2023 թվականին Հայաստանի գործարար ակտիվությունը կշարունակի աճել․ Մանասերյան
Ռուսական ռուբլու արժեզրկումը հանգեցրել է նրան, որ Ռուսաստանի բնակչության գնողունակությունը նվազել է, դրա արդյունքում Հայաստանից ռուսական շուկա ապրանքների արտահանման ծավալները կրճատվում են, իսկ ռուբլու արժեզրկման պատճառով հայկական արտադրանքը կարող է դառնալ անմրցունակ ռուսական շուկայում։ Նման կարծիք  «Հայաստանի շահերն ու սպասելիքը եվրասիական ինտեգրման գործընթացից» թեմայով Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղում հրապարակային դասախոսության ժամանակ հայտնեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսագիտության դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը։
Ըստ նրա՝ ռուսական կապիտալի մասնակցությունը մեր տնտեսության մեջ բավականին մեծ է։ «Իսկ նման իրավիճակում ներդրումները նույնպես կնվազեն, քանի որ նման պատժամիջոցների դեպքում Ռուսաստանը չի կարող նույն տեմպերով ներդրումային ծրագրեր իրականացնել մեր երկրում։ Ռուսական կապիտալը մեծ մասնաբաժին ունի նաև բանկային համակարգում, ուստի այստեղ էլ կարող են նաև խնդիրներ առաջանալ։ Իսկ եթե պատժամիջոցները երկար պահպանվեն, ապա խնդիրները կարող են մեծանալ։ Իհարկե, Ռուսաստանը այն երկիրը չէ, որտեղ պատժամիջոցները միակողմանի ազդեցություն կունենան»,- նկատեց փարձագետը։
Նրա կարծիքով, 2022 թվականի որոշ միտումներ կարող են շարունակվել մինչև 2023 թվականը։ «Վստահ կարելի է կանխատեսել գործարար ակտիվության հետագա աճ, որն այս անգամ կարող է լինել ինը տոկոսից ցածր, եթե չլինեն արտաքին նպաստող գործոններ և նախադրյալներ: Մեր կանխատեսումները թվերով որոշակիորեն տարբերվում են միջազգային ազդեցիկ կազմակերպությունների կանխատեսումներից, սակայն դրանք համընկնում են դրական միտումների կանխատեսումների հետ։ Այսպես, ՎԶԵԲ-ն անցած տարվա սեպտեմբերին կանխատեսել էր Հայաստանի տնտեսության 8% աճ 2022 թվականին, իսկ 2023 թվականին՝ տեմպերի դանդաղում մինչև 4%։ Այս փուլում նշված կանխատեսումը մնում է անփոփոխ՝ 4% մակարդակում։ Առևտրի և ծառայությունների աճը երկնիշ է. Ռուսաստանից զգալի թվով մարդկանց և բիզնեսների ներհոսքը մեծացրել է ծառայությունների պահանջարկը՝ զուգորդված տրանսֆերտների ներհոսքի զգալի աճով։ Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տվյալների՝ 2022 թվականին հանրապետության ՀՆԱ-ի իրական աճը կազմել է 14%։ Պետական ​​բյուջեով նախատեսված էր 7% աճի ցուցանիշ, ինչպես նաև գնաճի 4% աճ (± 1,5%): ) Մինչդեռ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) 2022 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը կանխատեսել է 11%, Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) և Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ)՝ մինչև 7%, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ)՝ 8%, իսկ Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ)՝ 12,5%։ ($1 — 395,88 դրամ փոխարժեքի դեպքում):Անցած տարվա դեկտեմբերին ՀՀ Կենտրոնական բանկը կանխատեսել էր, որ 2022 թվականի վերջում երկրի տնտեսությունը կաճի 12,9%-ով, իսկ գնաճը կկազմի 9-9,5%։ Համաշխարհային բանկը կանխատեսում է, որ 2023 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 4,1%»,- պարզաբանեց Մանասերյանը։
Նրա կանխատեսմամբ, հավասարակշռված և նպատակաուղղված տնտեսական քաղաքականության դեպքում Հայաստանում կարող են շարունակվել դրական միտումները։ «Կարելի է նաև կանխատեսել, որ եթե կառավարությանը հաջողվի գրավիչ պայմաններ ստեղծել Ռուսաստանից եկած ձեռներեցների համար, ապա Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության կնքումից հետո, եթե մնա ներդրված կապիտալի նույնիսկ 10%-ը, Հայաստանի տնտեսությունը կկարողանա պահպանել կայուն աճի տեմպերը։ Ի վերջո, կարևոր է, որ գործարար ակտիվության աճի ձեռք բերված մակարդակը պահպանվի։ Երկարաժամկետ տնտեսական աճի հեռանկարները բարելավելու համար կառավարությունը և մասնավոր հատվածը պետք է մեծ ուշադրություն դարձնեն գործարար միջավայրի դիմադրողականության ձևավորմանը, արդյունավետ տնտեսական դիվերսիֆիկացմանը և կառավարման բարելավմանը»,- եզրափակեց փորձագետը:

В 2023 году деловая активность Армении продолжит расти: Манасерян
Девальвация российского рубля привела к тому, что покупательная способность населения России снизилась, в результате чего сокращается объем экспорта товаров из Армении на российский рынок, а из-за девальвации рубля армянская продукция может стать неконкурентоспособной на российском рынке. Такое мнение во время цикла публичных лекций на тему «Интересы и ожидания Республики Армения от участия в процессе евразийской интеграции» в Иджеванском филиале Ереванского государственного университета выразил член Евразийского экспертного клуба, доктор экономических наук Татул Манасерян.
