Ճարտարապետության ոչնչացումը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է. «Մեդուզա»
«Մեդուզա» պարբերականը պատմել է Լեռնային Ղարաբաղում ճարտարապետական հուշարձանների ոչնչացման մասին Ադրբեջանի ագրեսիայից եւ նրա տարածքի հետագա օկուպացումից հետո։
Պարբերականը, մասնավորապես, գրել է, որ Արցախի դեմ սեպտեմբերի 19-ի զինված ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը սկսել է գնդակոծել նրա ողջ տարածքը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։ Չնայած քաղաքի վրա գրոհից հետո տեղեկատվական գործակալությունները հրապարակել են լուսանկարներ եւ տեսանյութեր վնասված բնակելի տներով, ՄԱԿ ներկայացուցիչները, որոնք այստեղ են եկել երկու շաբաթ անց, հայտարարել են, որ Ստեփանակերտում ոչ մի նշանակալի ավերածություն չեն տեսել։ Գրոհի հետեւանքով Արցախից հեռացել է գրեթե ողջ հայ բնակչությունը։
Շուտով նոր տեղեկություններ հայտնվեցին կորուստների մասին։ Ամերիկացի հնագետների հիմնած Caucasus Heritage Team (CHW) կազմակերպությունը, որը հետեւում է հուշարձանների վիճակին արբանյակային լուսանկարներով եւ այլ բաց տվյալներով, նշում է, որ 2023թ աշնանը շարունակվել են հայկական գերեզմանոցների փլուզումները. 2020-ից ի վեր Ղարաբաղի տարածքում տուժել են դրանցից վեցը։ Հայկական գերեզմանոցի վերջին վնասումը նկատել են Շուշի քաղաքում։
Բացի այդ, Շուշիում շինարարության ժամանակ վնասել են 1838թ. կառուցված Մեղրեցոց Սուրբ Տիրամոր եկեղեցու ավերակները։ Նոյեմբերի 3-ի արբանյակային լուսանկարում երեւում է, որ շենքի հիմքը տեղաշարժել են, հավանաբար, ծանր տեխնիկայի օգնությամբ, իսկ տեղանքը «վերածել աղբանոցի»։

Медуза: разрушение архитектуры в Нагорном Карабахе продолжается
Издание «Медуза» рассказало о разрушении памятников архитектуры в Нагорном Карабахе в результате агрессии Азербайджана и последующей оккупации его территорий.
Издание, в частности, пишет, что в ходе вооруженной агрессии против Арцаха 19 сентября Азербайджан принялся обстреливать всю его территорию, в том числе столицу Степанакерт. Несмотря на то, что после атаки на город информационные агентства опубликовали фото и видео с поврежденными жилыми домами, представители ООН, прибывшие на место через две недели, заявили, что не увидели в Степанакерте никаких значительных разрушений. В результате атаки из Арцаха уехало практически все армянское население.
Вскоре появились новые сообщения об утратах. Основанная американскими археологами организация Caucasus Heritage Team (CHW), которая следит за состоянием памятников по спутниковым снимкам и другим открытым данным, указывает, что осенью 2023-го продолжились разрушения армянских кладбищ — с 2020 года на карабахской территории пострадали шесть из них. Последнее повреждение армянского кладбища заметили в городе Шуши.
Кроме того, в Шуши во время строительства повредили руины церкви Святой Богородицы Мегрецоц 1838 года. На спутниковом снимке от 3 ноября видно, что фундамент здания передвинули, вероятно, с помощью тяжелой техники, а само место «превратили в свалку».