոփոխությունները շատ արագ չեն լինելու: Իրար գլխի հավաքված այն հարցերը, որոնց պարզաբանման համար իշխանություններին հարկավոր է հանրաքվեի միջոցով ստանալ հասարակության մեծամասնության աջակցությունը, շատ են և անպայմանորեն առաջ է գալիս հարց, թե ինչպե՞ս է տեխնիկապես այդ ամենը կատարվելու:
Առայժմ Հայաստանի ակտիվ գործող իշխանական և իշխանամետ քաղաքական ուժերն ու գործիչները զբաղված են հաշվարկելով, թե ի՞նչ է տալու այս և մյուս հարցերում հանրաքվեների կազմակերպումը: Ուզում ենք կրկին հիշեցնել, որ դեռևս 2021թ. մենք «Ազգ» թերթում առաջարկել ենք լրջորեն օգտվել խորհրդատվական հանրաքվեների ընձեռնած հնարավորություններից: Ժողովրդավարական պետություններում նույնիսկ 2%-ի տարբերությամբ հանրաքվեները հիմք են քաղաքական որոշումներ ընդունելու համար: Հիմա հարց է առաջանում, թե արդյոք Հայաստանում մի քանի տոկոսի տարբերությամբ ընդունած համազգային որոշումները կարող են բավարար լինել հասարակական համերաշխություն ձևավորելու և առկա ատելության ու առճակատման մթնոլորտը թուլացնելու համար: Ավելի պարզ ասած, կարելի՞ է արդյոք վստահ լինել, որ յուրաքանչյուր հանրաքվեից հետո բողոքի ալիքներ և բախումներ չեն լինի:
Հայաստանը տարածաշրջանի ամենափոքր երկիրն է և չի կարողանում, դժբախտաբար, մինչև հիմա բուժել իր պարտությունից ստացած վերքերը: Տարածաշրջանի հարևանները ուշիուշով հետևում են մեր երկրում ծավալվող քաղաքական գործընթացներին, փորձելով հասկանալ, թե ե՞րբ Հայաստանը ուշքի կգա:
Եթե վերոհիշյալ և այլ հարցերով հանրաքվեների գաղափարները միս ու արյուն ստանան և սկսվի դրանց կազմակերպման իրական աշխատանքը, պետք կլինի պարզորեն հասկանալ, թե դրանից Հայաստանը ավելի անվտանգ, կայուն և համախմբված կարո՞ղ է արդյոք դուրս գալ:
Հասարակական տրամադրությունների փոփոխության հարցը
Իսկապես որ, սոցիոլոգները պնդում են, որ կողմնորոշումների հարցում արագ տրամադրությունների փոփոխություն սպասել պետք չէ: Բայդ նրանք սխալվել են: Հայաստանում հասարակական տրամադրությունները սկսել են արագ փոփոխվել իշխանության քաղաքական գծի և երկրի ներսում քաղաքական քարոզչության ազդեցությամբ: Եթե հանրաքվեները կարողանան բաց հասարակական քննարկման ճանապարհ բացել աշխարհաքաղաքական նախապատվությունների կողմնակիցների միջև, հնարավոր է, որ Հայաստանը գա որևէ կառուցողական եզրահանգման: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է, որ, օրինակ, եվրասիական հայացքների կողմնակիցներին տեղ տրվի պետական և արևմտամետ առաջատար լրատվամիջոցներում ազատորեն արտահայտվելու համար: Պետք է, որ տարբեր գաղափարների կողմնակիցները ոչ թե կռվեն կամ ատելություն սերմանեն միմյանց նկատմամբ, այլ ձևավորեն կառուցողական փնտրտուքի մթնոլորտ հանուն կայունության և անվտանգության:
Հայաստանը չունի հանրաքվեների անցկացման մշակույթ: Հայաստանը չունի խաղաղ ներքին երկխոսության մշակույթ: Երկխոսության և բանավեճի իմիտացիան, որը մեզանում առկա է, չի թուլացնում առկա ատելության մթնոլորտը: Կառավարությունն է պատասխանատու այդ մթնոլորտի ձևավորման համար: Քաաքական իշխանությունն է պարտավոր ժողովրդավարական հիմքեր ստեղծել հասարակության ազատ կամարտահայտման համար: Իշխանությունը չի կարող ընդդիմության կամ բողոքող զանգվածի վրա գցել ժողովրդավարության դեֆիցիտի մեղքը: Այս պարզ դատողությունները գալիս են հաստատելու, որ իշխանությունը և ընդդիմությունը հասարակական բաց բանավեճի արդյունքում պետք է մի հասկանալի հայտարարի գան այն հարցում, որ հանրաքվեները մի քանի տարով հիմք են ստեղծելու քաղաքական գործընթացների համար: Ասում ենք մի քանի տարով, որովհետև հասնակում ենք, որ այդ տրամադրությունները դեռ էլի արմատապես կարող են փոխվել: Բայց խաղաղությունը, որը կստեղծի մի քանի տարվա հիմք, նույնպես կարևոր է քաղաքական արդիական գործընթացերը ծավալելու համար: Ուրեմն ասելը, թե մենք ուզում ենք հանրաքվե, ուրեմն մենք ժողովրդավար ենք, շատ քիչ է: Մենք պարտավոր ենք մտածել այն մասին, թե ի՞նչ բովանդակություն են ունենալու հանրաքվեների գործընթացները և ի՞նչ արդյունքի են հասցնելու հասարակական համերաշխության առումով:

Референдумы, которые призваны демократизировать Армению
Во властных “верхах” поговаривают об организации референдумов, которые частично ответят на несколько актуальных вопросов для общества. Внутриполитическое напряжение поставило стену на пути целого ряда политических процессов и для того, чтобы не саботировать эти процессы, нужна ясность. В некоторых важных вопросах, кажется, очерчены контуры идеи проведения референдума. Однако это вызывает новые вопросы и новые неудобства. В этой статье мы попытаемся проанализировать некоторые направления, в которых стали явными серьезные общественные разногласия, которые, кажется, можно преодолеть только при помощи референдумов.
