Ռուսաստանը Լաչինի միջանցքում իրավիճակի շուտափույթ հանգուցալուծման հույս ունի․ Զախարովա
Մենք կողմ ենք Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակմանը։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք կողմ ենք Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակմանը։ Համապատասխան ջանքեր են գործադրվում ՌԴ պաշտպանության նախարարության, խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության կողմից՝ մեր գերատեսչության հետ փոխգործակցությամբ։ Մեր հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերներն այդ կապակցությամբ մանրամասն առաջարկներ ունեն։
Խաղաղապահները տեղում լուծում են սննդով, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ղարաբաղցիներին ապահովելու հարցերը, օրական տասնյակ տոննա մարդասիրական բեռ է ներկրվում։
Եվ մենք ակնկալում ենք իրավիճակի շուտափույթ հանգուցալուծում՝ հայ-ադրբեջանական երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումն առաջ մղելու նպատակով  եւ  բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա»,-հայտարարել է Զախարովան։ Ընդ որում, նա չի պատասխանել հարցին, թե ինչպես է գնահատում Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։

МИД РФ: Москва выступает за полное разблокирование Лачинского коридора
Россия выступает за полное разблокирование Лачинского коридора, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга.
"Мы выступаем за полное разблокирование Лачинского коридора, соответствующие усилия прилагаются министерством обороны нашей страны, командованием миротворческого контингента во взаимодействии с нашим ведомством", - сказала Захарова.
У армянских и азербайджанских коллег, по ее словам, имеются детальные предложения на этот счет.
"На земле миротворцы решают вопросы обеспечения карабахцев продуктами питания, товарами первой необходимости, ежедневно завозятся десятки тонн гуманитарного груза", - отметила российский дипломат.
По ее словам, Москва ожидает скорейшего урегулирования ситуации в целях продвижения нормализации отношений между Ереваном и Баку на основе комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне.