Հայրենիքի համար այս ծանր ժամանակահատվածում հայ մարդու նման նախաձեռնությունը արժանի է միմիայն հարգանքի. Արայիկ Հարությունյանը Ռուբեն Վարդանյանի Արցախ տեղափոխվելու մասին
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը անդրադարձել է երեկ տեղի ունեցած իր և Արցախ տեղափոխված գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի հանդիպմանը: ԱՀ նախագահը շեշտել է, որ հանդիպման առաջնային նպատակը իր կողմից եղել է` ողջունել Վարդանյանի ազգանվեր քայլը և ապա քննարկել Արցախի ապագայի հետ կապված ծրագրերը:
Այս առիթով նա գրել է. «Ընդունել եմ անվանի բարերար, իմ հարգարժան ընկեր Ռուբեն Վարդանյանին: Ռուբենի՝ Արցախ տեղափոխվելու, Արցախի անվտանգության և զարգացման ապահովման գործում անմիջական մասնակցություն ունենալու որոշումը բուռն քննարկումների առիթ է դարձել:
Կարծում եմ՝ Հայրենիքի համար այս ծանր ժամանակահատվածում հայ մարդու նման նախաձեռնությունը արժանի է միմիայն հարգանքի: Ուստի, հանդիպման նպատակն առաջին հերթին նրա այդ վճռական քայլը ողջունելն էր, իսկ մտերմիկ զրույցի ընթացքում քննարկել ենք Արցախի համար օգտակար ու պահանջված մի շարք ծրագրեր, որոնց շուրջ կծավալվի մեր առաջիկա համագործակցությունը…»:
Հայրենիքի համար այս ծանր ժամանակահատվածում  նման նախաձեռնությունը արժանի է  հարգանքի. Արայիկ Հարությունյանը՝ Ռուբեն Վարդանյանին

В этот сложный для нашей Родины период подобная инициатива заслуживает только уважения: Араик Арутюнян о переезде Рубена Варданяна в Арцах
Президент Арцаха Араик Арутюнян обратился к состоявшейся накануне встрече с переехавшим в Арцах меценатом и предпринимателей Рубеном Варданяном. Арутюнян подчеркнул, что ключевой целью встречи было поприветствовать это достойное решение Варданяна и обсудить с ним программы, касающиеся будущего Арцаха.
В этой связи, он в частности, написал: «Уважаемые соотечественники, Сегодня я принял известного благотворителя, моего уважаемого друга Рубена Варданяна. Решение Рубена переехать в Арцах и принять непосредственное участие в деле обеспечения безопасности и развития Арцаха стало поводом для бурных дискуссий. Думаю, что в этот сложный для нашей Родины период такая инициатива от армянина заслуживает только уважения.
Поэтому я встретился с ним, чтобы прежде всего поприветствовать этот его решительный шаг, и в ходе непосредственной беседы обсудить с ним ряд полезных и востребованных для Арцаха программ, вокруг которых будет строиться наше дальнейшее сотрудничество...».