Հայկական կողմը զորք և զինամթերք չի տեղափոխել Ստեփանակերտ-Լիսագոր ճանապարհով. Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր հայկական կողմը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, զորք և զինամթերք է տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղաբալիշեն-Լիսագոր անտառային ճանապարհով: Այս մասին հաղորդում է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը:
Իրականում, խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում միայն քաղաքացիական անձանց և հումանիտար բեռների տեղափոխություն Արցախի բնակավայրերի միջև:
Հիշեցնենք, որ Շուշիի շրջանի որոշ գյուղերի հետ մայրաքաղաքի բնականոն հաղորդակցությունն ընդհատվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին արգելափակելու պատճառով:
Հաշվի առնելով այդ լեռնային ճանապարհի աշխարհագրական բարդ ռելիեֆը՝ երթևեկությունը կազմակերպվում է մեծ ու բարձր մեքենաներով, որոնք ադրբեջանական կողմը փորձ է անում ներկայացնել որպես ռազմական նշանակության փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներ:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթը՝ ամրագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Հաշվի առնելով մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը Արցախի ոստիկանների վրա և առաջացած լրացուցիչ անվտանգային ռիսկերը՝ ռուսական կողմն ապահովել է քաղաքացիական անձանց ու բեռների անվտանգ տեղաշարժը:

МВД Арцаха опровергло слухи, распространяемые Азербайджаном о переброске из Армении в Арцах войск и боеприпасов
Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, что армянская сторона в сопровождении российских миротворцев по лесной дороге Степанакерт-Хайбалишен-Лисагор перебрасывает войска и боеприпасы.
Как сообщает InfoPort.am, со ссылкой на заявление Министерства внутренних дел Республики Арцах, на самом деле, в сопровождении миротворческого контингента по этой дороге происходит только перевозка гражданских лиц и гуманитарных грузов между населенными пунктами Арцаха.
«Нормальное сообщение столицы с некоторыми селами Шушинского района было прервано с 12 декабря 2022 года из-за блокировки Азербайджаном межгосударственной магистрали Степанакерт-Горис.
«Учитывая сложный географический рельеф этой горной дороги, движение по ней организуется на больших, высоких автомобилях, которые азербайджанская сторона пытается представить в качестве транспортных средств военного назначения. Учитывая и диверсионное нападение 5 марта на полицейских Арцаха и возникшие дополнительные риски безопасности, российская сторона обеспечивает безопасное передвижение гражданских лиц и грузов», - говорится в заявлении МВД Арцаха.