Հումանիտար աղետը կարող է հանգեցնել նոր պատերազմի Եվրոպայի սահմանին․ National Journal-ը՝ Արցախում իրավիճակի մասին
Եվրասիայում հումանիտար աղետ է ծավալվում, եւ օրենսդիրները իրավապաշտպանների հետ միասին պահանջում են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմից պատասխան միջոցներ ձեռնարկել։ Այս մասին գրել է National Journal պարբերականը։
Հոդվածի հեղինակ Քրիստինա Մազան հիշատակել է հինգշաբթի տեղի ունեցած լսումները Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեում, Արցախում ճգնաժամի հարցի վերաբերյալ։
«Իրավապաշտպանները եւ իրավունքի ոլորտի փորձագետները հավաստիացնում են, որ երկրում տեղի է ունենում էթնիկական զտում։ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Բոբ Մենենդեսն աջակցել է այս տեսակետին՝ Սենատի նիստում հայտարարելով, որ Ալիեւը եւ նրա վարչակարգը «փորձում են սովամահ անել այդ մարդկանց կամ հասցնել քաղաքական հնազանդման»։ Հինգշաբթի օրվա լսումների ժամանակ Մենենդեսը հարցրել է, թե ինչու վարչակազմը չի օգտագործում պատժամիջոցներ այն վարքագծի դեմ, որը ենթակա է պատժամիջոցների։
Դեւիդ Ֆիլիպսը Կոլումբիայի համալսարանի մարդու իրավունքների հետազոտման ինստիտուտից հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է օգտագործի պատժամիջոցներ ըստ «Մագնիտսկու օրենքի», որոնցով արգելվում է ԱՄՆ մուտքը եւ սառեցվում ակտիվները, ինչպես նաեւ այլ իրավական մեխանիզմեր Ալիեւին անձնական պատասխանատվության ենթարկելու նխատակով՝ Արցախի բնակիչներին սովի մատնելու համար»,- նշել է  հոդվածի հեղինակը։
Մազան ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունն Արցախը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս, բայց այդ տարածքի բնակչության մեծ մասը էթնիկ հայեր են։
«Այս իրավիճակը Խորհրդային Միությունից մնացած ժառանգություն է, որտեղ բոլշեւիկները ամրապնդել են իշխանությունը Հարավային Կովկասում եւ Արցախը դարձրել ինքնավար մարզ Ադրբեջանի կազմում, չնայած բնակչության մեծամասնությունն ադրբեջանցի չէ»,- գրել է հոդվածի հեղինակը։
Որոշ փորձագետներ նախազգուշացնում են, որ եթե հումանիտար իրավիճակը չկարգավորվի առաջիկայում, ապա կարող է սկսվել նոր արյունահեղություն։
Ադրբեջանը, ինչպես նշվում է, զենք եւ ուժեր է կուտակում Արցախի հետ շփման գծում, ինչպես արել է Ռուսաստանն անցած տարի Ուկրաինա  ներխուժման նախօրեին։ Տեղում գտնվող մարդիկ հավաստիացնում են, որ Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի վրա նույնպես չի բացառվում, ընդգծել է պարբերականը։
Արցախի բնակիչ Արտակ Բեգլարյանը, որը նախկին պետնախարարն էր, ասում է, որ իրավիճակը մայրաքաղաք Ստեփանակերտում սրընթաց վատթարանում է, նշել է պարբերականմը։
«Պարենը եւ պաշարները, ինչպես նաեւ դեղորայքը, վառելիքը եւ առաջին անհրաժեշտության այլ առարկաներ վերջանում են կամ արդեն վերջացել են,- ասել է Բեգլարյանը։- Խանութները լրիվ դատարկ են։ Մեզ չի բավականացնում վառելիքը գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելու եւ բանջարեղենները ֆերմաներից մայրաքաղաք տեղափոխելու համար»։
Ադրբեջանը կարող է բախվել ծավալվող ճգնաժամի որոշ հետեւանքների։ ԱՄՆ 907 օրենքը ազատության աջակցության մասին արգելում է ուղիղ ամերիկյան օգնությունն Ադրբեջանի կառավարությանը։ Սակայն միմյանց փոխարինող ամերիկյան վարչակազմերն ամեն տարի օգտագործել են այդ արգելքը չեղարկելու հնարավորությունը Ադրբեջանին ռազմական սարքավորումներ վաճառելու եւ այլ օգնություն ցուցաբերելու համար։
Այս տարին դարձել է առաջինը վերջին տասնամյակում, երբ վարչակազմը չի երկարացրել այդ սահմանափակման գործողությունն ամառվա ընթացքում։ Աղբյուրները տեղեկացրել են, որ վարչակազմը հրաժարվում է այդ սահմանափակունից, որպեսզի ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա շրջափակման հետ կապված։
Մենենդեսը հայտարարել է, որ մարդու իրավունքների խախտումներն Ադրբեջանում եւ կայունության սպառնալիքները  պետք է գերազանցեն բոլոր պոտենցիալ շահերը, որոնք ԱՄՆ-ն կարող է ունենալ՝ Բաքվին օգնություն ցուցաբերելով։
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչպես մենք կարող ենք դրական արդյունք ունենալ, երբ Ադրբեջանը զորք է հավաքում։ Ես չեմ տեսնում, թե մենք ինչպես կարող ենք դրական արդյունք ստանալ, երբ Ադրբեջանը սառնասրտորեն սպանում է անզեն հայ զինվորներին եւ սեռական ծաղրուծանակի է ենթարկում ու հաշմում կին զինվորին,- ասել է Մենենդեսը։- Ես չեմ տեսնում, թե ինչպես կարող է օրենքի 907 բաժինը հանգեցնել ավելի խաղաղ կարգավորման, երբ նրանք գտնվում են Արցախի 120 000 հայերի էթնիկ զտման շեմին»։

National Journal о ситуации в Арцахе: Гуманитарная катастрофа может привести к новой войне на границе Европы
В Евразии разворачивается гуманитарная катастрофа, и законодатели вместе с правозащитниками требуют от администрации президента США Джо Байдена принятия ответных мер. Об этом пишет издание National Journal.
