ՀՀ ԿԲ-ն պետք է վերահսկի անշարժ գույքի նվիրաբերրությունները. կառավարություն
ՀՀ Կենտրոնական բանկը պետք է վերահսկի անշարժ գույքի նվիրաբերությունները։ Այս մասին Ազգային ժողովում, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, «Փողերի լվացման դեմ պայքարի եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ եւ վերջնական ընթերցման ժամանակ, հոկտեմբերի 16-ին ասել է արդարադատությանփ փոխնախարար Արա Մկրտչյանը։
Փոփոխությունները ենթադրում են, որ ԿԲ կուղարկվեն տվյալներ անշարժ գույքի նվիրաբերման բոլոր գործարքների մասին։
Դա, նախաձեռնության հեղինակների կարծիքով, թույլ կտա մշտադիտարկել այն ռիսկերը, որոնք կապված են փողերի լվացման եւ անօրինաբար ձեռք բերված գույքի լեգալացման հետ։

Правительство: Центробанк Армении должен контролировать дарственные на недвижимость
Центробанк Армении должен контролировать дарственные на недвижимость. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения во втором и окончательном чтении законопроекта о внесении изменений и дополнений в закон «О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма» заявил 16 октября заместитель министра юстиции республики Ара Мкртчян.
Изменения предполагают, что в ЦБ будут направляться данные обо всех сделках по дарению недвижимости.
Это, по мнению авторов инициативы, позволит мониторить риски, связанные с отмыванием денег и легализаций незаконно приобретенного имущества.