Կարմիր շուկայի և Թաղավարդի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել բնակելի տների ուղղությամբ
Փետրվարի 11-ին՝ ժամը 05:50-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել դիտարկվող բնակելի տների ուղղությամբ։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում հայտնել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
«Հաշվի առնելով բնակավայրերի և ադրբեջանական դիրքերի մինչև առկա հեռավորությունը և այն, որ գյուղի բնակելի հատվածը ուղիղ դիտարկվում է ադրբեջանական դիրքերից, անհերքելի է այն հետևությունը, որ ադրբեջանական կողմը ուղիղ թիրախավորել է խաղաղ բնակիչների տները, որի հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ՝ տան պատեր, տանիքներ։
Խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելուն ուղղված նույն գործողությունների ընթացքում խոցվել է նաև Կարմիր շուկա համայնքի բնակչի տան պատուհանը, իսկ գնդակը ներթափանցել է տան հյուրասենյակ, որտեղ էին գտնվում կրակոցների ձայնից քնից արթնացած տանտիրոջ անչափահաս երեք երեխաները և կինը:
May be an image of 1 person, seedlings and outdoors\
Հատկանշական է, որ նկարագրված դեպքը վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի պարբերական ահաբեկչական ակտիվացած գործողությունների հերթական դրսևորումն էր:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը նորից փաստում է, որ Արցախի խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական զինված հենակետերը և դրանց միջոցով իրացվող հայատյաց ու ահաբեկչական գործողությունները ուղիղ և անառարկելի սպառնալիք են Արցախի բնակչության իրավունքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի համար:
May be an image of outdoors and indoor
Վերահաստատում եմ այն պնդումը, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողությունները կրում են պարբերական ու համակարգված բնույթ, որն նպատակաուղղված է վախի, հուսահատության մթնոլորտ ձրավորելու Արցախում։
Ադրբեջանը շարունակելու է Արցախը ժողովրդի դեմ ուղղված իր հանցավոր փորձերը, քանի դեռ միջազգային հանրությունը միաձայն չի դատապարտել մարդկության դեմ ուղղված ադրբեջանական բացահայտ անօրինականությունները»,- ասված է Արցախի ՄԻՊ-ի գրառման մեջ:

Азербайджан вновь обстрелял жилые дома в селах Кармир Шука и Тахавард, одна из пуль попала в гостиную дома, где находились трое несовершеннолетних детей: Омбудсмен Арцаха
11 февраля около 05:50 с азербайджанских позиций, расположенных по соседству с общинами Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района Республики Арцах, были произведены выстрелы в направлении жилых домов, сообщает Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«Учитывая расстояние от азербайджанских позиций до населенных пунктов и то, что часть села находится под прямым обозрением азербайджанских ВС, неопровержим вывод о том, что азербайджанская сторона прямо целилась на дома мирных жителей, вследствие чего были повреждены дома, их стены и крыши.
Одна пуля попала в окно одного из домов села Кармир Шука, проникла в гостиную, где находились трое несовершеннолетних детей и их мать, которые проснулись от выстрелов. Все эти действия Азербайджана однозначно направлены на запугивание жителей приграничных сел Арцаха.
Данный случай за последние дни стал очередным проявлением периодически активизировавшихся террористических действий азербайджанских вооруженных сил против мирного населения Арцаха.
May be an image of 1 person, seedlings and outdoors
Защитник прав человека Республики Арцах вновь констатирует, что расположенные вблизи мирных населенных пунктов Арцаха азербайджанские вооруженные опорные пункты и осуществляемые ими армяноненавистнические и террористические действия являются прямой и неоспоримой угрозой для прав населения республики, в частности, для права на жизнь.
Подтверждаю утверждение о том, что преступные действия Азербайджана носят систематический и системный характер, направленный на формирование в Арцахе атмосферы страха и отчаяния.
Азербайджан продолжит свои преступные действия против народа Арцаха, пока международное сообщество единогласно не осудит откровенные беззакония Баку против человечества»,- говорится в сообщении.