Референдум по вопросу подписания мирного договора с Азербайджаном
Кажется, для всех должно быть ясно, что переговоры с Азербайджаном по вопросу мира и взаимного признания просто не имеют альтернативы. По окончании процесса делимитации и демаркации границ ясным образом встанет вопрос подписания мирного договора. Казалось, здесь все ясно. В действительности, большая часть населения Армении не хочет новой войны. Все понимают, что после 2020г. армянская армия не готова к какой-либо серьезной войне. Не ясно, когда она будет готова.
Многотысячные митинги протестовали против несправедливой демаркации. Однако они не смогли остановить процесс. Власти Армении не отступят от мысли подписания мирного договора с Азербайджаном по целому ряду известных внешних и внутренних причин. Вся ответственность подписания данного договора осталась на Николе Пашиняне и его правительстве. Власти видят, что большинство населения Армении не присоединилось к протестным действиям и это может также означать, что молчаливое большинство поддерживает шаги правительства. Но все понимают, что однозначно оценить это именно таким образом не правильно. Молчание большинства может означать не только поддержку, но и апатию, молчаливое недовольство или самоизоляцию, Должно быть хорошо известно, что сегодняшнее молчаливое большинство завтра может обрести оппозиционный облик. И опираться на его сегодняшнюю позицию было бы просто не правильно. Вне всякого сомнения, сегодняшняя власть Армении принципиально популистская и это означает, что она во всех своих решительных шагах будет опираться на сигналы одобрения, полученные от общественно активного большинства. Говорят, что очень часто проводимые открытые и закрытые опросы общественного мнения играют решительную роль в политических заявлениях и позициях властей.
Вот и в этих основополагающих условиях власти хотели бы получить однозначную ясную общественную поддержку в кажущемся очевидным процессом, каким являются армяно-азербайджанские и, затем, армяно-турецкие переговоры. Если власти представляют к обсуждению в обществе вопрос проведения референдума по данному вопросу, то должно быть ясно, что они не желают или не могут более опираться только на результаты опросов общественного мнения,
В наших статьях еще два года тому назад мы подчеркнули задачу важности проведения референдума по этим чувствительным вопросам. Мы хорошо понимаем, что референдум призван высвободить руки властей для продвижения вперед мирного процесса на основе любых взаимоприемлемых условий. Уступки Армении кажутся неизбежными, если в стране не будет атмосферы решительного противодействия. Остается вопросом, последние оппозиционные движения, на самом деле, означают ли, что в стране подобная атмосфера существует? Это сложный вопрос, по которому также может быть развернута дискуссия. Таким образом, референдум может одновременно внести ясность в вопрос, готова ли Армения подписать договор о мире с Азербайджаном? Ясно, что после этого подписания очень быстро встанет вопрос о нормализации отношений с Турцией и открытия границ. Может быть, референдум и создаст подушку безопасности для власти на несколько лет, если она в удобной для себя форме организует и успешно завершит его.
