Արցախի նախագահը ողջունել է Գերմանիայի կանցլերի՝ ղարաբաղյան հիմնահարցը ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա լուծելու մասին հայտարարությունը
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը առ այն, որ ղարաբաղյան հիմնահարցը այդ թվում պետք է լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հավասարազոր սկզբունքի հիման վրա: Այս առնչությամբ ԱՀ նախագահը թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է․
«Մենք ողջունում ենք Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը առ այն, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ կերպով՝ տարածքային ամբողջականության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հավասարազոր սկզբունքների հիման վրա: Հակամարտության կարգավորումը հնարավոր չէ առանց ամբողջությամբ հաշվի առնելու մեր ժողովրդի հիմնարար և հավաքական իրավունքները»։
Նշենք, որ նախօրեին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման գործում Գերմանիան նաև ինքնորոշման իրավունքի կողմնակից է:

Президент Арцаха приветствовал заявление канцлера Германии о решении карабахской проблемы на основе принципа самоопределения наций
Президент Арцаха Араик Арутюнян приветствовал заявление канцлера Германии Олафа Шольца о том, что карабахский вопрос, в том числе, должен быть решен на основе равноправного принципа права народа Нагорного Карабаха на самоопределение. В связи с этим президент Республики Арцах написал в своем микроблоге в Twitter:
«Мы приветствуем заявление канцлера Германии Олафа Шольца о том, что карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем на основе равноправных принципов территориальной целостности государств и права народа Нагорного Карабаха на самоопределение. Урегулирование конфликта невозможно без полного учета основных и коллективных прав нашего народа».
Отметим, что накануне канцлер Германии Олаф Шольц на совместной пресс-конференции после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявил, что в деле мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта Германия является также сторонником права народа на самоопределение.