Ջրառի, հորատման և արտեզյան ավազանի արդյունավետ կառավարման գործընթացը ռազմավարական խնդիր է. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր շարունակվել է Շրջակա միջավայրի նախարարության 2022 թ. գործունեության հաշվետվության քննարկումը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, նախարարության ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետ Փաշինյանին մանրամասներ են ներկայացվել Շրջակա միջավայրի նախարարության մի շարք ծրագրերի ընթացքի վերաբերյալ, մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են ոլորտային բարեփոխումները:
Զեկուցվել է, որ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում 2018-2022թթ. ջերմաարդիականացվել է շուրջ 140 շենք, որից 100-ը՝ բնակելի: Նախաձեռնվել են ծրագրի արդյունավետության բարձրացմանը միտված քայլեր: Ներկայացվել են նաև շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման գործընթացի բարելավման ուղղությամբ աշխատանքները: Վարչապետը նշել է, որ նշված ծրագրերի հաջող իրականացումը Կառավարության առաջնահերթությունների շարքում է և հանձնարարել պատասխանատուներին դրանք պահել ուշադրության կենտրոնում:
Կառավարության ղեկավարին են ներկայացվել խորքային հորերի լուծարման և/կամ կոնսերվացման ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները, նշվել է, որ դրանց քանակը հստակեցվել է, այժմ ամփոփվում են աշխատանքների իրականացման և տեխնիկական վերահսկողության համար անցկացված մրցույթները: Զեկուցվել է արտեզյան ավազանի վիճակի և գետային էկոհամակարգերի պահպանության մասին: Վարչապետն ընդգծել է, որ ջրառի, հորատման և արտեզյան ավազանի արդյունավետ կառավարման գործընթացը ռազմավարական խնդիր է, և հանձնարարել է առաջ շարժվել տեսանելի, չափելի գործողությունների ծրագրով:
Տեղեկատվություն է ներկայացվել Սևանա լճի մակարդակի բարձրացման, ափամերձ հատվածի մաքրման աշխատանքների, հանրային լողափերի բարեկարգման ու կազմակերպման ուղղությամբ իրականացված քայլերի, ինչպես նաև սիգ ձկնատեսակի արդյունագործական որսի համակարգի, «Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման» հիմնադրամի հետագա գործունեության, կողակ ձկնատեսակի վերականգնման ծրագրերի վերաբերյալ: Ի թիվս մյուս միջոցառումների՝ նշվել է, որ հաշվետու տարում սիգի արդյունագործական որսի ծրագրի շրջանակում պետության հետ համագործակցող ձկնորսների թիվը հասել է 800-ի, 2022 թվականից արգելվում է սիգի ձկնկիթի արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից։ Նախատեսվում է այս տարի ամռանը ունենալ ևս 3 հանրային լողափ՝ համապատասխան կահավորմամբ և անվճար ծառայությունների ցանկով: Աշխատանք է տարվում կեղտաջրերի մաքրման կայանների արդիականացման ուղղությամբ:
Քննարկման առարկա են դարձել նաև բնության հուշարձանների հայտնաբերման ու սահմանման, ՊՈԱԿ-ների կառավարման ու գործունեության արդյունավետության բարձրացման, ընդերքօգտագործման թափոնների ռեկուլտիվացման, անտառտնկման ուղղությամբ կատարված միջոցառումները: Նշվել է, որ թույլատվական փաստաթղթերի՝ լիցենզիաների էլեկտրոնային համակարգի ներդրմամբ զգալիորեն կրճատվել են դրանց տրամադրման ժամկետները։
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, կարևորել է ոլորտային ուղղություններով ռազմավարական տեսլականի հստակեցումը, ինչպես նաև միջազգային առաջադեմ փորձի ուսումնասիրությունը և միջգերատեսչական համագործակցությունը: Կառավարության ղեկավարը պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է անտառտնկման ծավալների ավելացման անհրաժեշտության վրա և հանձնարարել ներկայացնել կոնկրետ գործողությունների ծրագիր՝ տնկանյութի արտադրության խթանում, ներմուծում և մյուս բաղադրիչները ներառելով: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է բնության հատուկ պահպանվող տարածքների ծառայության ներդրմանը՝ նշելով, որ վերջինիս գործունեության հիմքում պետք է դրվեն նոր չափանիշներ և սկզբունքներ: Վարչապետ Փաշինյանը նաև հանձնարարել է ակտիվ հանրային իրազեկում իրականացնել Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերի ու բարեփոխումների մասին:

Завершено обсуждение доклада о деятельности министерства окружающей среды за 2022 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжено обсуждение доклада о деятельности министерства окружающей среды за 2022 год.
В совещании приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, министр окружающей среды Акоп Симидян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Премьер-министру Пашиняну были представлены подробности о ходе реализации ряда программ министерства окружающей среды. Состоялся обмен мнениями, в ходе которого были обсуждены отраслевые реформы.
Было доложено, что в рамках программы “Снижение рисков инвестиций, направленных на энергоэффективную модернизацию зданий” в 2018-2022 гг. было термомодернизировано около 140 зданий, из них 100 жилых. Начаты шаги по повышению эффективности программы. Также были представлены работы по совершенствованию процесса оценки воздействия на окружающую среду. Премьер-министр отметил, что успешная реализация указанных программ является одним из приоритетов правительства, и поручил ответственным лицам держать их в центре внимания.
Главе правительства были представлены результаты исследования, проведенного в области ликвидации и/или консервации глубоких скважин, было отмечено, что уточнено их количество, в настоящее время подводятся итоги тендеров на выполнение работ и технического контроля. Было доложено о состоянии артезианского бассейна и сохранении речных экосистем. Премьер-министр подчеркнул, что процесс забора воды, бурения и эффективного управления артезианским бассейном является стратегическим вопросом и поручил двигаться вперед с видимым, измеримым планом действий.
Была представлена информация о предпринимаемых шагах по поднятию уровня воды в озере Севан, очистке прибрежной территории, благоустройству и организации общественных пляжей, а также продуктивной системе отлова сига, дальнейшей деятельности фонда “Восстановление запасов севанской форели и развитие рыбного хозяйства” и программы восстановления храмули. В числе прочих мероприятий было отмечено, что в отчетном году количество рыбаков, сотрудничающих с государством в рамках программы промышленной охоты на сигу, достигло 800, с 2022 года запрещен вывоз икры сиги из Республики Армения. Этим летом планируется открыть еще 3 общественных пляжа с соответствующим инвентарем и перечнем бесплатных услуг. Ведутся работы по модернизации станций очистки.
Были обсуждены принимаемые меры по обнаружению и определению памятников природы, повышению эффективности управления и деятельности ГНКО, рекультивации отходов недропользования, лесоразведению. Было отмечено, что с внедрением электронной системы выдачи лицензий сроки выдачи значительно сократились.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр подчеркнул важность уточнения стратегического видения по отраслевым направлениям, а также изучения передового международного опыта и межведомственного взаимодействия. Глава правительства обратил внимание ответственных лиц на необходимость увеличения объемов лесоразведения и поручил представить конкретный план мероприятий, в том числе по части стимулирования производства посадочного материала, импорта и по другим компонентам.
Никол Пашинян коснулся введения службы особо охраняемых природных территорий, отметив, что в основу деятельности последней должны быть положены новые стандарты и принципы. Премьер-министр Пашинян также поручил проводить активное информирование общественности о программах и реформах, осуществляемых министерством окружающей среды.