Референдум по вопросу членства в Европейском Союзе
Прозападные политические деятели продвигают идею организации референдума по данному вопросу. Ясно, что на фоне беспрецедентного разжигания антироссийских настроений симпатии людей могут быть направлены сейчас уже и в сторону Запада. Это очевидно. Однако и в этом вопросе уповать на результаты опросов общественного мнения особо не приходится. Уместно напомнить, что всего шесть лет тому назад 86% армянского общества поддерживало Россию. Сегодняшние опросы показывают, что эта цифра является даже ниже 30%. Имея ввиду, что общественные настроения начали быстро меняться, можно подумать также, что они будут меняться и в дальнейшем. Значит именно сейчас наступило время (по мнению прозападной власти и поддерживающих его политических элит) для получения общественной поддержки в стремлении движения в сторону Запада. Интересно, что в Армении распространяются настроения членства в ЕС в то время, когда в Грузии не видят прогресса в вопросе своего членства и стремятся выработать более жизнеспособные позиции для мирного подстраивания в региональных процессах. Прозападные деятели Армении спешат, потому что понимают, что общественные настроения, которые изменились в их пользу всего за два-три года (что социологи не могли предсказать) могут измениться снова и через несколько лет вернуться к прежним показателям. Это будет зависеть от того, когда и каким образом Россия разрешит Украинский кризис и после этого что пообещает странам постсоветского пространства. Таким образом, в процессе подготовки и проведения референдума будет проведена жесткая дискуссия между прозападными деятелями и сторонниками евразийской идеи. По сему власти не будут иметь трудности с получением поддержки активной части общества. Однако очень трудно спрогнозировать, как поведет себя молчаливое большинство? Готово ли большинство населения Армении (хорошо понимая последствия этого шага) взять на себя ответственность за действия прозападной власти и прозападных политических сил?
Страны региона (и не только Россия) внимательно будут следить за продвижением идеи этого референдума и попытаются повлиять на него. Каждый – по своему.
Референдум по вопросу конституционной реформы
Уже два-три года в тех же «верхах» поговаривают о необходимости изменений в конституции. Необходимость этих изменений стала вполне очевидной. Отношения к духу и букве конституции показывает, что или все нормы без исключения действующей конституции должны соблюдаться, или в них все-таки нужно внести изменения. Однако понятно стало, что эти изменения быстро внести не получится. Собранные в кучу вопросы, для уяснения которых властям необходимо через референдумы получить поддержку общественного большинства, многочисленны. И возникнет вопрос, как технически все это нужно реализовать?
Пока властные и провластные политичские силы и деятели заняты подсчетами, что можно ожидать от референдумов по этому и другим вопросам? Автор этих строк хотел бы напомнить, что еще в 2021г. в газете “Азг” мы предложили серьезным образом вопспользоваться возможностями совещательного референдума. В демократических странах результаты референдумов с разницей даже в 2% являются основой для принятия политических решений. Возникает вопрос, могут ли быть достаточны итоги референдумов с разницей в несколько процентов для принятия общенациональных решений, формирования гражданского согласия и ослабления атмосферы ненависти и конфронтации у нас в Армении? Выражаясь более ясно, можно ли быть уверенным, что после каждого референдума не будут нарастать волны протестов и иметь место столкновения?
Армения является самой маленькой страной в регионе и не может, к глубокому сожалению, до сих пор вылечить раны, полученные от последнего поражения. Соседи по региону внимательно следят за политическими процессами в нашей стране, пытаясь угадать, когда же Армения придет в себя.
Если идеи референдума по этому и другим вопросам будут реализованы и начнется работа по их организации, надо будет ясным образом понять, сможет ли Армния выйти из этого процесса, став более безопасной, стабильной и сплоченной?
Вопрос изменения общественных настроений
Действительно, социологи утверждают, что в вопросе ориентаций быстрого изменения настроений ожидать не стоит. Однако они ошиблись. В Армении общественные настроения начали быстро меняться под влиянием политического курса властей и политической пропоганды внутри страны. Если референдумы смогут открыть дорогу общественных обсуждений между сторонниками различных геополитических предпочтений, то, возможно, что Армения может прийти к конструктивному выводу. Однако для этого необходимо, чтобы сторонники евразийских идей могли бы участвовать во властных и прозападных ведущих средствах массовой информации и имели бы возможность свободного самовыражения. Нужно, чтобы сторонники разных идей не дрались между собой и не сеяли семена ненависти друг к другу, а формировали атмосферу позитивного поиска во имя стабильности и безопасности.
В Армении нет культуры проведения референдумов. В Армении нет культуры мирного внутреннего диалога. Иммитация диалога и дискуссии, которая существует среди нас, не способствует ослаблению атмосферы ненависти. Именно правительство ответственно за создание позитивной атмосферы. Политическая власть обязана создать демократические основы для свободного волеизъявления общества. Власти не могут переложить на оппозицию или протестующие массы ответственность за дефицит демократии. Эти ясные размышления призваны подтвердить, что власть и оппозиция должны прийти к ясному итогу в результате открытой общественной дискуссии по вопросу о том, что референдумы на несколько лет создадут возможность для протекания политических процессов. Мы говорим о нескольких годах, потому что понимаем, что эти настроения еще могут меняться. Однако мир, который создаст возможности для работы на некоторое время тоже важен для нормального протекания политических процессов. Значит говорить, что мы хотим провести референдум, и, значит, мы демократы, очень и очень недостаточно. Мы обязаны думать о том, какое же содержание получат референдумы и к какому итогу мы придем в смысле нашей общественной солидарности.