Он отметил, что участие российского капитала в экономике РА достаточно велико. И в сложившейся ситуации уменьшатся и российские инвестиции, потому что на фоне санкций Россия не сможет такими же темпами реализовывать инвестиционные проекты в Армении.
«Российский капитал имеет большую долю и в банковской системе РА, поэтому здесь также могут возникнуть проблемы. И если санкции будут сохраняться долго, то проблем может быть больше. Конечно, Россия не та страна, где санкции будут иметь односторонний эффект. Страдает от этого и Запад»,- отметил эксперт.
При этом он в 2023 году спрогнозировал продолжение роста деловой активности, который, однако, может быть ниже девяти процентов, если не возникнут внешние способствующие факторы и предпосылки. «Наши прогнозы несколько отличаются в цифрах от прогнозов влиятельных международных организаций, однако совпадают с прогнозами в плане положительных тенденций. Так, ЕБРР в сентябре прошлого года прогнозировал рост экономики Армении на 8% в 2022 году и замедление до 4% в 2023 году. На данном этапе упомянутый прогноз остается неизменным – на уровне 4%. Рост в сферах торговли и услуг выражен двузначными числами. Приток значительного количества людей и предприятий из России повысил спрос на сферу услуг, сочетающийся со значительным увеличением притока денежных переводов. По оценке Министерства экономики Армении, за 2022 год реальный рост ВВП республики составил 14% при заложенном в госбюджете показателе в 7%, а также прогнозе по инфляции на уровне 4% (±1,5%).  Между тем, Международный валютный фонд (МВФ) прогнозировал экономический рост Армении в 2022 году на уровне 11%, Всемирный банк (ВБ) и Азиатский банк развития (АБР) – до 7%, Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) – 8%, а Евразийский банк развития (ЕАБР) — в 12,5%. $1 – 395,88 драма). Напомним, что экономический рост Армении в госбюджете на 2022 год предусмотрен в размере 7%, а инфляция заложена на уровне 4% (±1,5%). В декабре прошлого года ЦБ Армении прогнозировал, что экономика страны по итогам 2022 года вырастет на 12,9%, а инфляция составит 9-9,5%. ВБ прогнозирует, что экономический рост в Армении в 2023 году составит 4,1%. Все указанные прогнозы важно рассмотреть также в контексте тенденций развития мировой экономики. В частности, в 2023 году рост мировой экономики замедлится до 1,7%, а не до 3%, как ожидалось полгода назад»,- детализировал эксперт.
По его словам, положительные тенденции в Армении могут продолжаться в случае взвешанной и целенаправленной экономической политики. «Если правительство РА сумеет создать привлекательные условия для предпринимателей из России, то после заключения мира между Россией и Украиной, экономика Армении сумеет поддержать устойчивые темпы роста. Важной задачей, на наш взгляд, является поддержание достигнутого уровня роста деловой активности. Для улучшения долгосрочных перспектив экономического роста, государству и частному сектору необходимо обратить пристальное внимание повышению устойчивости к изменению климата, стимулированию эффективной экономической диверсификации и повышению эффективности государственного управления»,- подытожил Манасерян.