Автор статьи Кристина Маза упомянула о прошедших в четверг слушаниях в сенатском комитете по международным отношениям по вопросу кризиса в Нагорном Карабахе.
«Правозащитники и эксперты в области права утверждают, что в стране происходит этническая чистка. Председатель сенатского комитета по международным отношениям Боб Менендес поддержал эту точку зрения, заявив на заседании сената, что Алиев и его режим «пытаются уморить этих людей голодом до смерти или до политического подчинения». Во время слушаний в четверг Менендес спросил, почему администрация не использует санкции для борьбы с поведением, подлежащим санкциям.
Дэвид Филлипс из Института изучения прав человека при Колумбийском университете заявил, что США должны использовать санкции по «закону Магнитского», которые запрещают въезд в США и замораживают активы, а также другие правовые механизмы для привлечения Алиева к личной ответственности за голод жителей Нагорного Карабаха», - отмечает автор статьи.
Маза подчеркивает, что международное сообщество признает Нагорный Карабах частью Азербайджана, однако большинство населения этой территории составляют этнические армяне.
«Такое положение дел является наследием Советского Союза, где большевики укрепляли власть на Южном Кавказе и сделали Нагорный Карабах автономной областью в составе Азербайджана, хотя большинство населения не являлось азербайджанцами», - пишет автор статьи.
Некоторые эксперты предупреждают, что если гуманитарная ситуация не будет урегулирована в ближайшее время, то может начаться новое кровопролитие. Азербайджан, как утверждается, накапливает оружие и силы у линии соприкосновения с Нагорным Карабахом, как это делала Россия в преддверии своего вторжения в Украину в прошлом году. Люди, находящиеся на местах, говорят, что нападение Азербайджана на Армению также не исключено,  подчеркивает издание.
Артак Бегларян, житель Нагорного Карабаха и бывший государственный министр, говорит, что ситуация в столице, Степанакерте, стремительно ухудшается, отмечает издание.
«Продовольствие и запасы, а также медикаменты, топливо и другие предметы первой необходимости заканчиваются или уже закончились, - рассказал Бегларян. - Магазины совсем пустые. У нас не хватает топлива для проведения сельскохозяйственных работ и перевозки овощей с ферм в столицу».
Азербайджан может столкнуться с некоторыми последствиями разворачивающегося кризиса. Статья 907 Закона США о поддержке свободы запрещает прямую американскую помощь азербайджанскому правительству. Однако сменявшие друг друга американские администрации ежегодно использовали возможность отмены этого запрета для продажи военного оборудования и оказания другой помощи Азербайджану, пишет Маза.
Нынешний год стал первым за последние десятилетия, когда администрация не продлила действие этого ограничения в течение лета. Источники сообщают, что администрация отказывается от этого ограничения, чтобы оказать давление на Азербайджан в связи с блокадой.
Менендес  заявил, что нарушения прав человека в Азербайджане и угрозы стабильности должны превзойти все потенциальные выгоды, которые США могут извлечь, оказывая помощь Баку.
«Я не понимаю, как мы можем иметь положительный результат, когда Азербайджан собирает войска. Я не вижу, как мы можем получить положительный результат, когда Азербайджан хладнокровно убивает безоружных армянских солдат и сексуально издевается и калечит женщину-солдата, - сказал Менендес. Я не вижу, как раздел 907 приведет к более мирному урегулированию, когда они находятся на грани этнической чистки 120 000 армян в Карабахе».